معرفی روش های پیشگیری از کیست در فولیکول تخمدان

تخمدان یکی از اجزای اصلی ناحیه تناسلی زنان است که عملیات تخمک گذاری برای تشکیل نطفه جنین در آن اتفاق میافتند، بنابراین حفظ سلامت این قسمت از بدن بسیار مهم و اساسی خواهد بود. گاهی به دلایل مختلف ممکن است که غده های پر از مایع تحت عنوان کیست، در تخمدان به وجود آید که علاوه بر ایجاد درد مشکلات دیگری را نیز برای فرد ایجاد می کند که خطرآفرین خواهد بود.

 

 

کیست هایی که در تخمدان تشکیل می شود از نظر محل قرار گیری و یا اندازه ای که دارند تا حدودی با همدیگر متفاوت هستند. کیست هایی به شکل کیسه و یا خوشه از انواع کیست های رایج به وجود آمده در زنان است که معمولا پر از خون و یا مواد زائد دیگری خواهند بود. توجه داشته باشید که کیست تخمدان در مراحل اولیه خطرناک نیست و باید به موقع درمان شود اما اگر به آن رسیدگی نشود، احتمال ایجاد سرطان از این نوع کیست افزایش می یابد. موضوعی که ما قصد داریم در این ادامه به آن بپردازیم، معرفی روش های پیشگیری از کیست های فولیکولی است.

کیست فولیکولی به چه معناست؟

فولیکول تخمدان (Ovarian Follicle)، یک کیسه کروی شکل پر از مایع است که تخمک درون آن قرار دارد. فولیکول‌ها به تعداد زیاد درون تخمدان قرار دارند. در دوران قاعدگی و در حین تخمک‌گذاری، تخمک بالغ از فولیکول رها می‌شود. در داخل تخمدان، از میان تمامی فولیکول‌های در رقابت برای رشد، تنها چند عدد رشد بیشتری پیدا می‌کنند که به آن‌ها فولیکول دومینانت (Dominant Follicles) گفته می‌شود. در انسان‌ها تنها یک فولیکول دومینانت در هر دوره به‌صورت کامل رشد می‌کند و تنها یک تخمک آزاد می‌کند.

در خانوم هایی که قاعدگی منظمی دارند، به فاصله 28 تا 30 روز یک تخمک آزاد می کنند. این تخمک ها از داخل تخمدان ها رها شده و سپس در داخل کیسه های کوچکی قرار می گیرد. این کیسه های کوچک که همان فولیکول ها هستند، مدام رشد می کنند تا تخمک درون آن به اندازه کافی بزرگ شده و به اصطلاح به بلوغ برسد. زمانی که تخمک ها به اندازه کافی رشد کردند، فولیکول ها پاره شده و تخمک را رها کنند.

مواردی را که در بالا توضیح دادیم روند عادی تخمک گذاری یک خانوم سالم در زمان قاعدگی است. در مقابل این ماجرا، اگر فولیکول بیش از اندازه رشد کند و پاره نشود به کیست تبدیل خواهد شد که به آن کیست های فولیکولی گفته می شود. در مجموع می توان گفت که کیست فولیکولی غده هایی هستند که در اثر پاره نشدن فولیکول به وجود می آیند. اگر تشخیص و درمان این کیست ها به موقع انجام گیرد، مشکل خطرناکی ایجاد نمی شود و تنها در مدت زمان 30 تا 90 روز درمان می شوند.

چگونه از بروز کیست در فولیکول تخمدان پیشگیری کنیم؟

لازم است بدانید که تاکنون روش علمی و دقیقی برای پیشگیری از بروز این بیماری به طور قطعی عنوان نشده است و در این میان تنها چیزی که مهم است، توجه به زمان دقیق قاعدگی و تخمک گذاری است. همچنین سعی کنید که به صورت منظم هر چند مدت آزمایش و سونوگرافی های لازم را انجام دهید تا حتی اگر به این بیماری مبتلا شدید، به سرعت به سراغ درمان آن بروید.

