فضیلت های روز و شب جمعه + دعا و زیارت امام زمان در روز جمعه

فضیلت های روز و شب جمعه + دعا و زیارت امام زمان در روز جمعه

دعای مخصوص روز و شب جمعه و فضیلت های روز و شب جمعه و دعا و زیارت امام زمان (ع) در روز جمعه را در اینجا بخوانید.

فضیلت های روز و شب جمعه

«جمعه» روز مقدس و با فضیلتی است ودر روایات مروی از امام معصوم «ع» جزء اعیاد شمرده شده است و حضرت رسول اکرم «ص» آنرا «سید الایام» یعنی «سرور روزها» نامیده است.

الف» فضیلت های روز جمعه

۱_ از حضرت رسول اکرم «ص» روایت شده است که  روز و شب جمعه ۲۴ ساعت است ودر هر ساعت آن حق تعالی ۶۰۰ هزار نفر را از جهنم آزاد کند.

۲_ از حضرت امام صادق «ع» نقل است که هر کس بین ظهر پنجشنبه تا ظهر روز جمعه بمیرد خداوند وی را از فشار قبر نگاه دارد.

۳_ از همان حضرت «ع» روایت است که جمعه دارای حق و حرمتی بزرگ است. پس مبادا حرمت آنرا ضایع گردانی. لذا از عبادات خدا چیزی فرو مگذار و با انجام کارهای نیکو به سوی پروردگار تقرب جو و هم محرمات الهی را فرو گذار، چرا که دراین روز خداوند ثواب نیکی ها را مضاعف می کند و عقوبت گناهان را محو می‌نماید.

۴_ از همان امام همام «ع» نقل است که شب جمعه از نظر فضیلت همانند روز جمعه است. بدرستی که خداوند عالم در شب جمعه، فرشتگان را جهت اکرام مومنان به آسمان اول می فرستد تا حسنات انها را زیاد کند و گناهانشان را بیامرزد . پس تا می‌توانید شب جمعه را زنده داری کنید و تا صبح به دعا و نماز بپردازید.

۵_ ازآن امام بزرگوار «ع» روایت شده که چون شب جمعه می‌آید ماهیان دریا سر از آب در می آورند و وحوش صحراگردن می کشند و پرورگار را ندا می کنند که خدایا ما رابه خاطر گناه آدمیان عذاب نکن.

۶_ از امام محمد باقر «ع» روایت شده که خداوند تعالی در هر شب جمعه فرشته ای را مامور می کند که از فراز عرش ندا می کند که آیا   بنده مومنی هست که روزی اش تنگ شده باشد و پیش از طلوع صبح جمعه از من بخواهد روزی اش را زیاد گردانم تا من پیش از طلوع صبح روزی وی را گشاده سازم؟

آیا بنده مومن بیماری هست که پیش از طلوع صبح جمعه از من تقاضای کند وی را شفا دهم که البته پیش از طلوع صبح وی را سلامتی عطا خواهم کرد.

شب و روز جمعه ۲۴ ساعت است ودر هر ساعت آن حق تعالی ۶۰۰ هزار نفر را از جهنم آزاد کند.آیا بنده مومن غمگین زندانی وجوددارد که قبل از طلوع صبح جمعه از من بخواهد تا وی را از زندان رها سازم و اندوهش را چاره کنم که البته دعایش را مستجاب خواهم ساخت و پیوسته آن فرشته این ندا را در می‌دهد تا صبح جمعه بدمد.

۷_ از مولا امیر المومنین «ع» نقل است که فرمودند:

از جمله فضیلت های‌ روز جمعه آن است که هر کس در آن روز از خدایش حاجتی داشته باشد پروردگار بزرگ ؛ آنرا برآورده می سازد. اگر گروهی مستوجب عذاب باشند ؛ چون در روز و شب جمعه دعا کنند خدا آن عذاب را از آنان برگیرد.

