مقاله کامل بیماری ام اس – MS ( علت + علائم + درمان و … )

مالتیپل اسکلروزیس (MS) چیست؟

ام اس چیست؟

ام اس مالتیپل اسکلروزیس (MS) یک بیماری مخرب پیشرونده و التهابی است که باعث ایجاد مشکلاتی در سراسر بدن می شود. این بیماری ناشی از شکسته شدن پوشش محافظ (غلاف میلین) اطراف اعصاب است. در نهایت باعث می شود برقراری ارتباط مغز با بقیه بدن سخت باشد.

علت دقیق ام اس هنوز ناشناخته است، اما پزشکان اثرات طولانی مدت و علائم ام اس را درک می کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اثرات ام اس بر بدن خود تا اخر این مقاله را مطالعه کنید.

طبق گزارش کتابخانه ملی پزشکی ایالات متحده آمریکا، علائم ابتدایی ام اس در بزرگسالان بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی دیده می شود. ام اس در زنان دو برابر مردان تشخیص داده می شود. تصور می شود MS یک بیماری خودایمنی و پیشرونده عصبی است. با این حال، علت دقیق آن ناشناخته است و در حال حاضر تنها درمان برای ام اس توانبخشی و مدیریت علائم است.

آنچه ما می دانیم این است که ام اس بر سیستم عصبی تاثیر می گذارد و به تدریج تمام بدن را تحت تاثیر قرار می دهد. سلول های ایمنی بدن در طول زمان به بافت عصبی سالم حمله می کنند و بر سیستم های داخلی بدن تاثیر می گذارند.

کاملترین اطلاعات در رابطه با ام اس را در مقاله ی “ام اس چیست؟” مطالعه فرمایید.

علائم اولیه و ثانویه MS

علایم ام اس

اکثر مشکلات مطرح شده در بالا نشانه های اولیه مربوط به ام اس هستند. به این معنی است که آنها به طور مستقیم ناشی از آسیب عصبی ناشی از حملات به غلاف میلین است. برخی از نشانه های اولیه را می توان به طور مستقیم با تلاش برای کاهش آسیب عصب و جلوگیری از حملات MS کاهش داد.

با این حال، هنگامی که یک آسیب عصبی وجود دارد، علائم ثانویه می تواند ایجاد شود. علائم ثانویه ام اس در واقع عوارض رایج علائم اولیه MS هستند. نمونه هایی از جمله عفونت های دستگاه ادراری هستند که از عضلات ضعیف مثانه یا از دست دادن تون عضلانی که ناشی از ناتوانی در راه رفتن است، حاصل می شود.

علائم ثانویه اغلب می تواند به طور موثر درمان شود، اما درمان منبع مشکل می تواند آنها را به طور کامل جلوگیری کند. همانطور که بیماری پیشرفت می کند، MS به ناچار برخی از نشانه های ثانویه را ایجاد می کند. علائم ثانویه اغلب می تواند به خوبی با دارو، سازگاری فیزیکی، درمان و خلاقیت مدیریت شود.

اثرات ام اس بر بدن

اثرات و عوارض ام اس بر بدن

همانطور که در تصویر مشخص است، ام اس بر روی سیستم های زیادی از بدن تاثیر می گذارد. این اثرات گسترده به دلیل آسیب به میلین سیستم عصبی مرکزی است. سیستم عصبی مرکزی نیز کنترل کننده ی کل بدن است! در نتیجه میتوان انتظار داشت که اثرات زیادی بر روی بدن بگذارد.

سیستم هایی که تحت تاثیر ام اس قرار می گیرند عبارتند از:

 • سیستم عصبی
 • سیستم بینایی
 • صحبت کردن و گفتار
 • بلعیدن
 • تنفس
 • گوارش
 • گردش خون
 • سیستم تناسلی
 • سیستم ایمنی
 • اسکلتی
 • ضعف عضلانی و تعادل

در ادامه تاثیر ام اس بر روی هر بخش از بدن آورده شده است:

سیستم عصبی

سیستم عصبی در اثرات ام اس بر بدن

هنگامی که یک فرد مبتلا به MS می شود، سیستم ایمنی بدن به آرامی به غلاف میلین حمله می کند. میلین از سلول هایی است که محیط سیستم عصبی را تشکیل می دهند و دور سلول عصبی پیچیده اند. هنگامی که این سلول ها آسیب دیده اند، اعصاب در معرض لطمه قرار می گیرند و مغز در ارسال سیگنال به بقیه بدن دچار مشکل می شود.

قطع ارتباط بین مغز و اندام ها، ماهیچه ها، بافت ها و سلول های خونی ناشی از اعصاب آسیب دیده باعث ایجاد علایمی از جمله:

 • سرگیجه
 • گیجی
 • مشکلات حافظه
 • تغییرات احساسی یا شخصیتی

افسردگی و سایر تغییرات در مغز می تواند نتیجه مستقیم ام اس، یا نتیجه ی غیر مستقیم از ناتوانی بدن در مقابله با شرایط بیماری باشد.

در موارد نادرییا پیشرفته بیماری، آسیب عصبی می تواند باعث لرزش، تشنج و مشکلات شناختی شود که بسیار شبیه به سایر بیماری های عصبی مانند دمانس (آلزایمر) یا زوال عقل است.

افت بینایی و شنوایی

مشکلات بینایی ام اس

مشکلات بینایی اغلب اولین نشانه MS برای بسیاری از افراد است. علایمی نظیر:

 • دوبینی
 • تاری دید
 • درد
 • مشکلات کنتراست بینایی

می تواند ناگهان شروع شود و بر روی یک یا هر دو چشم اثر بگذارد. در بسیاری از موارد، مشکلات بینایی موقت یا خود محدود کننده هستند و احتمالا از التهاب عصبی یا خستگی عضلات چشم ایجاد می شوند.

اگر چه برخی از افراد مبتلا به ام اس دارای مشکلات بینایی دائمی هستند، اما اغلب موارد خفیف هستند و می توانند به طور موثر با استروئیدها و سایر درمان های کوتاه مدت درمان شوند.

به ندرت، افراد مبتلا به MS ممکن است دچار کم شنوایی یا ناشنوایی در نتیجه ی آسیب به ساقه ی مغز می شوند. این نوع مشکلات شنوایی معمولا به تنهایی حل می شود، اما در بعضی موارد می تواند دائمی باشد.

