لباس های سنتی زنان ایرانی

, لباس سنتی زنان ژاپنی , لباس سنتی زنان ژاپن , لباس سنتی زنانه , لباس سنتی زنان ارمنستان , لباس سنتی زنان ژاپنی درجدول , لباس سنتی زنان ایرانی , لباس سنتی زنان چینی , لباس سنتی زنان ارمنستان پرسشکده , لباس سنتی زنان بندرعباس , لباس سنتی زنان بلوچ , لباس سنتی زنان ارمنی , لباس سنتی زنان ایران , لباس سنتی زنان ابیانه , لباس سنتی زنان ارمنستان , لباس سنتی زنان اصفهان , لباس سنتی زنانه ایرانی , لباسهای سنتی زنان ایران , لباس سنتی زنان آذربایجان , لباس سنتی زنان آذری , لباس سنتی زنان ترکمن , لباس سنتی زنان ترکیه , لباس سنتی زنان ترکمنستان , لباس سنتی زنانه ترکیه , لباس سنتی زنان چین , لباس سنتی زنان ژاپنی اسمش چیه , لباس سنتی زنان خراسان , لباس سنتی زنان زاپنی , لباس سنتی زنان زرتشتی , لباس سنتی زنان ژاپن درجدول , لباس سنتی زنان ژاپنی درحل جدول , نام لباس سنتی زنان ژاپنی , لباس سنتی زنان سیستان , لباس سنتی زنان شیراز , لباس سنتی زنان عرب , لباس سنتی زنان عراق , عکس لباس سنتی زنان ایرانی , عکس لباس سنتی زنان , لباس سنتی زنان کره ای , لباس سنتی زنان کرمانشاه , لباس سنتی زنان کردستان , لباس سنتی زنان کره , لباس سنتی زنان کرد , لباس سنتی زنان کردی , لباس سنتی زنان کرمان , لباس سنتی زنان گیلان , لباس سنتی زنان لر , لباس سنتی زنان لرستان , لباس سنتی زنان مازندرانی , لباس سنتی زنان مازندران , نام لباس سنتی زنان ارمنستان , نام لباس سنتی زنان ارمنستان , لباس محلی زنان و مردان ترکمن , لباس محلی زنان و مردان ایرانی , لباس محلی زنان و مردان مازندران , لباس محلی زنان و مردان کردستان , لباس محلی زنان کهگیلویه و بویراحمد , لباس های محلی زنان و مردان ایرانی , لباس محلی زنان سیستان و بلوچستان , لباس سنتی زنان هند , لباس های سنتی زنان ایران , لباس های سنتی زنانه , لباس های سنتی زنان ایرانی , لباس سنتی زنان یزد ,

تنوع آب هوایی، پیشینه تاریخی و خلق  و خو و فرهنگ خاص هر خطه، لباس های خاص هر منطقه را شکل داده است؛ لباس هایی که این روزها یا به کل خط تولیدشان متوقف شده و در حال انقراض هستند یا کنج کمدها و جالباسی ها خاک می خورند.

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی -پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,تاریخچه بستنی (+عکس),آثار باستانی هزاران ساله کشورمان ایران (+عکس),آشنایی با آثار باستانی کهن کشورمان ایران(+عکس),

پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی

لباس های سنتی زنان ایرانی

 

زنان گیلانی؛ دامن های پرچین و رنگارنگ
روسری و سربند (لچک) پیراهن یا جمه، جلیقه کت، الجاقبا، دامن، شلیته، شلوار و چادر کمر از بخش های اصلی لباس محلی زنان گیلان است. آنچه که بیشتر از همه در لباس گیلانی خودنمایی می کند، دامن های شلیته و پرچین است و جلیقه های پولک دوزی شده است. اغلب زنان گیلان از دو سربند، یکی در زیر (لچک) و دیگری بر روی آن (دستمال) استفاده می کنند.