ب» کارهای پسندیده در شب جمعه

۱_یکی از کارهای پسندیده در شب جمعه، بسیار تسبیحات اربعه گفتن یعنی : سبحان الله و الحمدلله و لا اله الاالله والله اکبر.

۲_ شیخ طوسی فرمود که در آخر روز پنج شنبه ؛ استغفار کردن استجاب فروان دارد.

۳_ یکیدیگر از کارهای پسندیده در شب جمعه تلاوت سوره های‌ بنی اسرائیل ؛ کهف، الم سجده، یس ،صاد، احقاف، واقعه ؛ معم، سجده، حم دخان ؛ طور ؛ ساعه، جمعه و چنانچه کسی فرصت ندارد فقط سوره واقعه و سوره های‌ ماقبل آنرا بخواند.

روایت است هر کس در هر شب جمعه سوره مبارکه جمعه را بخواند، کفاره او ازآن جمعه تا جمعه دیگر خواهد بود.

۴_ در رکعت اول نماز مغرب و عشاء سوره جمعه را بخواند ودر رکعت دوم نماز مغرب سوره توحید ودر رکعت دوم نماز عشا، سوره اعلی را قرائت کند.

۵_ ازدیگر کارهای مستحب در شب جمعه این است که در حق مومنان دعا بسیار کند چنانچه از حضرت فاطمه زهرا «س» روایت شده اگر کسی برای ده نفر از برادران مومن در گذشته خویش طلب آمرزش کند بهشت بر او واجب شود.

حتماً بخوانید:  دعای ویژه شب جمعه + اعمال مخصوص شب جمعه

دعا و زیارت امام زمان «ع» در روز جمعه

فضیلت های روز و شب جمعه + دعا و زیارت امام زمان در روز جمعه

جمعه روز حضرت صاحب الزّمان «عج» و بنام آن حضرت است و همان روزى است که ایشان در آن روز ظهور خواهد فرمود.

بگو:
السَّلامُ عَلَیْکَ یَا حُجَّهَ اللَّهِ فِی أَرْضِهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عَیْنَ اللَّهِ فِی خَلْقِهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا نُورَ اللَّهِ الَّذِی یَهْتَدِی بِهِ الْمُهْتَدُونَ وَ یُفَرَّجُ بِهِ عَنِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ أَیُّهَا الْمُهَذَّبُ الْخَائِفُ السَّلامُ عَلَیْکَ أَیُّهَا الْوَلِیُّ النَّاصِحُ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا سَفِینَهَ النَّجَاهِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا عَیْنَ الْحَیَاهِ السَّلامُ عَلَیْکَ صَلَّى اللَّهُ عَلَیْکَ وَ عَلَى آلِ بَیْتِکَ الطَّیِّبِینَ الطَّاهِرِینَ السَّلامُ عَلَیْکَ عَجَّلَ اللَّهُ لَکَ مَا وَعَدَکَ مِنَ النَّصْرِ وَ ظُهُورِ الْأَمْرِ السَّلامُ عَلَیْکَ یَا مَوْلایَ أَنَا مَوْلاکَ عَارِفٌ بِأُولاکَ وَ أُخْرَاکَ أَتَقَرَّبُ إِلَى اللَّهِ تَعَالَى بِکَ وَ بِآلِ بَیْتِکَ وَ أَنْتَظِرُ ظُهُورَکَ وَ ظُهُورَ الْحَقِّ عَلَى یَدَیْکَ؛

درود بر تو اى حجّت خدا در زمینش، درود بر تو اى دیده خدا در میان مخلوقاتش، درود بر تو اى نور خدا که رهجویان به آن نور ره مییابند و به آن نور از مؤمنان اندوه و غم زدوده می‌شود، درود بر تو اى پاک نهاد و اى هراسان از آشوب دوران، درود بر تو اى همراه خیرخواه، درود بر تو اى کشتى نجات، درود بر تو اى چشمه حیات، درود بر تو، درود خدا بر تو و بر خاندان پاکیزه و و پاکت، درود بر تو، خدا در تحقق وعده اى که به تو داده از نصرت و ظهور امرت شتاب فرماید، درود بر تو اى مولاى من، من دل بسته تو و آگاه به شأن دنیا و آخرت توام، و به دوستى تو و خاندانت به سوى خدا تقرّب میجویم و ظهور تو و ظهور حق رابه دست تو انتظار میکشم،