صحبت کردن، بلعیدن و تنفس

مشکل بلع و گفتار در اثرات ام اس

در حدود ۴۰ درصد از افراد مبتلا به ام اس مشکلات گفتاری دارند. این مشکلات شامل:

 • گفتار ناواضح
 • تولید و تلفظ ضعیف
 • مشکلات مربوط به کنترل بلندی صدا
 • تغییرات زیر و بمی صدا
 • کاهش کیفیت صدا
 • گرفتگی صدا یا نفس آلودگی

چنین اثراتی اغلب در دوره های عود یا در نتیجه ی خستگی رخ می دهد.

مشکلات گفتاری می تواند به علت مشکلات تنفسی ناشی از ضعف یا آسیب اعصابی باشد که عضلات قفسه سینه را کنترل می کنند. دشواری کنترل عضلات درگیر در تنفس می تواند در اوایل بیماری شروع شود و با پیشرفت MS بدتر شود. این عوارض خطرناک اما کمیاب MS است که اغلب می تواند از طریق کار با یک متخصص تنفسی یا گفتاردرمانگر بهبود یابد.

مشکلات بلع کمتر از مشکلات گفتاری رایج است، اما می تواند بسیار جدی تر باشد. آنها ممکن است هنگامی که آسیب عصبی عضلات را ضعیف می کند و مانع از توانایی بدن برای کنترل عضلات درگیر در بلع می شود، رخ دهند. هنگامی که بلع مناسب قطع شود، غذا یا نوشیدنی می تواند به ریه وارد شود و خطر ابتلا به عفونت ها مانند عفونت ریه (پنومونی) را افزایش دهد.

سرفه و خفگی هنگام غذا خوردن و آشامیدن می تواند نشانه های مشکل بلع باشد و باید بلافاصله بررسی شود. گفتاردرمانگران اغلب می توانند به مشکل صحبت کردن و بلعیدن کمک کنند.

دستگاه گوارش

اثرات ام اس بر دستگاه گوارش

مشکلات مثانه و عملکرد روده معمولا در MS رخ می دهد. مشکلاتی نظیر:

 • یبوست
 • اسهال
 • از دست دادن کنترل مدفوع

در برخی موارد، رژیم غذایی و فیزیوتراپی یا استراتژی های مراقبت از خود، می تواند تاثیر این مشکلات را در زندگی روزمره کاهش دهد. در موارد دیگر، داروها یا مداخلات شدید ممکن است لازم باشد.

استفاده از سوند ممکن است گاهی لازم باشد. به این دلیل که آسیب عصبی بر میزان ادراری که افراد مبتلا به MS می توانند به راحتی در مثانه نگه دارند اثر بگذارد. در نتیجه می تواند منجر به عفونت اسپاستیک مثانه، عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) یا عفونت های کلیه شود. این مشکلات می توانند ادرار را دردناک و بسیار مکرر کنند (حتی در سراسر شب یا زمانی که ادرار کم در مثانه وجود دارد).

اکثر مردم به طور موثر می توانند مشکلات مثانه و روده را کنترل کنند و از عوارض آن اجتناب کنند. با این وجود ممکن است در صورت عدم درمان، مشکلات جدی و یا مشکلات بهداشتی برای فرد رخ دهد. با پزشک خود در مورد مسائل مثانه یا روده و گزینه های درمان مشورت کنید.

سیستم گردش خون

گردش خون در ام اس

مشکلات سیستم گردش خون به ندرت ناشی از MS هستند، اگرچه عضلات سینه ای ضعیف می توانند منجر به تنفس کم عمق و کمبود اکسیژن شوند. با این حال کمبود فعالیت ناشی از افسردگی، مشکل در استفاده از ماهیچه ها، و نگرانی در مورد علائم دیگر ممکن است باعث شود که افراد مبتلا به ام اس به بیماری های قلبی عروقی کم توجهی کنند.

یک مطالعه منتشر شده در مجله مالتیپل اسکلروزیس نشان داد که زنان مبتلا به MS در معرض خطر بالایی از مشکلات قلبی عروقی مانند حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی هستند. با این حال، فیزیوتراپی و فعالیت های بدنی منظم ممکن است به کاهش علائم MS و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی کمک کنند.

سکته ی مغزی چیست؟ »

سیستم تناسلی

MS مستقیما بر سیستم تولید مثل یا باروری تاثیر نمی گذارد. در حقیقت، بسیاری از زنان بر این باورند که بارداری، علائم MS را از بین می برد. با این حال، انجمن ملی ام اس آمریکا گزارش می دهد که ۲-۴ از ۱۰ زن در طی دوره پس از زایمان، عود ام‌اس را تجربه می کنند.

با این حال، اختلال عملکرد جنسی، مانند مشکل تحریک و یا ارگاسم، در افراد مبتلا به MS رایج است. این امر می تواند ناشی از آسیب عصبی یا مشکلات عاطفی مربوط به MS مانند افسردگی یا عزت نفس پایین باشد.

خستگی، درد و سایر علائم MS می تواند رابطه جنسی را ناخوشایند یا غیر قابل تحمل کند. با این حال، در بسیاری از موارد، مشکلات جنسی را می توان با موفقیت به وسیله دارو، داروهای بدون رژیم (مانند روان کننده) یا کمی برنامه ریزی پیشرفته حل کرد.

ضعف عضلانی و مسائل مربوط به تعادل

ضعف عضلات ام اس

بسیاری از افراد مبتلا به MS تاثیرات ناشی از بیماری را در اندام ها (دست و پا) تجربه می کنند. آسیب به غلاف میلین اغلب باعث درد، سوزن سوزن شدن و بی حسی دست و پا می شود. مشکلات هماهنگی دست و چشم، ضعف عضلانی، تعادل و راه رفتن ممکن است زمانی رخ دهد که مغز در ارسال سیگنال ها به اعصاب و عضلات مشکل داشته باشد.

این عوارض ممکن است به آرامی شروع شوند و پس از آن بدتر شدن عصب پیشرفت کند. بسیاری از افراد مبتلا به MS ابتدا “سوزن سوزن شدن” را احساس می کنند و با هماهنگی و یا مهارت های حرکتی دقیق مشکل دارند. با گذشت زمان، کنترل اندام و راحت راه رفتن ممکن است مختل شود. در این موارد عصاها، صندلی های چرخ دار و سایر تکنیک های پشتیبانی می توانند به کنترل عضلات و قدرت کمک کنند.

