مقاله کامل درباره بوی بد پا ( علت + درمان و رفع بوی بد )

بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می‌شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می‌کنیم، اما برای عده‌ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و آزاردهنده تبدیل شده است. بوی پا می‌تواند جنبه‌های مختلف زندگی فرد را تحت تأثیر قرار بدهد. در مکان‌هایی مانند فرودگاه یا باشگاه که فرد مجبور است کفش خود را درآورد، بوی بد پا موجب خجالت او خواهد شد. با این مطلب همراه شوید تا با راه‌های مبارزه با بوی پا بیشتر آشنا شوید.

مطالعه‌ی انجام‌گرفته توسط بنیاد پوست استرالیا نشان می‌دهد معمولا تعریق زیاد پا موجب ایجاد بوی بد پا می‌شود. مشکل بوی پا معمولا در دوران کودکی و بلوغ آغاز می‌شود و می‌تواند بر تحصیل، انتخاب‌های شغلی و پیشرفت در زندگی افراد تأثیر بگذارد. افرادی که به این مشکل دچارند، به‌راحتی و با رعایت نکات بهداشتی می‌توانند از شر بوی پا خلاص شوند.

روش‌های رهایی از بوی پا

تعریق زیاد پا معمولا با بررسی نشانه‌ها و آزمایش‌هایی بر روی پا تشخیص داده می‌شود. پاپزشک (پزشک متخصص بیماری‌های پا) می‌تواند با انجام آزمایش نشاسته-ید تعریق بیش‌ازحد پا را تشخیص بدهد. در این روش پزشک محلول ید را بر کف پا می‌مالد و وقتی خشک شد، روی آن نشاسته‌ی ذرت می‌پاشد. اگر تعریق پا بیش‌ازحد باشد، نقاطی از پا به رنگ آبی تیره در می‌آیند.

با استفاده از نکات زیر، خودتان در خانه می‌توانید از شر بوی پا رها شوید.

۱. نکات بهداشتی را رعایت کنید

می‌توان به‌راحتی و با رعایت بهداشت روزانه‌ی پا، از شر بوی پا خلاص شد. معمولا این کار از طریق شستن پاها با صابون ضدباکتری انجام می‌گیرد.

هر روز حتما پاهایتان را بشویید و بعد همه‌ی قسمت‌های پا مخصوصا لای انگشتان‌تان را به‌طور کامل خشک کنید. سپس تکه‌ای پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و لای انگشت‌هایتان را با آن مرطوب کنید. استفاده از برس پای ضدباکتری نیز می‌تواند به درمان بوی پا کمک کند. اما اگر دچار ترک پا یا اگزما پوستی هستید، از این برس‌ها استفاده نکنید.

ناخن‌هایتان را همیشه کوتاه و تمیز نگه دارید. این کار از بروز قارچ ناخن (یکی از انواع قارچ پوستی) جلوگیری می‌کند. می‌توانید قسمت‌های سخت‌شده‌ی پوست پا و پینه‌ها را به‌آرامی با سنگ پا یا سوهان بردارید. پوست سخت پا هنگام تعریق بسیار مرطوب و به محل ایدئالی برای رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود.

۲. از پودرهای جذب‌کننده‌ی رطوبت استفاده کنید

استفاده از برخی پودرها به خشکی پاها کمک می کند.

وقتی پاهایتان را تمیز و خشک کردید، می‌توانید از پودرهایی مانند جوش شیرین، نشاسته‌ی ذرت و پودر بچه استفاده کنید. این پودرها به‌خوبی رطوبت را جذب می‌کنند.

۳. از محلول‌های طبیعی ضدقارچ استفاده کنید

محلول‌های ساده‌ای که در ادامه معرفی می‌شوند، به شما کمک می‌کنند بوی بد پاهایتان را از بین ببرید.