 

دستمال در نواحی مختلف گیلان اسامی مختلفی دارد، در تالش به آن «سرا بست»، در ناحیه و سرود «تونه دسمال»، در ماسال «بنشه دسمال» و در گرگان رود و خوشابر اسالم به آن «سر دستمال» می گویند. در جلگه های گیلان نیز دستمال به اسامی زیر خوانده می شود: روسری دستمال، پیله دسمال و سرفود که بر روی لچک بسته می شود و اصولا رنگ آن سفید است.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

لباس ها تابلوی فرهنگی مردم خود هستند

 

زنان آذربایجان شرقی؛ چادرا متدوال ترین لباس عشایر آذربایجانی
لباس زنان آذربایجان به سه بخش سرپوش، تن پوش و پاپوش تقسیم می شود. فرم و شکل پوشاک زنانه در مناطق عشایری آذربایجان شرقی اکثریت قریب به اتفاق به شیوه قدیم و شامل پیراهن بلند، دامن چین دار بلند و چارقد(روسری بزرگ) می شود.

عرقچین، روسری کلاغه ای، شال و چارقد، چالما – شاماخی(سربند)، چپی(روسری)، آلاچارشاب(چادر رنگی)، اوربند(روبند) و چادرا(چادر) متداول ترین سرپوش های زنان روستایی و عشایر آذربایجان شرقی را تشکیل می داده است.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

زنان روستای ابیانه رسمی دارند که در آن روسری های خود را در مقابل نامحرم کمی پیش می کشند

 

زنان ابیانه؛ چادرشب های گل گلی
اصلا ابیانه را لباس زنانش معروف کرده است. لباس محلی زنان ابیانه عبارت است از پیراهن، شلیته، یل، روسری، سربند، چادرشب، جوراب و پاپوش یا گیوه.  بانوان ابیانه در مواقعی از چادرشب استفاده می کنند که عبارت است از پارچه ابریشمی شطرنجی و چهارگوش به ابعاد ۲×۲ متر که آن را از قطر تا زده و به صورت سه گوش به دور کمر می بندند یا روی سر می اندازند.

 

چادرشب معمولاً توسط بانوان ابیانه بافته و تهیه می شود. این پارچه که در زبان محلی با نام «کجی» خوانده می شود، در میان دختران جوان به رنگ زرد و در میان زنان مسن به رنگ قرمز است. زنان روستای ابیانه رسمی به عنوان «پیشکشی» دارند که در آن روسری های خود را در مقابل نامحرم کمی پیش می کشند.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

بَلَ، روسری بزرگ خوس دوزی زنان محلی شیراز است

 

لباس محلی شیراز؛ خوس بافی های هندی
یکی از لباس محلی زنانه به ویژه لباس عروس در جنوب استان فارس توسط زنان هنرمند شهر «اوز» به نام خوس بافی رونق دارد. برخی بر این باورند که این لباس توسط تعداد اندکی از زنان هنرمند شهر «اوز» دوخته می شود و صنعت خوس بافی را از کشور هندوستان به اوز آورده اند.

خوس از الیاف نقره ای تشکیل شده که بافته می شود و از آن برای تزئین شلوار، روسری، کلاه، پیراهن، جلیقه زنان و لباس کودکان استفاده می شود. بَلَ، روسری بزرگ خوس دوزی زنان محلی شیراز است.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

پوشش های سنتی زنان ایرانی

 

زنان بلوچ؛ لباس های رنگ رنگ
مهم ترین ویژگی لباس زنان بلوچ، رنگارنگ بودن لباس های آن هاست؛ تا جایی که همین طیف رنگ ها بسیاری از عکاسان به سیستان و بلوچستان می کشاند. زنان بلوچ همراه با «جامگ» و «پاجامگ» مردانه که برای پوشش ظرافت و سلیقه زنان تغییراتی داشته اند ، «تکو» (چارقد) و سریگ (روسری) که بزرگ تر از چارقد هست به سر می کند.

کفش و جوراب زنان نیز همان نام ها را دارد. زنان اهل زیورآلات نیز هستند (گوشواره)، پولک، پولوه، کیگ، پور (سینه ریز)، کید، سربند و مِزبری ؛ زیورآلاتی است که می توانید به همراه زنان بلوچ مشاهده کنید.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

زنان در استان بوشهر اغلب با چادر محلی در انظار ظاهر می شوند

 

زنان بوشهری؛ جامه سیاه زنان جنوبی
بانوان در استان بوشهر پیراهن بلند دورچین به همراه عبای سیاه، مقنعه نازک سیاه رنگ، روبنده نازک، شلوار چیت و نوعی کفش صندل به نام «کوش» می پوشند.