سیستم اسکلتی

افراد مبتلا به MS در معرض خطر ابتلا به پوکی استخوان هستند که به علت درمان های معمول MS (استروئیدها) و عدم فعالیت است. استخوان های ضعیف می توانند افراد مبتلا به MS را در معرض خردشدگی و شکستگی استخوان قرار دهند. اگر چه از طریق فعالیت بدنی، رژیم غذایی یا مکمل ها می توان مانع پوکی استخوان شد یا روند آن را کند کرد اما استخوان های ضعیف می توانند باعث شوند تعادل و هماهنگی با خطر بیشتری همراه باشد.

شواهد فزاینده ای نشان می دهد که کمبود ویتامین D ممکن است نقش مهمی در پیشرفت MS داشته باشد. اگر چه اثر دقیق آن بر روی افراد مبتلا به MS هنوز معلوم نیست، اما ویتامین D برای سلامت اسکلتی و سلامت سیستم ایمنی حیاتی است.

سیستم ایمنی

تصور می شود ام اس یک بیماری خودایمنی است. این بدان معنی است که سیستم ایمنی بدن به بافت های عصبی سالم حمله می کند که موجب آسیب عصبی در سراسر بدن می شود. فعالیت سیستم ایمنی به نظر می رسد باعث پاسخ التهابی به بسیاری از علائم ام اس شود. بعضی از علائم ممکن است در طی یک دوره فعالیت سیستم ایمنی بوجود آیند و سپس هنگامی که “حمله” به پایان می رسد حل شود.

برخی تحقیقات بررسی کرده اند که آیا سرکوب سیستم ایمنی با دارو باعث کند شدن پیشرفت ام اس می شود یا نه. درمان های دیگر سعی می کنند سلول های خاص ایمنی را هدف قرار دهند تا از حمله آنها به اعصاب جلوگیری کنند. با این حال، داروهایی که سیستم ایمنی را سرکوب می کنند، ممکن است مردم را به عفونت ها، آسیب پذیرتر کنند.

برخی از کمبود های مواد مغذی ممکن است بر سلامتی سیستم ایمنی تأثیر بگذارد و علائم ام اس را بدتر کند. با این حال، اکثر پزشکان ام اس، زمانی که یک کمبود مواد مغذی خاص وجود دارد فقط رژیم های خاص را توصیه می کنند. یک توصیه عمومی مکمل ویتامین D است که همچنین به جلوگیری از پوکی استخوان کمک می کند.

درمان MS از سر تا پا

در حالی که هیچ درمان کاملی برای مالتیپل اسکلروزیس وجود ندارد، انواع مختلفی از داروها، داروهای گیاهی و مکمل های غذایی ممکن است به کاهش علائم کمک کنند. درمان همچنین می تواند بیماری را با جلوگیری از پیشرفت آن و اثرات کلی بر بدن شما تغییر دهد.

اثرات ام اس در هر شخصی متفاوت بروز می کند. هر فرد یک مجموعه منحصر به فرد از علائم را تجربه می کند و به درمان به صورت فردی پاسخ می دهد. بنابراین، شما و پزشکانتان باید برنامه درمان خود را سفارشی کنید تا علائم ام اس خود را به طور خاص به عنوان پیشرفت بیماری یا عود بیماری تغییر دهید. یک برنامه درمان با دقت طراحی شده می تواند به مدیریت MS کمک کند.

مالتیپل اسکلروزیس (MS) بیماری‌ است که بر سیستم عصبی اصلی، یعنی مغز و نخاع اثر می‌گذارد. در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن به اشتباه به میلین حمله می‌کند؛ میلین پوشش محافظ اطراف فیبرهای عصبی است. تخریب میلین منجر به “تصلب بافت” یا تشکیل بافت­ های اسکار می‌شود. همچنین باعث اختلال در توانایی‌های سلول‌های عصبی برای انتقال سیگنال‌ها به صورت ضربه‌های الکتریکی می‌شود.

دکتر کارن بلیتز، مدیر مرکز مراقبت‌های ام اس North Shore-LIJ در Meadpw شرقی، نیویورک بیان داشته که “ام اس اختلال خودایمنی است.”

این بدان معنا است که “به دلایلی، سیستم ایمنی شما به درستی عمل نمی‌کند و نسبت به سیستم عصبی مرکزی خود تحمل ناپذیر است.”

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث ایجاد این شرایط می‌شود، این بیماری غیرقابل پیش‌بینی است و در دوران متفاوتی در بیماران رخ می‌دهد.

افراد مبتلا به ام اس انواع نارسایی عصبی مربوط به عملکرد مغز و نخاع را تجربه می‌کنند. طبق گفته کتابخانه ملی امریکا، این نارسایی‌ها شامل مشکلات بینایی، کنترل ماهیچه و مشکلات مربوط به حواس در اندام‌ها می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز ملی سلامت، ۴۰۰۰۰۰ آمریکایی و حدود ۲٫۵ میلیون نفر در جهان مبتلا به MS هستند. بیماری افراد عموماً در سنین ۲۰ تا ۴۰ سال تشخیص داده می‌شود، و این بیماری اغلب بر زنان تأثیر می‌گذارد.

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری‌ ام اس اغلب دشوار بوده و نیازمند آزمایشات بالینی است. بلیتز گفت: “ما سابقه‌ای از بیمار می‌گیریم، بیمار را معاینه می‌کنیم و سپس آزمایشاتی را انجام می‌دهیم.” طبق گزارش انجمن ملی مالتیپل اسکلروزیس ملی، تنها دیدن علائم یا نتایج آزمایشات نمی‌توانند به طور قطعی نشان‌دهنده بیماری‌ ام اس باشند.

آزمایشات ام اس شامل آزمایشات عصبی (برای بررسی عملکرد عصبی، احساس و واکنش‌ها) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) است. MRI می‌تواند جای زخم یا ضایعات درون مغز و نخاع را تشخیص دهد. یکی از جنبه‌های اساسی تشخیص ام اس تعیین این مورد است که آیا آسیب عصبی در بیش از یک نقطه وجود دارد؟ و آیا آن آسیب در زمان‌های متفاوتی رخ داده یا خیر.

در سال ۲۰۱۷، هیئت بین المللی تشخیص ام اس، دستورالعمل جدیدی – The Revised MacDonald Criteria – برای استفاده از MRI و تحلیل مایعات مغزی برای تشخیص سریع‌تر ام اس منتشر کرد.