 1. برای درمان موقتی بوی پا می‌توانید از سرکه سیب استفاده کنید. برای این کار یک سهم سرکه سیب را با دو سهم آب ترکیب کنید و پاهایتان را در آن قرار بدهید تا با از بین بردن باکتری‌ها، به کاهش بوی پا کمک کنید. سرکه سیب با خاصیت ضدقارچی‌اش با بوی پا مبارزه می‌کند.
 2. استفاده از چای نیز می‌تواند به درمان بوی پا کمک کند. ۴ تا ۵ عدد چای کیسه‌ای را در یک لیتر آب بریزید. می‌توانید از چای کیسه‌ای ساده یا چای کیسه‌ای نعنایی استفاده کنید. چای را به روش همیشگی‌تان درست کنید. سپس اجازه بدهید خنک شود و پاهایتان را به‌مدت ۲۰ دقیقه در آن قرار بدهید. این کار را هر روز انجام بدهید.
 3. روش دیگر برای از بین بردن بوی پا، استفاده از نمک‌هاست. برای این کار نصف فنجان نمک کوشر یا یک‌چهارم فنجان نمک اپسوم (سولفات منیزیم) را در ۴ فنجان آب بریزید و به‌مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه پاهایتان را در آن قرار بدهید. این روش تأثیر مثبتی در افزایش سلامت پوست و کشتن قارچ‌ها دارد و به پیشگیری از بیماری‌های پوستی و درمان بوی پا کمک می‌کند.

در همه‌ی روش‌های بالا پس از اتمام کار، پاهای خود را کاملا خشک کنید.

۴. کفش‌تان را عوض کنید

تعویض زودبه زود کفش ها راهی برای جلوگیری از بوی پا است.

هر روز یک کفش خاص نپوشید. این کار به جلوگیری از ایجاد بوی پا کمک شایانی می‌کند. وقتی که از ۲ یا ۳ جفت کفش استفاده کنید، به کفش‌‌هایتان فرصت می‌دهید که قبل از استفاده‌ی بعدی کاملا خشک شوند. این کار می‌تواند به پیشگیری از «کراتولیز حفره‌ای» کمک کند. کراتولیز حفره‌ای عارضه‌ای است که موجب ایجاد حفره‌هایی در کف پا می‌شود و قدرت تحمل فشار بر سطح کف پا را کاهش می‌دهد.

پوشیدن کفش‌های چرمی به پاهایتان اجازه‌ی تنفس می‌دهد و در جلوگیری از ایجاد بوی بد پا بهتر از کفش‌های پارچه‌ای عمل می‌کند. همچنین پوشیدن صندل و کفش‌های باز نیز می‌تواند از ایجاد بوی پا جلوگیری کند.

استفاده از کفی‌های جداشدنی، تعویض مداوم آنها و خشک‌‌کردن‌شان می‌تواند به جلوگیری از ایجاد بوی بد پا کمک کند.

۵. جوراب بپوشید و آنها را به‌طور مرتب عوض کنید

پوشیدن جوراب، مخصوصا جوراب‌هایی که رطوبت را به‌خوبی جذب می‌کنند مانند جوراب‌های نخی، پشمی یا ترکیب نخی و پشمی، ضروری است. جوراب‌های نخی و پشمی بهتر از جوراب‌های نایلونی هستند. برخی جوراب‌های ورزشی منافذی دارند که به جریان هوا و جلوگیری از تعریق پاها کمک می‌کنند.

۶. رژیم غذایی‌تان را تغییر بدهید

داشتن رژیم غذایی مناسب از بروز بوی پا جلوگیری می کند.

دکتر آرنولد کورنفلد بنیان‌گذار مؤسسه‌ی طب پا می‌گوید بیمارانی که اراده و قدرت بیشتری در تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی‌شان دارند، بهتر می‌توانند بوی پاهایشان را کنترل کنند. رژیم‌های غذایی سرشار از کربوهیدرات های تصفیه‌شده موجب تغذیه‌ی باکتر‌ی‌ها و قارچ‌ها می‌شوند. زمانی که سلول‌های درحال‌مرگ از بین می‌روند، فرصت برای نفوذ باکتری‌ها و قارچ‌ها فراهم می‌شود.

دکتر کرانفیلد توضیح می‌دهد زمانی که این باکتری‌ها در پوست پا جمع شوند،‌ در اثر تعریق در فضای محصور داخل کفش، بوی بسیار بدی ایجاد می‌کنند. بااین‌حال می‌توانید با انجام اقداماتی مانند حذف کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده، مصرف کافی پروتئین، چربی‌های مفید و سالم، کربوهیدرات‌های پیچیده و مصرف غذاهای ضدالتهاب تا حدی از این بروز این مشکل جلوگیری کنید. ترک سیگار و عدم مصرف مشروبات الکلی نیز راهی مؤثر برای کاهش تعریق و جلوگیری از ایجاد بوی پا به‌شمار می‌رود.