وَ أَسْأَلُ اللَّهَ أَنْ یُصَلِّیَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ وَ أَنْ یَجْعَلَنِی مِنَ الْمُنْتَظِرِینَ لَکَ وَ التَّابِعِینَ وَ النَّاصِرِینَ لَکَ عَلَى أَعْدَائِکَ وَ الْمُسْتَشْهَدِینَ بَیْنَ یَدَیْکَ فِی جُمْلَهِ أَوْلِیَائِکَ یَا مَوْلایَ یَا صَاحِبَ الزَّمَآنِ صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکَ وَ عَلَى آلِ بَیْتِکَ هَذَا یَوْمُ الْجُمُعَهِ وَ هُوَ یَوْمُکَ الْمُتَوَقَّعُ فِیهِ ظُهُورُکَ وَ الْفَرَجُ فِیهِ لِلْمُؤْمِنِینَ عَلَى یَدَیْکَ وَ قَتْلُ الْکَافِرِینَ بِسَیْفِکَ وَ أَنَا یَا مَوْلایَ فِیهِ ضَیْفُکَ وَ جَارُکَ وَ أَنْتَ یَا مَوْلایَ کَرِیمٌ مِنْ أَوْلادِ الْکِرَامِ وَ مَأْمُورٌ بِالضِّیَافَهِ وَ الْإِجَارَهِ فَأَضِفْنِی وَ أَجِرْنِی صَلَوَاتُ اللَّهِ عَلَیْکَ وَ عَلَى أَهْلِ بَیْتِکَ الطَّاهِرِینَ.

و از خدا تقاضای مى کنم بر محمّد و خاندان محمّد درود فرستد و مرا از منتظران و پیروان و یاوران تو در برابر دشمنانت و از شهداى در آستانت در شمار شیفتگانت قرار دهد، اى سرور من، اى صاحب زمان، درودهاى خدا بر تو و بر خاندانت، امروز روز جمعه و روز توست روزى که ظهورت و گشایش کار اهل ایمان به دستت در آن روز و کشتن کافران به سلاحت امید می‌رود و من اى آقاى من دراین روز میهمان و پناهنده به توام و تو اى مولاى من بزرگوارى از فرزندان بزرگواران و از سوى خدا به پذیرایى و پناه دهى مأمورى، پس مرا پذیرا باش و پناه ده، درودهاى خدا بر تو و خاندان پاکیزه ات.

سیّد بن طاووس فرموده: من پس از این زیارت به این شعر تمثل می جویم و به آن حضرت اشاره نموده، می گویم:

نَزِیلُکَ حَیْثُ مَا اتَّجَهَتْ رِکَابِی وَ ضَیْفُکَ حَیْثُ کُنْتُ مِنَ الْبِلادِ
در هر کجا و بر سر هر خوان، من میهمان توام اى صاحب الزّمان

متن های مخصوص شب و روز جمعه را در پایین بخوانید.

گالری عکس حکمت 20

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

دعای ویژه شب جمعه + اعمال مخصوص شب جمعه

س فروردین ۱۹ , ۱۳۹۹
دعای ویژه شب جمعه دعای پر فضیلت شب جمعه و اعمال مخصوص شب جمعه را برای ثواب و  فضیلت های‌ بالای آن در این جا بخوانید. شب جمعه از نگاه حضرت محمد «ص» و حضرت علی «ع» حضرت علی «ع» فرمودند : هر کس این دعا را بخواند حق تعالی […]