آزمایشات خون برای رد کردن بیماری‌هایی که ممکن است مشابه ام اس باشند، نیز انجام می‌شود. بلیتز بیان کرد “بیماری‌های مشابه بسیاری وجود دارد، برخی نمونه‌ها شامل بیماری لایم، واسکولیت، اختلال عملکرد تیروئید، کمبود ویتامین ب۱۲ و سردردهای میگرنی.” سپس تمامی آزمایشات و تحلیل‌ها را کنار هم می‌چینند تا به یک تشخیص بالینی برسند.”


با بهترین محصولات مدکده آشنا شویم: گوشی لیتمن


نشانه‌ ها و علائم بیماری ام اس

علائم بیماری ‌ام اس ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد، این علائم به فیبرهای عصبی که تحت تأثیر قرار می‌گیرند، بستگی دارد. مطابق بیان کلینیک مایو، علائم به شرح زیر هستند:

 • بی­حسی و ضعف، که می‌تواند در یک بخش بدن یا قسمت پاها و بدن رخ دهد.
 • حس “برق‌گرفتگی” هنگام حرکت دادن گردن، که همچنین به نشانه لرمیت هم معروف است.
 • عدم هماهنگی در پیاده‌روی
 • لرزش
 • تاری دید یا دوبینی. همچنین، از بین رفتن جزئی دید در یکی از چشم‌ها، در یک زمان که معمولاً همراه با درد هنگام حرکت دادن چشم همراه است.
 • درد یا سوزن سوزن شدن نواحی مختلف بدن.
 • سرگیجه و خستگی
 • لکنت زبان
 • مشکلات روده، مثانه یا عملکرد جنسی.

انواع بیماری MS

علائم ام اس ممکن است در هر بیمار متفاوت باشد. طبق اطلاعات کتابخانه ملی امریکا، بیماران معمولاً با یکی از چهار دوره بیماری زیر روبرو می‌شوند:

عودکننده-بهبود یابنده: با حملات علائم ام اس (عود) مشخص می‌شود، با دوره‌های بدون علائم (بهبودی) ادامه پیدا می‌کند. این حملات در طول زمان بدتر نمی‌شوند. حدود ۸۰% از بیماران با ام اس بهبود یابنده تشخیص داده می‌شوند.

پیشرونده ثانویه: پس از حدود ۱۰ سال از ام اس بهبود یابنده، الگوی بیماری می‌تواند به ام اس پیشرونده ثانویه تغییر یابد. حملات به مرور بدتر می‌شوند و دوره بهبودی وجود ندارد.

پیشرونده اولیه: این دومین شکل شایع ام اس است. هیچ دوره عود یا بهبودی وجود ندارد، این نوع با علائم بسیار وخیم و پایدار مشخص می‌شود. حدود ۱۰-۲۰ % از بیماران به ام اس پیشرونده اولیه مبتلا هستند.

عود-بهبود: مانند ام اس نوع پیشرونده اولیه، با علائم بد پایدار و ثابت مشخص می‌شود. اگرچه، این نوع شامل حملات علائم حادتری است.

در حالیکه اکثر بیماران مبتلا به ام اس یکی از مواردی که در بالا گفته شد را تجربه می‌کنند، اما به گفته سدارس-سینا، ام اس شدید یکی دیگر از اشکال نادر بیماری‌ ام اس است که بیشتر بر کودکان و بزرگسالان اثر می‌گذارد.


بیشتر بدانیم : درمان فشار خون بالا با عرقیات گیاهی


عوامل بیماری ام اس

ام اس ممکن است مبتلا به ام اس شود. درحالی‌که علل مشخصی برای این بیماری وجود ندارد، اما طبق گزارش کلینیک مایو، عوامل مختلفی ممکن است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش دهند که عبارت‌اند از:

 • جنسیت: زنان دو یا سه برابر بیشتر مستعد ابتلا به ام اس عودکننده- بهبود یابنده هستند.
 • سابقه خانوادگی: داشتن والدین یا خواهر و برادر مبتلا به ام اس شما را در خطر بیشتری برای بیماری ‌ام اس قرار می‌دهد.
 • عفونت‌های خاص: بسیاری از عفونت‌های ویروسی با ام اس ارتباط دارند. این عفونت‌ها شامل ویروس Epstein-Barr است که باعث ایجاد مونو نوکلئوز عفونی می‌شود.
 • نژاد: افراد سفیدپوست بیشتر در معرض خطر ابتلا به ام اس هستند. به ویژه، افرادی که از تبار اروپای شمالی هستند. افرادی از نژاد آسیایی، آفریقایی یا بومی امریکا کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند.
 • اقلیم آب و هوایی: ام اس در کشورهایی که از استوا فاصله دارند، مانند جنوب کانادا، امریکای شمالی، نیوزلند، جنوب شرقی استرالیا و اروپا شایع‌تر است. همچنین این بیماری در کشورهای نزدیک استوا کمتر است. سطح پایین‌تر ویتامین دی و کمتر قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز از عوامل خطرناک است.
 • بیماری‌های خاص خودایمنی: ابتلا به بیماری تیروئید، دیابت نوع ۱ و بیماری‌های التهابی روده ممکن است فرد را در معرض ابتلا به بیماری‌ ام اس قرار دهد.

بلیتز می‌گوید: برای افرادی که مبتلا به این بیماری هستند، عوامل خاصی از سبک زندگی ممکن است با نتیجه بیماری مرتبط باشد. برای مثال، افراد مبتلایی که سیگار می‌کشند بیشتر از افراد غیر سیگاری ممکن است اشکال حاد این بیماری را تجربه کنند. بعلاوه، او بیان داشته که: “داده‌های جدیدی وجود دارد که مشخص می‌کند ورزش قطعه دیگر جورچین است.” بیمارانی که ورزش می‌کنند به نظر کمتر از افرادی که ورزش نمی‌کنند، احتمال ابتلا به بیماری MS را دارند.

درمان و داروهای بیماری MS

دلیل ام اس مشخص نیست و درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد. با این‌حال، داروها و درمان‌هایی وجود دارند که با علائم و پیشرفت بیماری مقابله می‌کنند. داروهای تأییدشده FDA می‌توانند روند بیماری ‌ام اس را کند کرده، تعداد عودها را کاهش داده و به پیشگیری عودکننده این بیماری کمک کنند. داروهایی که بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند به شرح زیر هستند:

کورتیکواستروئیدها: طبق گفته کلینیک مایو، این دارو التهاب همراه با عود را کاهش می‌دهد و جزء رایج‌ترین داروهای ام اس است. پردنیزون خوراکی و متیل پردنیزولون داخل وریدی نیز دو داروی کورتیکواستروئید مورد استفاده بیماران ام اسی هستند.