علت بوی بد پا چیست؟

تعریق بیش‌ازحد پا موجب ایجاد بوی پا می‌شود. در پا نزدیک به ۲۵۰ هزار غده‌ی تعریق وجود دارد، معمولا پا بیش از سایر نقاط بدن عرق می‌کند. دلیل وجود این غدد، مرطوب نگه‌داشتن پوست و تنظیم دمای بدن است. در واقع این غدد همچون ترموستات عمل می‌کنند.

وقتی که هوای بیرون گرم است یا در اثر ورزش گرم‌تان می‌شود، ترموستات بدن وارد عمل می‌شود تا دمای بدن را تنظیم کند. به‌این منظور غدد تعریقی، عرق ترشح می‌کنند. اما عرق کردن پا با تعریق سایر غدد تعریقی بدن که تعریق‌شان به‌طور مداوم و ناچیز است، تفاوت دارد.

تعریق بیش‌ازحد پا ممکن است در هردو پا یا یکی از آنها اتفاق بیفتد. علت دقیق این پدیده هنوز مشخص نشده است،‌ اما به‌نظر می‌رسد فعالیت بیش‌ازحد غدد تعریقی و عوامل ژنتیکی در این موضوع نقش مهمی بازی می‌کنند.

زمانی که باکتری‌های روی پوست، عرق خارج‌شده از منافذ را تجزیه می‌کنند، با تجزیه‌ی عرق نوعی بوی پنیری تولید می‌شود. استرس روزمره، برخی جراحات در بافت ساختمانی پا، زیاد ایستادن بر روی پا، پوشیدن یک کفش به‌صورت مداوم و هر روز، عدم رعایت بهداشت فردی، تغییرات هورمونی در بدن (مخصوصا در نوجوانان و زنان باردار) و ورزشکارانی که مشکل عفونت‌های قارچی مانند «بیماری پای ورزشکاران» دارند، از دلایل ایجاد بوی پا هستند.

با اینکه بوی پا در فصول گرم سال شدیدتر می‌شود، ولی ممکن است در هر زمانی از سال این مشکل بروز کند. اما هوای نامساعد می‌تواند شرایط را بدتر کند و حتی موجب ترک و تاول‌هایی در پا شود.

براساس اعلام انجمن آمریکایی پاپزشکی، واضح‌ترین نشانه‌ی بوی پا این است که پا زیادی عرق کند. این تعریق بیش‌ازحد به‌گونه‌ای است که برخی دائما پایشان داخل کفش می‌لغزد. همچنین ممکن است ظاهر پا رنگی سفید و حالتی مرطوب پیدا کند و حتی عفونت‌های پا نیز ایجاد شوند. رطوبت دائم پا موجب ترک‌خوردگی پوست می‌شود و به عفونت‌ها اجازه‌ی پیشرفت می‌دهد.

این باکتری‌ها و تعریق زیاد موجب ایجاد بوی بد پا می‌شوند. آنهایی که از هایپرهیدروز (تعریق بیش‌ازحد و غیرطبیعی) رنج می‌برند، شاید استرس‌های عاطفی و نگرانی ناشی از بوی پا را تجربه کنند و این موجب بدتر شدن وضعیت روحی‌شان می‌شود. نگرانی ناشی از تعریق پا و انزوا، بیشتر در نوجوانان مبتلا به «هایپرهیدورز کف‌پایی» مشاهده می‌شود.

چه زمانی باید به پزشک یا پاپزشک مراجعه کنیم؟

اگر بوی پا با درمان ها در طول ۳ یا ۴ هفته درمان نشد، باید به پزشک یا پاپزشک مراجعه کنید.

بوی پا معمولا خطری ندارد، ولی می‌تواند نشانه‌ی بیماری‌هایی باشد؛ مخصوصا اگر کسی یک بیماری خودایمنی داشته باشد. فارغ از احساس شرمندگی و ناراحتی، بوی پا می‌تواند ناشی از بریدگی یا جراحتی در پوست پا یا بین انگشتان باشد. عفونت باکتریایی شدید پوست و بافت نرم اغلب بوی بدی ایجاد می‌کند و اگر درمان نشود، شدت بو بیشتر می‌شود.