پیراهن رسمی بانوان بوشهر جامه گشادی است که به آن پیراهن عربی می گویند و دارای تزئینات بسیار زیبا و جالب است. زنان در استان بوشهر اغلب با چادر محلی در انظار ظاهر می شوند.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

نوعروسان هرمزگانی از چادر سوفن ساده سبزرنگ با تزیینات خوس و گلابتون استفاده می کردند

 

زنان هرمزگانی؛ چادرهای گل ابریشمی
انواع پیراهن های زنان هرمزگانی: کَندوره، گَوَن، اُشکُم،نُشته، آستین فراخ، کِلوش، عجمی، چینی، گشاد عربی و ساده شلالی. بیشتر نوعروسان هرمزگانی از چادر ویل گل ابریشمی سبزرنگ استفاده می کردند. چادر عروسان حاشیه زیبا و پشت آن اشرمه (یک نوع زری دوزی) تزیین می شد.

 

عروس و نوعروسان علاوه بر چادر گل ابریشمی، از چادر سوفن ساده سبزرنگ با تزیینات خوس و گلابتون و پولک بوته دوزی هم استفاده می کردند. در روزها و شب های عروسی آن را می پوشیدند و در موقع حنابندان تمام بدن به استثنا دست ها و پاها آن هم تا مچ در زیر چادر سبز مستور و پوشیده می شد.

 

معمولا چادر بندری را به دو شیوه می بندند. نیم لا و کول زدن. در یک روش یک گوشه را با دست بر روی دوش می اندازند و طرف دیگر آزاد است و در شیوه دیگر یک طرف چادر را دور سر می پیچیدند و گوشه آن را در ناحیه گوش رها می کنند.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

گلونی یکی از سوغات های لرستان است

 

زنان ایلامی و سربندهای هخامنشی
یکی از مهم ترین بخش های پوشش زنان ایلامی، گلونی است. گُلوَنی یا گُل وَنی در زبان لری به گونه ای از سربند یا روسری چهارگوش که معمولا از جنس ابریشم با نقش های سنتی است، گفته می شود. این پوششی است که زنان لُر به طرز خاصی به سر می کنند و بخشی از پوشش سنتی زنان و مردان لرستان است.

 

دختران نسل جدید از نوع کوچک آن به عنوان روسری استفاده می کنند. این روسری یکی از سوغات های لرستان است. این سربند در گذشته در لباس مردان هم به کار می رفت و به طورکلی سربند و دستار از زمان مادها و هخامنشیان در لباس مردان و زنان منطقه ایران استفاده می شد.

 

,پوشش های سنتی اقوام مختلف ایرانی,قلعه ای تاریخی واقع در بیرجند,عکسهای فوق العاده و کمیاب از مصریان باستان ,[categoriy]

لباس سنتی زنان کردی

 

لباس زنان کرد؛ روسری های بزرگ ریش دار
جافی،کولنجه، شال، کلاو و کلاکه اجزای اصلی لباس زنان کرد را تشکیل می دهد. کلاکه، روسری یا دستاری است که بجای کلاه مورداستفاده زن هاست. کلاکه دارای رشته های بلند سیاه وسفید ابریشمی است که روی آن را زردوزی می کنند. لباس های کردی از آن دسته لباس هایی هستند که هنوز رونق سابق خود را دارند؛ هرچند در مواردی دچار تغییراتی شده اند.

گالری عکس حکمت 20

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

عکسی نایاب از اولین بانک ایران

ی آبان ۳۰ , ۱۳۹۵
, اولین بانک ایران , اولین بانک خصوصی ایران , اولین بانک جهان , اولین بانک خصوصی , اولین بانک , اولین بانک دنیا , اولین بانک در افغانستان , اولین بانک خصوصی بعد از انقلاب , اولین بانک خصوصی در ایران , اولین بانک اسلامی , اولین بانک ایران […]