اینترفرون­ها: این داروها روند پیشرفت علائم ام اس را کند می‌کند. البته ممکن است به کبد آسیب برسانند. نمونه این داروها شامل بتاسرون، آونکس و ربیف هستند. (هیچ یک از آن‌ها به شکل عمومی در دسترس نیستند)

گلاتیرامر: این دارو با نام تجاری کوپاکسون نیز شناخته می‌شود، این داروی IV مانع حمله سیستم ایمنی به میلین می‌شود. به گفته کلینیک مایو، عوارض جانبی این دارو شامل تنگی نفس و گر گرفتگی است.

ناتالیزوماب: همچنین به‌عنوان تایسابری هم شناخته می‌شود، این دارو در صورتی استفاده می‌شود که دیگر داروها عملکرد خوبی نداشته باشند. این دارو مانع از آسیب رساندن سلول‌های ایمنی از انتقال خون به سیستم عصبی مرکزی می‌شود.

میتوکسانترون: که به عنوان نوانترون هم شناخته می‌شود، این دارو سرکوب‌کننده سیستم ایمنی معمولاً تنها در بیماری پیشرفته ‌ام اس استفاده می‌شود زیرا خطرات قلبی بسیاری به همراه دارد.

برای افرادی که از ام اس رنج می‌برند و تحمل عوارض جانبی تزریقات دشوار است، یا کسانی که می‌خواهند خود را با خوردن یک قرص راحت کنند، سه داروی خوراکی وجود دارد که تأییدیه FDA را هم دارد: تکفیدرا (دی‌متیل فومارات)، اوباگیوی (تری فلونومید)، جیلنیا (فینگولیمود).

سایر روش­ های درمانی MS

سایر روش‌های درمانی بیماری ‌ام اس، علائم را کنترل و یا ناتوانی‌های ناشی از این شرایط را رفع می‌کنند. طبق گفته کلینیک مایو، متخصصان فیزیکی و حرفه‌ای می‌توانند تمرینات انعطاف‌پذیری یا افزایش قدرت را نشان داده و همچنین از دستگاه‌های سازگاری که به بیمار در انجام کارهای روزمره کمک می‌کنند، استفاده کنند.

روش های درمانی MS

بر اساس گفته مرکز ملی سلامت، برخی اقدامات بهداشتی مکمل می‌توانند به سهولت علائم ام اس کمک کنند. برای مثال، یوگا و تای چی می‌توانند به رفع خستگی و بهبود خلق و خو کمک کنن. (استفاده از تجهیزات پزشکی و طبی مانند بالش طبی و تشکچه­ برقی می ­تواند به رفع خستگی بیماران ام اسی کمک کند). THC و کانابینوئیدها نیز می‌توانند به درد و اسپاسم کمک کنند. داروهای دارای ماریجوانا فعلاً توسط FDA تأیید نشده‌اند. با این حال، کانادا و برخی کشورهای اروپایی ساتیوکس که یک اسپری دهانی برای کنترل عضلات است را تأیید کرده‌اند.

پیشرفت در تحقیقات و درمان بیماری ام اس

در سال ۲۰۱۸، FDA استفاده از اوکریلیزوماب را برای معالجه ‌ام اس نوع عود کننده-بهبود یابنده و نوع پیشرفته اولیه تأیید کرد. در آزمایشات بالینی، نشان داده شد که در هر دو شکل این بیماری، پیشرفت آن به شکل قابل‌توجهی کند می‌شود. مشخص شد که در بیماران مبتلا به ام اس، سلول‌های B (نوعی گلبول سفید) در ضایعات یا نواحی زخمی جمع می‌شوند. این دارو که نوعی آنتی بادی است، سلول‌های B را در بدن هدف قرار داده و نابود می‌کند.

بر اساس بررسی که در سال ۲۰۱۹ در مجله لنست منتشر شد، از ژانویه سال ۲۰۱۹، سایر داروها در مراحل آزمایشات بالینی قرار دارند. آیبودیلست دارویی برای درمان ام اس پیشرفته است. در فاز ۲ آزمایش‌ها، این دارو میزان آتروفی مغز را حدود %۴۸ کاهش داد. محققان همچنین در حال انجام آزمایشات بالینی با کودکان بیمار مبتلا به ام اس هستند تا دارویی را که برای مصرف بزرگسالان تأیید شده، آزمایش کنند.

در این بررسی گزارش شده که اکثر تحقیقات کنونی مربوط به درمان ام اس بر تشخیص نشانگرهای زیستی جدید این بیماری، به خصوص آنهایی که نشانگر تخریب نورون‌ها هستند، متمرکز است.

چه نشانه هایی علائم ام اس هستند؟

 • علائم ام اس چیست؟
 • چه کسانی در معرض خطر ابتلا به ام اس هستند؟
 • نشانه های اولیه و مهم بیماری ام اس کدامند؟

پاسخ این سوالات و همه چیز درمورد بیماری ام اس را در ادامه این بخش از سلامت نمناک می خوانید.

علائم ام اس

بیماری ام اس چیست؟

مولتیپل اسکلروز (MS) یک بیماری مزمن است که بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد، علائم آن از خفیف و متناوب تا شدید و دائمی می تواند خسته یا ناتوان کننده باشد در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای MS نیست، اما بسیاری از داروها و درمان های جایگزین در دسترس هستند. درمان MS معمولا علائم بیماری را هدف قرار می دهد، زیرا علت آن شناخته شده نیست و علائم MS ناشی از فروپاشی ارتباط بین مغز و اعصاب است برای همین درمان کامل این بیماری فعلا غیرممکن است و تنها تحقیقات و مطالعات انجام شده توانسته راههای برای کنترل و درمان علائم بیماری ام اس نتیجه بخش باشد پس با این اوصاف نسخه های پیشنهادی این بخش از سلامت نمناک روش ها و گیاهانی را معرفی می کند که برای درمان و کنترل علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس مفید خواهد بود.

این بیماری مختص اعصاب مرکزی بوده ( مغز و نخاع ) و ایجاد لکه های سفید یا پلاکهای متعددی در مغز می کند.پلاکها گویای سفت شدگی غلافهای سلولهای (میلین ها) عصبی مغز می باشند, که این سفت یا سخت شدگی جلوگیری از انتشار جریان الکترو شیمیایی رشته های عصبی و اختلال در حرکات می شود و در نتیجه فرمانی که از مغز صادر می شود براحتی به اعضاء و ماهیچه ها نمی رسد و کار براحتی انجام نمی شود. مغز فرمانده, کل بدن بوده و در جایگاه رفیعی قرار دارد. شخص باید دقیقا این اندام مهم و حیاتی را بشناسد و حداکثر مراقبت را از این اندام مهم بنماید.