اگر در پاهایتان مشکل یا بیماری‌‌ای دارید که در طول ۳ یا ۴ هفته درمان نشد، باید به پزشک یا پاپزشک مراجعه کنید. در برخی مواقع که بوی پا بسیار شدید و مداوم است، ممکن است مراجعه به پزشک ضرورت پیدا کند.

اگر هیچ‌یک از درمان‌های خانگی جواب نداد، به یک پاپزشک یا پزشک پوست مراجعه کنید تا او با انجام آزمون‌هایی علت اصلی تعریق بیش‌ازحد را مشخص کند. اگر به دیابت مبتلا هستید، در صورت بروز بوی بد پا باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. زیرا این مشکل می‌تواند نشانه‌ی یک مشکل جدی باشد که به‌سرعت پیشرفت می‌کند.

چرا کفش ها بو می دهند و چه کاری می توان در این رابطه انجام داد؟

بر خلاف صورت و دست ها, پاها در تمام طول روز در کفش ها قرار دارند. وقتی این اتفاق می افتد, پاها تهویه نمی شوند و عرق و گرمای موجود به یک زمینه خوب برای رشد باکتری های بسیار بد بو تبدیل می شوند.این باکتری روی پا, در جوراب ها و تمام کفش های مورد علاقه تان زندگی می کند.

بوی بد کفش

آیا تا به حال متوجه شده اید که برخی از مردم پاهایشان تقریباً هیچ بویی نمی دهد در حالی که بعضی دیگر بوی پایشان آدم را می کشد؟ دلیلش این است که برخی افراد بیشتر عرق می کنند و شرایطی را فراهم می کنند که باکتری ها را به تولیدمثل (در محیطی گرم و مرطوب) تشویق می کنند. در هر صورت, بوی پا مشکلی رایج در اکثر خانواده ها است که باید رفع شود و با این روش ها می توانید انجامش دهید.

محلول های طبیعی برای از بین بردن بوی پا و کفش:

چه کاری می توان در مورد پاهای بدبو و کفش های بدبو انجام داد؟ این یک سوال رایج برای اکثر مردم است و ما در این بخش از نکات خانه داری در نمناک چند راه حل طبیعی برایش داریم. خبر مهم این است که شما می توانید آن ها را باهم ترکیب کنید:

تمیز نگه داشتن پاها:

شستن روزانه پاها با صابون برای پاک بودن پاها و بوی آن ها بسیار مفید است و می توانید پاهای خود را در محلول نمک اپسوم خیس کنید, این کار نه تنها باکتری ها را می کشد, بلکه به آرام سازی ماهیچه ها نیز کمک می کند.

http://www.hekmat20.com/wp-content/uploads/2020/07/1595391636_214_مقاله-کامل-درباره-بوی-بد-پا-علت-درمان-و-رفع-بوی-بد.jpg

خشک بماند:

دقت کنید که پاهای خود را قبل از پوشیدن جوراب یا کفش خشک کنید, به خصوص اگر دوش گرفته بودید. آب بین انگشت های پا یک عامل باکتر است.

برای رفع بوی بد، کفش هایی با تهویه خوب انتخاب کنید:

چرم طبیعی بیشتر از پلاستیک و یا لاستیک قابل نفس کشیدن است. ” کفشی که سوراخ دارد یا موادی دارد که برای تنفس کفش طراحی شده اند, بهتر است.

کفش خود را کمی استراحت بدهید:

اگر به کفش هایتان اجازه دهید تا ۲۴ ساعت بعد از استفاده از آنها استراحت کنند, هوای داخلشان خارج می شود و بیشتر باکتری های فاسد می میرند.

 رفع بوی بد کفش و پا

جوراب عرق گیر و ضد بو برای رفع پا و کفش  :

همه طرفدار جوراب پوشیدن با کفش نیستند, اما جوراب های ساخته شده از پارچه پشمی, عرق را از بین می برد و تهویه خوبی هستند. اینها از مواد عرق گیری خوب, پشم مارینو, الفین یا مخلوط میکروفایبر تشکیل شده اند. به یاد داشته باشید که جوراب های خود را به طور مرتب تعویض کنید.