اگر در مراحل اولیه وجود کیست از آن آگاه شوید درمان بیماری بسیار راحت تر و زودتر انجام می گیرد و چه بسا که از به وجود آمدن غده های خطرناک جلوگیری به عمل می آید. در ادامه چند روش اولیه را برای جلوگیری و درمان کیست های موجود در فولیکول تخمدان برای شما همراهان بررسی خواهیم کرد.

پرهیز از غذاهای حاوی مواد نگهدارنده

همانطور که گفتیم کیست فولیکولی تخمدان اگر در حالت عادی باشد، هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و به خودی خود پس از چند ماه از بین می رود. جالب است بدانید که مصرف مواد غذایی سالم تا حدودی در پیشگیری و حتی درمان این کیست ها موثر است.

مواد غذایی که به صورت کنسروی تهیه می شوند معمولا حاوی مواد نگهدارنده هستند که این مواد نه تنها برای دستگاه تناسلی خانم ها مضر است بلکه به تمامی قسمت های داخلی بدن آسیب می رساند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود که مصرف این مواد غذایی را به کمترین مقدار ممکن برسانید و در عوض از غذاهای خانگی و سالم استفاده کنید.

به سراغ غذاهای چرب و شیرین نروید

غذاهایی که دارای میزان چربی بالا باشند احتمال به وجود آوردن کیست در هر نقطه از تخمدان را افزایش می دهند؛ به همین دلیل پیشنهاد می شود که مصرف قند و چربی را در غذاهای خود کنترل کرده و تا حد امکان آن را کاهش دهید. اگر می خواهید سالم بمانید، غذاهای فست فودی مانند پیتزا و یا دیگر غذاهای چرب مانند سیرابی، شیرینی خامه ای و یا سالاد اولویه را فراموش کنید.

مصرف شیر با میوه ممنوع!

برخی ها عادت دارند که شیر را به همراه انواع میوه هایی مانند موز یا طالبی مصرف می کنند. جالب است بدانید که هضم شیر در کنار این میوه ها به سختی صورت می گیرد و ممکن است در تخمدان سردی ایجاد کند که نتیجه سردی تخمدان نیز چیزی جز تنبلی تخمدان و یا ایجاد کیست در آن نخواهد بود.

سکنجبین مصرف کنید

یکی از مواد خوراکی که تاثیر زیادی در پیشگیری و درمان کیست های فولیکولی دارد، سکنجبین است. این داروی گیاهی با گرم نگه داشتن تخمدان از بروز انواع کیست پیشگیری می کند. حتی المقدور مصرف سکنجبین را به صورت هفتگی در برنامه غذایی خود بگنجانید تا در معرض کیست فولیکولی قرار نگیرید.

غذاهای با طبع سرد ممنوع!

غذاهای سرد محیط داخلی شکم و تخمدان را سرد کرده و عوارضی مانند تنبلی تخمدان و ایجاد غده های کیست مانند را به وجود می آورند. غذاهای سرد عبارتند از: انواع لبنیات، برنج، گوشت ماهی، گیلاس، آلبالو، گوجه فرنگی و خیار.

پیشنهاد مشاور تغذیه ای برای مصرف غذاهای سرد، قطع کامل آن نیست بلکه کاهش میزان مصرف آن است؛ البته اگر بتوانید در کنار مصرف این مواد غذایی از مواد خوراکی گرم استفاده کنید، سردی آن ها را خنثی می کنید. مصرف مواد غذایی گرم مانند زعفران، دارچین و یا عسل موجب گرمی ناحیه شکمی خواهد شد.

مصرف منظم اسید های چرب امگا 3

اسیدهای چرب امگا 3 از مواد ضروری و لازم برای سلامت قسمت های مختلف بدن از جمله تخمدان است. رژیم غذایی حاوی امگا 3 سلامت بدن را به نوعی تضمین می کند و تا حدود زیادی از بیماری های خطرناک و مزمن جلوگیری به عمل می آورد. گردو، بادام، پسته، تخم کدو، ماهی و نیز روغن ماهی از منابع غنی امگا 3 هستند.