علائم و نشانه های مهم بیماری ام اس

علائم مهم و اولیه بیماری ام اس کدامند؟

سرگیجه

این بیماران معمولا در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولا با پیشرفت تخریب سلول های عصبی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به MS برای راه رفتن نیاز به عصا دارند.

کاهش حافظه از علائم بیماری ام اس

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه ی پیشرفت MS است که البته خیلی وقت ها می تواند از علائم شروع این بیماری باشد.

بیماری ms

یکی از نشانه های بیماری ام اس کاهش حافظه است

اختلالات جنسی از علائم بیماری ام اس

در بیماران مبتلا به ام اس در مراحل شدید، اختلالات جنسی یکی از شایع ترین اختلالات در نظر گرفته می شود. این وضعیت که در بیشتر اوقات عارضه ای غیر قابل پیشگیری است، خیلی وقت ها یکی از علائم ابتلا به MS در نظر گرفته می شود.

اختلال در کنترل ادرار و مدفوع یکی از علائم ام اس

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست. تقریبا ۸۰ درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولا از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال کنترل تخلیه روده است.

کنترل ادرار و مدفوع

اختلال در کنترل ادرار از علائم بیماری ام اس است

دوبینی و تاری دید از علائم ام اس

دوبینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله ی بیماری ام اس به سیستم عصبی و تاثیر بر روی عصب بینایی به وجود می آید و به طور شایع در مبتلایان به بیماری ام اس دیده می شود.

گزگز و مورمور شدن انگشتان بی حسی از نشانه های ام اس

بی حسی و مورمور شدن مداوم که معمولا صورت و دست ها و پاها را درگیر می کند، عارضه ی شایع بیماران مبتلا به MS است که به علت آسیب و تخریب سلول ها عصبی در مغز و نخاع ایجاد می شود. پاها شایع ترین بخش بدن برای بروز این عارضه اند.

بی حسی انگشتان

بی حسی انگشتان یکی از نشانه های بیماری ام اس

ضعف و گرفتگی عضلات از علائم بیماری ام اس است

اسپاسم ها و گرفتگی های عضلانی حمله ای یکی از علائم آزاردهنده ی ام اس است. این اسپاسم ها معمولا شدیدا دردناک هستند، در بخش های انتهایی بدن نظیر دست ها و پاها ایجاد می شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می شوند.

بی حالی و افسردگی از علائم بیماری ام اس

ابتلا به بیماری آزاردهنده ای نظیر MS، علاوه بر آسیب جسمی می تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می کنند.

افسردگی و بی حالی

افسردگی یکی از نشانه های بیماری ام اس است

همچنین از علائم شایع بیماری ام اس می توان به این علائم اشاره کرد:

 • عدم هماهنگی بین کلمات در سخن گفتن
 • سنگینی سر و بدن
 • دیر هضم شدن غذا
 • حساس و زود رنج شدن
 • دیدن کابوس در برخی موارد
 • علاقه به خوردن غذاهای سردی بخش (اسیدی) مانند لبنیات مخصوصا ماست و بستنی
 • در صورت پیشرفت بیماری عدم کنترل ادرار
 • عدم تحمل هوای گرم و آب گرم
 • عدم تحمل آب سرد و هوای سرد
 • افسردگی و خودخوری
 • انزوا طلبی و گوشه گیری
 • نداشن تعادل و لرزش هنگام حرکت
 • یاری نکردن ماهیچه های پا هنگام راه رفتن
 • سرما سرما شدن استخوانهای بدن خصوصا پاها.

بیماری ام اس

علائم شایع بیماری ام اس چیست؟

چه کسانی در معرض ابتلا به بیماری ام اس قرار دارند؟

به طور کلی علاوه بر افراد عصبی و پراسترس بیشتر دو گروه اشخاص با رفتارهای غلط خود را در معرض ابتلا به بیماری ام اس قرار می دهند که شامل:

۱- افراد حساس و زودرنج به ام اس مبتلا می شوند

این نوع افراد عموما اشخاصی هستند فوق العاده حساس, زودرنج و عصبی و با کمترین ناملایمات از حالت عادی خارج شده و تعادل خود را از دست می دهند و ساعت ها فکر خود را مشغول کرده و به خود و دیگران پیله می کنند.

MS disease

افرادی که به بیماری ام اس مبتلا می شوند

۲- افراد با طبع سردی به ام اس مبتلا می شوند

افرادی هستند که از نظر ژنتیک دارای طبع سردی بوده و مدام از غذاهای سردی بخش (غذاهائی با pH اسیدی) به حد وفور استفاده می کنند و علاقه زیادی به خوردن ترشی, سرکه, تمبر هندی, ماست, قره قورت و امثالهم دارند.

علائم بیماری ام اس

ام اس یا (Multiple sclerosis) مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می‌دهد که ضعف و گرفتگی عضلات از عوامل آن است.

اسکلروز (تصلب یا سخت شدگی) چند گانه بیماری ام اس (M.S) عارضه‌ای وابسته به دستگاه اعصاب مرکزی بدن است. این عارضه یکی از ناتوان کننده ترین بیماری‌های عصب شناختی درمیان جوانان بالغ است. ام. اس. بیشتر در افراد ۲۰ تا ۴۰ ساله تشخیص داده می‌شود.  این بیماری یکی از شایع ترین بیماری های مغز و اعصاب  در جوامع بشری است. زنان تقریباً دو بار بیشتر از مردان در معرض ابتلا به ام. اس هستند. زمانی که فردی مبتلا به ام اس تشخیص داده می‌شود تا پایان عمر بدان مبتلا می‌ماند، با این حال درمان‌ها و مراقبت‌های تخصصی می‌توانند به بیماران برای فائق آمدن بر علائم بیماری ام اس (M.S)، کمک کنند. علت این بیماری ناشناخته است و درمان قطعی برای آن هنوز وجود ندارد، ولی تحقیقات در این زمینه در حال انجام است.