جوش شیرین برای از بین بردن بوی پا و کفش:

دو قاشق چای خوری جوش شیرین را در کفش های خود بریزید تا به کاهش بوی آنها کمک کنید. استفاده از دئودورانت با پایه جوش شیرین و اعمال آن به پاها و یا کفش نیز می تواند بسیار موثر باشد.

اسپری سرکه برای از بین بردن بوی کفش و پا:

نسبت مساوی از آب و سرکه را مخلوط کنید, آن را در کفش های خود اسپری کنید تا باکتری ها را بکشید. حداقل ۳۰ دقیقه قبل از پوشیدن آن ها بگذارید تا خشک شوند.

نکته:این روش می تواند بعضی از رنگ ها را روشن کند و از بین ببرد. مراقب باشید.

 از بین بردن بوی بد پا

ماسک بو:

اگر چه مبارزه علت بهتر است، اما گاهی اوقات اضافه کردن یک خوشبو کننده کافی خواهد بود. می توانید از پوست مرکبات, کیسه های چای, اسطوخودوس یا گیاهان دیگر استفاده کنید. آن ها را در کفش خود بگذارید, خصوصاً در اطراف انگشتان و ناحیه پاشنه و اجازه دهید یک شب بماند.

نکات و راه حل هایی فوری برای رفع و رها شدن ازبوی انواع کفش و پا :

 •  یک لنگه جوراب پر از جوش شیرین درست کنید و هر شب در بالای کفش هایتان بگذارید.
 •  یک قاشق چای خوری بی کربنات را در هر لنگه کفش بریزید، خوب تکان دهید تا پودر به نوک و تمام کفش نفوذ کند و اجازه دهید یک شب بماند.
 •  کمی میخک به کفش های بد بو خود بزنید:یک مشت میخک را در یک دستمال بریزید و گره بزنید و آنها را در هر لنگه کفش قرار دهید. بگذارید چند ساعت بماند تا زمانی که بو از بین برود.
 • شما می توانید همین کار را برای کشوی جوراب ها انجام دهید.
 •  پس از پوشیدن، یک ورق نرم کننده پارچه خشک کن را در کفش های خود جای دهید. یک ورق می تواند حدود یک هفته باقی بماند.
 •  کفش ها را در کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و آن ها را یک شب در فریزر قرار دهید. دمای انجماد بیشتر باکتری های بو دار را می کشد.
 •  زغال را به قطعات کوچکی تقسیم کنید و داخل یک جفت دستکش کهنه قرار دهید و در کفشهایتان بگذارید.
 •  با قرار دادن آن ها در نزدیکی یک گرم کن و یا در جایی که آفتابی است، کفش های خود را خشک کنید.
 •  بند کفش را بردارید و زبانه اش را بلند کنید تا کفش ها را سریع تر خشک کنید.
 •  با خشک کردن کفش هایتان به جلوگیری از رشد باکتری کمک می کنید تا باعث بوی بد نشود.
 •  مخلوطی از جوش شیرین، بکینگ پودر و نشاسته ذرت درست کنید و آن را در داخل جوراب های پنبه ای بریزید و بگذارید یک شب در کفش ها بمانند.
 •  نمک در حذف رطوبت بسیار عالی است و باعث می شود باکتری در کفش ها بمیرند.
 •  ۲ قاشق چای خوری نمک را داخل هر کفش بریزید تا بعد از چند ساعت بوی بهتری پیدا کنند.
 •  سعی کنید پاهای خود را در محلولی از جوش شیرین، صابون و کمی سرکه سفید قرار دهید تا به بوی بد پا کمک کنید، سرکه هم یک ضد عفونی کننده طبیعی است.
 •  کیسه ای بردارید و با جوش شیرین پر کنید و چند قطره روغن درخت چای به آن اضافه کنید.بی کربنات بوها و درخت چای، باکتری ها را جذب خواهد کرد.
 •  ترکیبی رقیق شده به نسبت ۵۰/۵۰ از سرکه و آب رادر آستر کفش و کف کفش اسپری بکنید و بگذارید به مدت ۳۰ دقیقه خشک شود.
 •  اگر برای خشک کردن کفش ها عجله دارید، از یک سشوار استفاده کنید.

