بهترین زمان مراجعه به یک دکتر مغز و اعصاب چه زمانی است؟

همیشه قدم اول برای انجام معاینات و بررسی های پزشکی مراجعه به پزشک عمومی است. ابتدا با پزشک عمومی دکتر خانوادگی خود مشورت کنید و در صورت نیاز و تشخیص علائم بیماری های مرتبط با مغز، اعصاب، ستون فقرات و… توصیه می کنند که برای دریافت خدمات دقیق تر و درمان قطعی به دکتر مغز و اعصاب مراجعه نمایید.

در برخی موارد نیز پیش می آید که پزشک عمومی قادر به پاسخگویی مناسب به مشکل شما نیست و بهتر است در این لحظه اگر علائمی از بیمار های مرتبط با مغز و اعصاب را در خود مشاهده می کنید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید. در ادامه شما را با تخصص مغز و اعصاب و بیماری های مرتبط با آن آشنا خواهیم کرد تا بتوانید در انتخاب پزشک مناسب و زمان مناسب مراجعه به آن بهترین تصمیم را اتخاذ نمایید.

 

دکتر مغز و اعصاب چه کسی است؟

دکتر مغز و اعصاب پزشکی است که بعد اتمام دوره پزشک عمومی به سراغ دوره تخصص مغز و اعصاب می روند و به طور تخصصی بر روی بیماری های این حوزه کسب علم می نمایند. این پزشکان بیماری های مرتبط با مغز، طناب نخاعی (سیستم مرکزی اعصاب)، اعصاب محیطی ( اعصاب متصل کننده مغز و ستون فقرات به اندام های دیگر مانند ریه و کبد) و عضلات را بررسی و درمان می کنند.

دکتر مغز و اعصاب چه کسی است؟

 

بیماری های عصبی شامل چه بیماری هایی می شوند و علائم آن ها چگونه است و چه زمانی باید به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنیم؟

از جمله بیماری های مرتبط با دکتر مغز و اعصاب می توان به سردرد های مزمن، سکته مغزی، صرع، اختلالات حرکتی مانند لرزش بدن یا همان بیماری پارکینسون و بسیاری از بیماری های پیش رونده خطرناک دیگر اشاره کرد. در ادامه به علائم مختلفی که ممکن است ناشی از ایجاد بیماری خاصی در بدن باشند خواهیم پرداخت و باید بدانید که به طور کلی ده علامت مختلف وجود دارد که در صورت بروز آن ها باید به پزشک مراجعه کنید که در ادامه به معرفی برخی از آن ها خواهیم پرداخت.

 

انواع سردرد

سردرد از شایع ترین درد هایی است که تقریبا همه افراد بارها و بارها در طول زندگی خود با آن روبرو می شوند. ممکن است این درد را در هر ناحیه از سر و جمجمه خود حس کنید، ممکن است که این درد از سمت سینوس ها باشد و یا در قسمت های پایین تر و مرتبط با دندان ها باشد.

اما اگر سردردی که به آن دچار شده اید باعث حالت تهوع می شود، یا سردردی پیدا کرده اید که برای مدت زمان طولانی دردش را حس میکنید، یا سردرد هایی دارید که به صورت ناگهانی در جمجمه پدیدار می شوند و بر اثر رگ به رگ شدن عضلات حتی دردشان بیشتر می شود و در نهایت اگر سردرد های شدید صبحگاهی را تجربه می کنید بهتر است حتما به یک پزشک عمومی یا دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید.

این سردرد ها در صورتی که جدی گرفته نشوند و از قضا از علائم بیماری های مغز و اعصاب باشند می توانند منجر به کاهش دید و حتی سکته مغزی شوند. پس بهتر است بعد از تجربه چنین علامتی حتما با دکتر مغز و اعصاب خود مشورت نمایید تا در صورت لزوم دوره های درمان را آغاز کنید.

 

بهترین زمان مراجعه به یک دکتر مغز و اعصاب چه زمانی است؟

سرگیجه

سرگیجه ممکن است در شکل های مختلف و به دلایل مختلف به سراغمان بیاید. اگر دچار سرگیجه های مداوم می شوید به گونه ای که تعادل خود را در هنگام حرکت کردن یا در هنگام ایستادن از دست می دهید بهتر است با پزشک خود مشورت کرده و به سراغ یک دکتر مغز و اعصاب بروید.

 

سوزش و بی حسی در نقاط بدن

دلیل بروز این حادثه نیز می تواند بسیار متفاوت باشد. برای مثال ممکن است به گونه ای بنشینید که خون رسانی به قسمت خاصی از بدن شما دچار مشکل شده و باعث بروز بی حسی گردد. یا ممکن است دلیل بروز این سوزش و بی حسی نخوردن غذای مناسب برای مدت زمان خاصی باشد. در هر صورت اگر به طور مداوم با این حالت رو به رو می شوید و یا اینکه به صورت ناگهانی دچار این مشکل شدید زمان آن رسیده است تا به دکتر مغز و اعصاب مراجعه نمایید تا در صورت لزوم از داروهای تجویز شده استفاده کنید.

احساس ضعف در بدن

ضعفی که بخواهید به خاطر آن به سراغ دکتر مغز و اعصاب بروید باید چیزی بیشتر از یک خستگی و کوفتگی ناشی از پیاده روی طولانی مدت یا انجام ورزش های مختلف باشد. ضعف هایی که نیاز به مراجعه و معاینات پزشکی دارند به گونه ای هستند که باید انرژی بسیار بیشتر از حالت معمولی برای حرکت دادن اعضای بدن خود صرف کنید.

 

تشنج

حملات تشنج می تواند بسیار ناگهانی رخ دهد. تشنج بر بدن تاثیر گذاشته و مشکلات مختلفی را برای فرد ایجاد می کند. باید در نظر داشته باشیم که برخی از این حملات تشنجی ممکن است به دلایل دیگری مانند قند خون پایین و یا ترک مواد مخدر رخ دهد. اما بعد از رخ دادن تشنج می بایست سریعا به دکتر مغز و اعصاب مراجعه کنید و مورد آزمایش قرار گرفته و درمان را آغاز نمایید.

 

بهترین زمان مراجعه به یک دکتر مغز و اعصاب چه زمانی است؟

چگونه از مشاوره دکتر مغز و اعصاب استفاده کنیم؟

به لطف تکنولوژی و سایت هایی مانند سایت پذیرش 24 که خدمات پزشکی را بدون محدودیت برای بیماری خاصی بر روی بستر اینترنت در اختیار کاربران خود قرار می دهد می توانید با استفاده از این سایت با بهترین پزشکان مغز و اعصاب ایران مانند دکتر مجید کیهانی فرد، دکتر افسون صدیقی، دکتر الهام اوسپید، دکتر علی شفیعی، دکتر نوشین مهربد و… آشنا شوید و امتیازاتی که دیگر کاربران بعد از دریافت خدمات مختلف از آن ها به این پزشکان اختصاص داده اند را بررسی کرده و همین طور از نظرات شان بهره مند شوید تا بتوانید به بهترین شکل پزشک مورد نظر خود را انتخاب نمایید.