علائم بیماری ام اس

کارکرد دستگاه عصبی مرکزی

برای درک بهتر بیماری ام اس (M.S)، شناخت وظایف دستگاه عصبی مرکزی کمک کننده است. دستگاه عصبی مرکزی از اجزای حیاتی مغز و نخاع تشکیل شده است. علاوه بر این، تعداد زیادی رشته‌های عصبی به طور مستقیم به مغز متصل شده‌اند که به آنها «عصب جمجمه ای» گفته می‌شود. این رشته‌های عصبی شامل «اعصاب بینایی» نیز می‌شوند که چشم‌ها را به مغز پیوند می‌دهند. مغز فعالیت‌های بدنی همچون حرکت و اندیشیدن را کنترل می‌کند و طناب نخاعی مسیر اصلی پیام رسانی از مغز به اندام‌های بدن است. پیام‌ها از مغز به همه بخش‌های بدن می‌روند و همگی اعمال خود آگاه و ناخود آگاه را تحت تسلط دارند.

سیستم مرکزی اعصاب از میلیون‌ها عصب تشکیل شده که وظیفه انتقال پیام‌ها بین مغز و اجزای بدن را بر عهده دارند. این اعصاب پوشیده از الیاف‌های محافظ بنام میلین myelin (نوعی چربی) تداخل اعصاب باهم جلوگیری می‌کند. در بیماری ام اس سیستم ایمنی بدن شروع به آسیب رساندن به این چربی‌ها کرده و با این کار باعث می‌شود، انتقال پیام توسط این اعصاب مختل شده و مغز قدرت کنترلی خود بر بدن را از دست می‌دهد. میلین از سلول‌های عصبی با عنوان اولیگودندروسیت در مغز و نخاع تشکیل شده است. این سلول‌ها چندین بار خود را در اطراف سلول‌های عصبی (آکسون ها) می‌تابند تا یک غلاف محافظتی میلین دار در اطراف رشته‌های عصبی تشکل شود.

علائم بیماری ام اس

میلین باعث افزایش سرعت انتقال سیگنال‌های عصبی در آکسون ها می‌شود. میلین در بیماری ام اس توسط سیستم ایمنی بدن مورد حمله قرار می‌گیرد. بیماری ام اس یک بیماری خود ایمنی است که در اثر حمله دستگاه ایمنی بدن به میلین‌های رشته‌های عصبی، این بافت محافظتی اطراف رشته‌های عصبی از بین می‌روند.

بیماری ام اس چیست؟

بیماری ام اس (Multiple sclerosis) یک بیماری ناتوان کننده است که مغز و نخاع را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باعث از دست دادن کنترل، دید، تعادل و حواس (بی‌حسی) می‌شود. در بیماری ام اس اعصاب مغز و نخاع توسط سیستم ایمنی بدن آسیب می‌بینند که به این اختلال بیماری خود ایمنی می‌گویند (بیماری‌های خود ایمنی بیماری‌هایی هستند که در آنها سیستم ایمنی بدن که وظیفه آن حفاظت از بدن و نابود کردن عوامل خارجی همچون باکتری و میکروب‌ها است، اشتباهاً شروع به حمله به بافت‌های بدن می‌کند).

در بیماری ام اس، سیستم ایمنی بدن شروع به حمله به مغز و نخاع دوتا از اجزاء مهم که سیستم مرکزی اعصاب را کنترل می‌کنند که باعث ایجاد مشکلات ارتباطی بین مغز و بقیه بدن می‌شود. در نهایت، این بیماری می‌تواند اعصاب را از بین ببرد یا به طور دائمی به آنها آسیب برساند.

علائم بیماری ام اس

نشانه‌ها و علائم بیماری ام اس (MS) به طور گسترده‌ای متفاوت هستند و به میزان آسیب وارده به رشته‌های عصبی و اعصاب متفاوت است. هیچ درمان قطعی برای بیماری مولتیپل اسکلروز یا ام اس وجود ندارد با این حال، درمان می‌تواند به بهبود سرعت حملات، تغییر مسیر بیماری و مدیریت علائم بیماری ام اس کمک کند.

علائم بیماری ام اس

نشانه‌ها و علائم بیماری ام اس ممکن است از فرد به فرد و در طی دوره بیماری متفاوت باشد، بسته به محل آسیب عصبی علائم بیماری ام اس فرق می‌کند. از مهم‌ترین و اولین علائم بیماری ام اس (MS) می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کاهش حافظه

کاهش و ضعف حافظه، ناتوانی در تمرکز، صحبت کردن و مشکلات زبانی از اختلالات رایج در نتیجه‌ی پیشرفت بیماری ام اس MS است که البته بسیاری وقت‌ها می‌تواند از اولین علائم بیماری ام اس باشند.

اختلالات جنسی

در بیماران مبتلا به ام اس در مراحل شدید، اختلالات جنسی یکی از شایع‌ترین اختلالات در نظر گرفته می‌شود. این وضعیت که در بیشتر اوقات عارضه‌ای غیرقابل پیشگیری است، بسیاری وقت‌ها یکی از علائم بیماری ام اس MS در نظر گرفته می‌شود.

سرگیجه

بیماران مبتلا به ام اس معمولاً در مستقیم حرکت کردن مشکل دارند. در واقع این عدم تعادل در کنترل حرکات معمولاً با پیشرفت بیماری و تخریب سلول‌های عصبی، فرد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. به همین خاطر است که بسیاری از مبتلایان به بیماری ام اس برای راه رفتن نیاز به عصا دارند.

علائم بیماری ام اس

دو بینی

دو بینی یا همان اختلالات بینایی به دلیل حمله‌ی بیماری ام اس به سیستم عصبی و تأثیر بر روی عصب بینایی به وجود می‌آید و یکی از علائم بیماری ام اس محسوب می‌شود.

مور مور شدن انگشتان بی‌حسی

بی‌حسی و مور مور شدن مداوم که معمولاً صورت و دست‌ها و پاها را درگیر می‌کند، از علائم بیماری ام اس است که به علت آسیب و تخریب سلول‌ها عصبی در مغز و نخاع ایجاد می‌شود؛ اما این وضعیت برای فردی که هنوز به بیماری مبتلا نشده و یا برای اولین بار است که آن را تجربه می‌کند، بسیار عجیب به نظر می‌رسد. در واقع بی‌حسی و مورمور شدن می‌تواند در ابتدا به صورت حمله‌ای فرد را مورد آسیب قرار دهد. پاها شایع‌ترین بخش بدن برای بروز این عارضه‌اند.