باکتری هایی که در محیط مرطوب و تاریک رشد می کنند، باعث ایجاد بوی بد در پاها می شوند. لذا برای جلوگیری و از بین بردن بوی بد پاها و کفش ها، باید جلوی رشد و تکثیر این باکتری ها را بگیرید.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ بایستی کفش ها و پاهای تان را تمیز نگه دارید و کفش ها را در هوای آزاد قرار دهید تا بوی بد نگیرند.

برای از بین بردن بوی پاها و کفش هایتان به توصیه های زیر عمل کنید:

۱- بیرون و داخل کفش تان را با مواد شوینده، بشویید.

۲- شب قبل، داخل کفش تان کمی جوش شیرین بریزید. فردا قبل از پوشیدن کفش، آن را بتکانید تا پودرها بریزند. سپس کفش تان را بپوشید.

۳- داخل کفش، کمی جوش شیرین بریزید. سپس کفش را داخل یک کیسه نایلونی بگذارید و داخل فریزر قرار دهید. جوش شیرین، بوی بد کفش را از بین می برد و سرما باکتری های مولد بو را می کشد.

۴- داخل دو جوراب کهنه، جوش شیرین پُر کنید و سر آنها را گره بزنید. داخل هر کفش یکی از این جوراب ها را قرار دهید تا بو را از بین ببرد. این کار نسبت به پاشیدن جوش شیرین در داخل کف، کثیف کاری کمتری دارد و برای مدت طولانی تری بوی کفش را از بین می برد.

۵- هر روز داخل کفش تان مواد ضدعفونی کننده یا بو زدا بپاشید، مخصوصا از آنهایی که مخصوص بوی بد پا هستند.

۶- کمی الکل ضد عفونی کننده داخل یک شیشه ی عطر خالی بریزید و به سطح داخلی کفش بودار بپاشید. سپس کفش را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود. کمی هم جوش شیرین داخل کفش بریزید تا هر نوع بوی باقیمانده را از بین ببرد.

۷- از پودرهای مخصوص رفع کننده بوی بد پا که در داروخانه ها می فروشند، برای پاها و کفش هایتان استفاده کنید.

۸- از کفی های از بین برنده بو در کفش تان استفاده کنید. این کفی ها، پاهای شما را خشک نگه می دارند و جلوی رشد باکتری های مولد بو را می گیرند.

۹- پاهای تان را با صابون بشویید. هنگام شستن دقت کنید تا لای انگشتان پاهای تان نیز به خوبی تمیز شوند. بعدا پاها را کاملا با پارچه یا حوله خشک کنید.

۱۰- اگر پاهای تان خیلی عرق می کنند، برای کاهش رطوبت پاهای تان از ضد تعریق ها استفاده کنید. سعی کنید از ضد تعریق های مخصوص پا استفاده کنید تا از ضد تعریق های مخصوص زیر بغل.

همچنین برای کاهش رشد باکتری ها در پاهای تان از ژل های ضد باکتری استفاده کنید، یا برای جلوگیری از ایجاد مشکل «پای ورزشکاران» از پودرهای ضد قارچ استفاده کنید.

۱۱- هر وقت کفش می پوشید، حتما جوراب هم بپوشید. جورابی بپوشید که عرق پا را جذب کند مثل جوراب نخی. جوراب پلاستیکی یا نایلونی نپوشید، زیرا عرق پا را به خوبی نمی گیرد. اگر پاهای تان خیلی عرق می کنند، یک یا دو بار در روز جوراب هایتان را عوض کنید.

۱۲- کفشی بپوشید که امکان تبادل هوا داشته باشد؛ مثل صندل یا کفش های پارچه ای و سوراخ دار. برای کاهش باکتری های مولد بوی بد، باید پاهایتان را از کفش در آورید تا هوای آزاد به آنها بخورد.

۱۳- دو روز پشت سر هم یک کفش را نپوشید تا حداقل ۲۴ ساعت هوا بخورد.

۱۴- بعد از این که فعالیت زیادی داشتید و پاهای تان خیلی عرق کردند، کفی کفش تان را در آورید و ۲۴ ساعت در هوای آزاد قرار دهید. همچنین اگر داخل کفش تان خیس شده بود، بایستی کفی آن را در آورید تا خشک شود.

