علت ها و علامت های عفونت ادراری کودکان

وقتی بچه ها در این روزهای گرم تابستان، بی اشتها یا دچار استفراغ می شوند، بیشتر والدین آن را به گرمای هوا و گرمازدگی ربط می دهند درحالی که ممکن است کودک دچار عفونت ادراری شده باشد؛ بیماری شایعی که اگر به موقع تشخیص داده شود، درمان پذیر است اما تشخیص ندادن و سهل انگاری در درمان آن می تواند باعث بروز عوارضی شود…

اگر شما هم نگران ابتلای فرزندتان به این بیماری هستید، گفت وگوی ما را با دکتر مجتبی فاضل، فوق تخصص نفرولوژی کودکان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بخوانید تا با نشانه ها و راه حل های کلیدی برای مقابله با این بیماری کودکانه آشنا شوید.

میزان شیوع عفونت ادراری در کودکان چقدر است؟

حدود ۴ تا ۶ درصد.

کدام کودکان بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه هستند؟

احتمال ابتلا به عفونت ادراری در دختربچه ها بیشتر از پسربچه هاست و این مشکل معمولا در کودکانی هم که تخلیه ادرار را به تاخیر می اندازند یا دچار یبوست هستند نیز بیشتر دیده می شود. اگر هم اختلالی در سیستم ادراری وجود داشته باشد، مانند برگشت ادرار از مثانه به طرف بالا و کلیه ها (ریفلاکس)، خطر عفونت ادراری افزایش می یابد.

چه عواملی باعث بروز این عفونت می شوند؟

یکی از عوامل موثر در بروز این عفونت، رعایت نکردن بهداشت و شستشوی نادرست ناحیه تناسلی است. والدین حتما باید پس از اجابت مزاج کودک را از جلو به عقب بشویند در غیر این صورت احتمال انتقال عفونت از مقعد به خروجی مثانه بیشتر خواهد شد. اگر آموزش توالت رفتن هم زودتر از موعد مقرر انجام شود باعث افزایش خطر بروز عفونت ادراری خواهد شد. از دیگر عوامل موثر در بروز این عفونت، می توان به نشستن در وان، ختنه نکردن، امتناع از ادرارکردن به خصوص در دختربچه هایی که در سنین مدرسه که از اجازه گرفتن برای رفتن به دستشویی خجالت می کشند و همچنین کودکانی که سرگرم بازی اند و در رفتن به دستشویی تنبلی می کنند، اشاره کرد. یبوست نیز از عوامل مستعدکننده عفونت ادراری است.

درست است که اگر ختنه انجام شود، احتمال بروز عفونت ادراری کمتر می شود؟

بله، پسربچه هایی که ختنه نشده اند، بیشتر از پسربچه هایی که ختنه شده اند، دچار عفونت ادراری می شوند. نتایج مطالعه?هایی هم که در سایر کشورها انجام شده نشان می دهد انجام ختنه، احتمال ابتلای کودک به عفونت ادراری را کاهش می دهد.

والدین از روی چه علایم و نشانه هایی می توانند احتمال ابتلای کودکشان را به این عفونت بدهند؟

معمولا این کودکان از درد در قسمت تحتانی شکم و سوزش ادرار شکایت می کنند و حتی ممکن است به علت سوزش ادرار، تمایل به ادرار کردن نداشته باشند و ادرار آنها قطره قطره و با مشکل دفع شود. اگر کلیه ها دچار عفونت شوند، کودک دچار دردی در پهلو و زیردنده ها خواهد شد. البته گاهی هم کودک مبتلا به عفونت ادراری هیچ علامتی ندارد.

در کودکان کم سن و سال که نمی توانند مشکل خود را توضیح بدهند، از روی چه علایمی می توان متوجه این مشکل شد؟

معمولا در شیرخواران، علایم به صورت غیراختصاصی یعنی با بیقراری، تب، بی اشتهایی و… نمایان می شود. این کودکان ممکن است دچار تب باشند، خوب غذا نخورند، خیلی تحریک پذیر شوند و رشدشان عقب بیفتد، بنابراین والدین باید توجه بسیاری به این نشانه ها داشته باشند.

پس تب هم می تواند نشانه ابتلا به عفونت ادراری باشد؟

بله، اگر کودکی دچار تب بالای بیش از ۲ ۳ روز باشد و علت واضحی برای آن پیدا نشود، باید از نظر عفونت ادراری بررسی شود. تشخیص و درمان عفونت ادراری با پزشک است. والدین باید توجه داشته باشند که بروز عفونت ادراری در کودکان باعث کاهش رشد آنها و در نوزادان باعث طولانی شدن زردی (یرقان) می شود.

آیا عفونت ادراری بیماری خطرناکی است؟ سهل انگاری در درمان آن ممکن است چه عوارضی برای کودک داشته باشد؟

عفونت ادراری بیماری شایعی به خصوص در دختربچه هاست که در بسیاری از موارد خطرناک نیست ولی اگر در درمان سهل انگاری شود، ممکن است خطرناک و باعث درگیری کلیه ها شود. ابتلای کلیه ها به عفونت نیز به تدریج در عملکرد این عضو اختلال ایجاد می کند و ممکن است باعث کاهش کارکرد (نارسایی) شود. متاسفانه بسیاری از بیماران مبتلا به نارسایی کلیوی که تحت دیالیز یا پیوند کلیه قرار می گیرند را این گروه تشکیل می دهند. گاهی عفونت مزمن کلیه ها باعث ایجاد فشارخون و سایر مشکلات هم می شود، بنابراین عفونت ادراری در کودکان را نباید ساده تلقی کرد. از سوی دیگر، ممکن است عدم درمان به موقع این عفونت احتمال ایجاد سنگ?کلیه را افزایش دهد. حتی ممکن است باکتری ها از ادرار وارد خون و باعث عفونت خون شوند که حالتی خطرناک است. با توجه به اینکه در کودکان کلیه ها در حال رشد هستند، این عضو مستعد آسیب با عفونت خواهد بود بنابراین این کودکان به بررسی دقیق و کامل و درمان فوری و پیگیری نیاز دارند.

حرف آخر؟

توصیه می شود والدین اگر فرزندشان دچار سوزش و تکرر ادرار، بوی بد ادرار یا دچار تب می?شود و علتی برای تب کودکشان وجود ندارد، حتما به پزشک مراجعه کنند. در صورت تشخیص ابتلای فرزندشان به عفونت ادراری هم حتما برای درمان به پزشکان متخصص اطفال یا فوق تخصص کلیه اطفال مراجعه کنند تا اقدام های درمانی لازم انجام و از خطرهای بعدی جلوگیری شود.