ضعف و گرفتگی عضلات

اسپاسم ها و گرفتگی‌های عضلانی حمله‌ای، یکی از علائم بیماری ام اس است که بسیار آزار دهنده هستند. این اسپاسم ها معمولاً شدیداً دردناک هستند، در بخش‌های انتهایی بدن نظیر دست‌ها و پاها ایجاد می‌شوند و بعد از چند دقیقه برطرف می‌شوند.علائم بیماری ام اس

اختلال در کنترل ادرار و مدفوع

بی اختیاری در دفع ادرار و مدفوع در بیماری MS دور از انتظار نیست. تقریباً ۸۰ درصد بیماران مبتلا به MS در کنترل ادرار و مدفوع خود مشکل دارند. این افراد معمولاً از احساس دفع ادرار مکرر و ناگهانی در عذاب هستند. مشکل آزاردهنده دیگر در این افراد، اسهال مداوم و اختلال در کنترل تخلیه روده است.

بی حالی و افسردگی

ابتلا به بیماری آزار دهنده‌ای نظیر بیماری ام اس MS, علاوه بر آسیب جسمی می‌تواند ابزاری برای شکنجه روحی فرد باشد. بسیاری از مبتلایان به ام اس، احساس افسردگی، تحریک پذیری و تغییرات خلق و خو را یکی از مشکلات رایج خود بیان می‌کنند.

از  دیگر علائم بیماری ام اس MS می‌توان به موارد زیر نیز اشاره کرد:

عدم هماهنگی بین کلمات در سخن گفتن، سنگینی سر و بدن، دفع بیش از حد ادرار نسبت به دیگران، دیر هضم شدن غذا، حساس و زود رنج شدن، یبوست، دیدن کابوس در بعضی افراد، عدم تحمل هوای گرم و آب گرم، عدم تحمل آب سرد و هوای سرد، افسردگی و خودخوری، انزوا طلبی و گوشه گیری، نداشتن تعادل، داشتن لرزش هنگام حرکت، یاری نکردن ماهیچه‌های پا هنگام راه رفتن از دیگر علائم بیماری ام اس هستند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنم

اگر هر یک از علائم بیماری ام اس را که در بالا به آنها اشاره کرده‌ایم را در خود می‌بینید و سابقه این بیماری را در خانواده دارید حتماً به یک متخصص مغز و اعصاب جهت بررسی علائم و تشخیص مراجعه کنید.

دوره بیماری MS

اکثر افراد مبتلا به MS دارای دوره بیماری عود کننده و مجدد هستند. آنها نشانه‌های جدید یا عود بیماری را تجربه می‌کنند که طی چند روز یا چند هفته به وجود می‌آیند و معمولاً به طور جزئی و یا به طور کامل بهبود می‌یابند. این عواقب ناشی از دوره کمون بیماری است که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها طول بکشد.علائم بیماری ام اس

افزایش‌های کوچک در دمای بدن می‌تواند به طور موقت نشانه‌ها علائم بیماری ام اس MS را بدتر کند اما این عواقب بیماری نیست. حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد افراد مبتلا به MS، پیشرفت مداوم بیماری را تجربه می‌کنند که به آن بیماری ام اس ثانویه می‌گویند. بدتر شدن علائم بیماری ام اس معمولاً شامل مشکلات حرکتی و راه رفتن می‌شود. میزان پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به MS ثانویه بیشتر است.

علل بیماری ام اس

علت مولتیپل اسکلروزیس ناشناخته است. این بیماری، یک بیماری اتو ایمن است که در آن سیستم ایمنی بدن به بافت‌های خود حمله می‌کند. در مورد MS، این عملکرد سیستم ایمنی بدن، میلین (ماده چربی که پوشش دهنده و محافظت کننده از فیبرهای عصبی مغز و نخاع است) را از بین می‌برد. میلین را می‌توان به پوشش عایق بر روی سیم‌های برق مقایسه کرد. هنگامی که میلین محافظ، آسیب ببیند، فیبر عصبی در معرض قرار می‌گیرد، پیام‌هایی که در امتداد این عصب حرکت می‌کنند ممکن است آهسته یا مسدود شوند. عصب ممکن است به خود آسیب بزند. روشن نیست که چرا MS در برخی افراد توسعه می‌یابد. ترکیبی از ژنتیک و عوامل محیطی مسئول این اتفاق هستند.

افراد در خطر ابتلا به ام اس

این عوامل خطر ابتلا به مولتیپل اسکلروزیس را افزایش می‌دهد:

 • سن. MS ممکن است در هر سنی اتفاق بیفتد، اما اغلب در افراد بین ۱۵ تا ۶۰ ساله رخ می‌دهد.
 • جنسیت. زنان در حدود دو برابر احتمال ابتلا به MS را دارند.
 • سابقه خانوادگی. اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر شما MS داشته باشد، شما در معرض خطر ابتلا به بیماری هستید.
 • برخی از عفونت‌ها ویروس‌ها، از جمله اپشتاین بار، ویروس که مننوکلوئیس عفونی را ایجاد می‌کند خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.
 • آب و هوا MS در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، از جمله کانادا، شمال ایالات متحده، نیوزیلند، جنوب شرقی استرالیا و اروپا، بسیار رایج است.
 • سیگار کشیدن. افراد سیگاری خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری را دارند.

درمان بیماری ام اس

طیف گسترده‌ای از داروهای مختلف وجود دارند که می‌توانند شدت و تکرار علائم بیماری ام اس را کاهش دهند. همچنین بعضی از انواع داروها می‌توانند سرعت پیشرفت بیماری را کاهش دهند. سایر داروها می‌توانند حملات بیماری را کوتاه کنند و علائم بیماری ام اس و مشکلات آن را بهبود بخشند مانند درد، مشکلات ادراری و خشکی ماهیچه‌ها.

علائم بیماری ام اس

عوارض جانبی بیماری ام اس

افراد مبتلا به بیماری ام اس ممکن است این عوارض را داشته باشند:

 • سفتی ماهیچه یا اسپاسم ماهیچه‌ها
 • فلج، معمولاً در پاها
 • مشکلات مثانه، روده یا عملکرد جنسی
 • تغییرات ذهنی مانند فراموشی یا نوسانات خلقی
 • افسردگی
 • صرع یا بیهوشی

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

مقاله کامل درباره بوی بد پا ( علت + درمان و رفع بوی بد )

چ جولای 22 , 2020
بوی پا همچون بوی بد بدن و بوی بد دهان مشکل ناخوشایندی است و موجب خجالت زدگی فرد در جمع می‌شود. اما علت بوی بد پا چیست؟ بسیاری از ما گاهی مشکل رطوبت، عرق و بوی پا را تجربه می‌کنیم، اما برای عده‌ای دیگر این پدیده به مشکلی دائمی و […]