۱۵- همیشه پاها و کفش هایتان را خشک نگه دارید. اگر پاهای شما خیس بود، قبل از پوشیدن کفش، حتما آنها را خشک کنید. همچنین می توانید پودر تالک یا نشاسته ذرت در داخل کفش هایتان بریزید تا رطوبت اضافی را جذب کند.

توصیه ها:
۱- اگر کفش هایتان را بدون جوراب می پوشید، داخل آن کمی پودر تالک بپاشید تا عرق پا را بگیرد.

۲- اگر در یک روز بارانی یا به هر دلیلی کفش تان خیس شد، قبل از استفاده مجدد اجازه دهید کفش ها کاملا خشک شوند.

۳- مواد ضد بوی پا ، ژل های ضد باکتری و پودرهای ضد قارچ را از داروخانه می توانید تهیه کنید.

دلایل بوی بد پا

بوی بد پا چگونه رخ می‌دهد؟

بوی بد پا یا پاهای بد بو بیماری بسیار رایجی است. بوی بد پا به دلیل افزایش عرق است که باعث رشد باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود، این باکتری‌ها بوی بد را ایجاد می‌کنند. عفونت‌های قارچی مثل بیماری پای ورزشکاران نیز می‌تواند به بوی بد پا منجر شود. خبر خوب این است که پای بد بو به آسانی، سریعا و به ارزانی درمان می‌شود.

بوی بد پا به دلیل افزایش عرق است که باعث رشد باکتری‌ها بر روی پوست می‌شود، این باکتری‌ها بوی بد را ایجاد می‌کنند. عفونت‌های قارچی مثل بیماری پای ورزشکاران نیز می‌تواند به بوی بد پا منجر شود.

بوی بد پا-دکترتو

علت بوی بد پا

پاها بیش از هر بخش دیگری از بدن غدد عرق دارند و به همین دلیل عرق بیش تری در پاها تولید می‌شود. این غده‌ها در تمام طول روز عرق تولید می‌کنند تا بدن را خنک نگه دارند و پوست را مرطوب سازند. پای هر کس عرق می‌کند، اما نوجوانان و زنان باردار بیش تر مستعد ایجاد عرق پا هستند چون بدن آن‌ها هورمون‌هایی را تولید می‌کند که باعث تولید عرق بیش تر می‌شود. افرادی که در محل کار تمام طول روز روی پای خود هستند، تحت استرس زیادی در محل کار هستند و یا بیماری دارند که آن‌ها را مستعد تولید عرق بیش تر از دیگران می‌کند، دچار تعریق بیش‌تری در پاهایشان می‌شوند.

نوجوانان و زنان باردار بیش تر مستعد ایجاد عرق پا هستند چون بدن آن‌ها هورمون‌هایی را تولید می‌کند که باعث تولید عرق بیش تر می‌شود.

به طور طبیعی برخی از باکتری‌ها روی پاها وجود دارند که پس از تولید عرق در پا، آن را تجزیه می‌کنند و باعث ایجاد بوی نامطبوع می‌شوند. اگر فرد کفش‌های عرق کرده خود را بیرون آورد و قبل از اینکه کاملا خشک شوند دوباره آن‌ها را بپوشد تولید و تجمع باکتری‌ها در پا افزایش می‌یابد.

رفع بوی بد پا

اگر چه پای بد بو یک بیماری رایج است، اما می‌تواند باعث ایجاد احساس خجالت و شرمساری در فرد شود. خبر خوب این است که رفع بوی بد پا بسیار ساده است. با مراقبت‌های روزانه، بوی بد پا ظرف یک هفته کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. کلید رهایی از بوی بد پا، قرار دادن مراقبت از پا به عنوان بخشی از مراقبت‌های بهداشتی روزانه است. درمان‌های خانگی معمولا بسیار موثر هستند اما در موارد شدید دکتر می‌تواند درمان‌های قوی تر تجویز کند. نکات زیر می‌تواند بوی پا را کاهش دهد. نکته‌ی مهم این است که مطمئن شوید موارد زیر را به طور منظم و با دقت دنبال کنید:

 1. پاها را پاک و تمیز نگه دارید: حداقل یکبار در روز با استفاده از یک صابون ملایم و یک برس مخصوص پاهایتان را شستشو دهید. بهترین زمان برای انجام این کار در طول حمام صبح یا حمام عصر است.
 2. مهم است که پس از شست‌وشوی پاها، آن‌ها را به طور کامل خشک کنید.
 3. به فضای بین انگشتان پا توجه ویژه‌ای داشته باشید زیرا مکان مناسبی برای تجمع رطوبت و رشد باکتری‌ها است.
 4. ناخن‌ها را به طور مرتب کوتاه کنید و مطمئن شوید که آن‌ها را به طور منظم تمیز می‌کنید.
 5. حذف پوست سخت و مرده از پاها با استفاده از سنگ پا یا سوهان. هنگامی که پوست سفت، خیس شود نرم و مرطوب می‌گردد و به محل مناسبی برای رشد باکتری‌ها تبدیل می‌شود.
 6. جوراب‌هایتان را حداقل یک بار در روز عوض کنید. اگر در محیط گرم هستید، ورزش می‌کنید و یا در هر وضعیت دیگری قرار دارید که احتمال عرق کردن پاها بیش تر است، باید جوراب‌هایتان را بیش تر عوض کنید.
 7. دو جفت کفش داشته باشید که هر روز یکی از آن‌ها را استفاده کنید. این کار باعث می‌شود قبل از اینکه دوباره از کفش‌تان استفاده کنید، رطوبت ناشی از تعریق روز قبل به طور کامل خشک شود. همچنین می‌توانید کفی‌ها را از کفش خارج کنید تا خشک شوند. کفش‌های مرطوب باعث رشد سریع تر باکتری‌ها می‌شود.
 8. جوراب‌هایی را استفاده کنید که رطوبت را جذب می‌کنند مانند جوراب‌های ضخیم و نرم ساخته شده از الیاف طبیعی یا جوراب‌های ورزشی.
 9. پوشیدن صندل جلو باز در آب و هوای گرم و پا برهنه راه رفتن در داخل خانه در زمان مناسب، اجازه می‌دهد پاها خشک بمانند.
 10. از کفش‌هایی که تنگ هستند و یا ممکن است رطوبت را در خود حفظ کنند اجتناب کنید.
 11. هر شب با استفاده از پنبه و مقداری الکل پای خود را تمیز کنید، این کار به خشک کردن پاها کمک خواهد کرد. از به کار بردن الکل در مناطق دارای ترک در پوست پا، اجتناب کنید.
 12. استفاده از اسپری ضد قارچ پا و پودرهای درمانی پا، یک بار در روز، جهت کاهش بوی بد پا مفید است.
 13. قرار دادن کفی خوش بو کننده و بوزدا در کفش باعث کاهش بوی بد پا می‌شود.
 14. اگر نیاز دارید به سرعت بوی بد پا را کاهش دهید، می‌توانید از اسپری‌های ضد عرق یا اسپری خوش بو کننده‌ی پا استفاده کنید.
 15. از صابون ضد قارچ و صابون ضد باکتری استفاده کنید.
 16. با استفاده از لیسترین یا سرکه پای خود را بشویید.
 17. از جوراب و کفش‌های مناسب استفاده کنید.

پای بدبو-دکترتو

درمان‌های خانگی

درمان‌های خانگی به طور معمول در کاهش یا از بین بردن بوی پا کمک کننده هستند. با این حال، اگر درمان‌های خانگی به کاهش بوی بد پا کمکی نکنند و نگران عرق کردن و بوی شدید پایتان هستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک ممکن است یک ضد عرق قوی تر و صابون پا تجویز کند و در مورد درمان‌های پزشکی برای کاهش تعریق بیش از حد (هیپرهیدروز) به شما مشاوره دهد.

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

بیوگرافی داریوش فرهنگ کارگردان و بازیگر ایرانی

چ جولای 22 , 2020
بیوگرافی داریوش فرهنگ کارگردان و بازیگر ایرانی داریوش فرهنگ در ۶ آذر ۱۳۲۶ در شهر آبادان به دنیا آمد. وی در سن هشت سالگی پدر خود را از دست داد. داریوش فرهنگ یکی از سرشناس‌ترین افراد سینما و تلویزیون است که به کارگردانی، فیلم نامه نویسی و بازیگری مشغول است. […]