زندگینامه والت دیزنی و فراز و نشیب آن در یک نگاه

زندگینامه والت دیزنی و فراز و نشیب آن در یک نگاه

زندگینامه والت دیزنی می‌تواند برای بسیاری از کسانی که به دنبال کسب موفقیت و یافتن جایگاه والایی در اجتماع هستند یک الگوی بسیار مناسب باشد. آن‌چه بیش از همه در زندگینامه والت دیزنی جلب توجه می‌کند تلاش و پشتکار او برای ساختن آینده‌ای بهتر با استفاده‌ی مناسب از استعداد و خلاقیت درونی است. او از صفر شروع کرد و به صد رسید.

زندگینامه والت دیزنی و فراز و نشیب آن

سرویس چهره ها – زندگینامه والت دیزنی فراز و نشیب‌های فراوانی را به تصویر می‌کشد. مردی که در یک خانواده‌ی کاملا معمولی متولد شد اما توانست با تلاش و پشتکار مضاعف علاوه بر ثروت به موارد ارزشمندتری نظیر محبوبیت و شهرت جهانی دست یابد. به گونه‌ای که هم‌اکنون نام خانوادگی او بر تارک یکی از بزرگ‌ترین و ثروتمندترین شرکت‌های جهان می‌درخشد. در سال ۲۰۱۶ میلادی مجموع دارایی‌های شرکت دیزنی از ارزشی بیش از ۹۲ میلیارد دلار برخوردار بوده است.

این شرکت بزرگ و نام آشنا در حال حاضر علاوه بر حضور در صنعت سینما و موسیقی تعدادی از مجهزترین و بزرگ‌ترین پارک‌های تفریحی در جهان را نیز اداره و مدیریت می‌کند. پارک‌هایی که با نام دیزنی‌لند شناخته می‌شوند. حال این پرسش مطرح می‌شود که بنیان‌گذار شرکت پرسود دیزنی چگونه توانست به چنین موفقیتی دست یابد؟ برای یافتن پاسخ این پرسش باید به زندگینامه والت دیزنی رجوع کرد.

زندگینامه والت دیزنی در دوران کودکی

زندگینامه والت دیزنی در دوران کودکی

خالق شخصیت‌های ماندگاری نظیر میکی ماوس، با نام کامل والتر الیاس دیزنی چشم به جهان گشود. او در پنجمین روز از ماه دسامبر سال ۱۹۰۱ میلادی در شهر شیکاگو واقع در ایالت ایلی‌نویز آمریکا متولد شد. والت دیزنی کوچک پنج سال نخست از زندگی خود را در فضای شهری گذراند. پدر او در آن زمان مقاطعه کار ساختمان بود. پس از آن خانواده‌ی دیزنی به ایالت میزوری نقل مکان کردند و با خریدن یک مزرعه در آنجا ساکن شدند. والتر سه برادر و یک خواهر داشت که از میان آنها با روی بیش از همه صمیمی بود. او بعدها با او به همکاری در شرکت دیزنی پرداخت.

اگرچه زندگی والت دیزنی در مزرعه تنها چهار سال از عمر او را در بر می‌گیرد، اما در طول این مدت والتر توانست به فرا گرفتن نقاشی بپردازد و الهامات فراوانی از طبیعت و حیوانات ساکن در آن بگیرد. الهاماتی که در نهایت به خلق شخصیت‌هایی نظیر میکی ماوس منجر شد. پس از آن پدر والتر با فروش مزرعه همراه با خانواده‌اش عازم شهر کانزاس شد و یک بنگاه پخش روزنامه را خریداری کرد.

زندگینامه والت دیزنی در کودکی

والت دیزنی از سن ۹ سالگی به پخش روزنامه مشغول شد و کار کردن را آغاز کرد. اما از آن‌جایی که کار کردن برای پدر درآمدی برای او به همراه نداشت تصمیم گرفت روی پای خود بایستد و کار و کاسبی مستقلی را به راه بیاندازد. اما برای رسیدن به این هدف او نیاز به سرمایه اولیه داشت. به همین دلیل به انجام کارهای جانبی نظیر شاگردی شیرینی فروشی پرداخت. در همان حال کشیدن نقاشی را هم رها نکرد و توانست با آموزش دیدن در یکی از موسسه‌‌های هنری شهر کانزاس پیشرفت مناسبی در این حوزه نماید.

در چهارده سالگی بار دیگر خانواده‌ی دیزنی ناچار به نقل مکان و مهاجرت به شهر شیکاگو شدند. به دلیل وقوع جنگ جهانی کار پخش روزنامه دیگر رونق چندانی نداشت. در شهر جدید والتر شروع به کار در یک کارخانه‌ی تولید مربا کرد. زندگی والت دیزنی در دوران کودکی در همین نقطه پایان می‌یابد.

زندگینامه والت دیزنی در دوران نوجوانی

زندگینامه والت دیزنی در دوران نوجوانی

با عبور سن والت دیزنی از مرز ۱۶ سالگی او به عنوان داوطلب به خدمت ارتش درآمد و به عنوان راننده‌ی آمبولانس عازم جبهه‌های جنگ در فرانسه شد. در طول خدمت در ارتش والتر توانست بیش از پیش به کار نقاشی بپردازد و توانایی‌های خود در این زمینه را محک بزند. تقریبا دو سال از زندگی والت دیزنی در دوران نوجوانی به حضور در جنگ جهانی اختصاص دارد.

پس از بازگشت به آمریکا والتر به دلیل تنفری که از کار در کارخانه‌ی مربا سازی داشت نزد پدرش در شیکاگو بازنگشت و به نزد برادرش در کانزاس رفت. در آنجا او توانست در یک موسسه‌ی تبلیغاتی مشغول به فعالیت شود و از توانایی‌های طراحی خود استفاده کند. والتر جوان در آن موسسه با آب ایورکز آشنا شد. این دو دوست توانستند چندی بعد از موسسه‌ی مذکور جدا شوند و به طور مستقل به فعالیت هنری خود ادامه دهند.

فعالیت های مشترک دیزنی و ایورکز با طراحی پوسترهای تبلیغاتی و کشیدن کارتون و کاریکاتور آغاز شد. سپس آنها به شرکتی که عمده فعالیت‌هایش بر تولید فیلم‌های تبلیغاتی تمرکز یافته بود پیوستند. در ساخت این فیلم‌ها از تکنیک‌های مربوط به طراحی انیمیشن استفاده می‌شد. والت دیزنی در این شرکت علاقه فراوانی به انیمیشن پیدا کرد. او با استفاده از امکانات فیلمبرداری این شرکت توانست علاوه بر انجام کارهای سفارشی، کارهای مورد نظر خود را هم تولید کند و آنها را به صورت مستقل به سایر شرکت‌ها بفروشد. سرمایه‌ای که از انجام این کار عاید دیزنی شد موجب تحقق رویای دیرینه‌ی او گردید و خیلی زود استودیوی اختصاصی خود را تاسیس کرد.

زندگینامه والت دیزنی در نوجوانی

دیزنی بر اساس یکی از کارهای شبه انیمیشن‌ خود که «یک گرم خنده» نام داشت و به شرکت نیومن فروخته شد، نام استودیوی اختصاصی خود را یک گرم خنده گذاشت. او چندین انیماتور را استخدام کرد تا به کمک آنها بتواند انیمیشن‌های جدیدی بسازد. بزرگ‌ترین پروژه‌ی استودیوی اختصاصی او فیلم «سرزمین عجایب آلیس» نام داشت. داستان و شخصیت‌های این فیلم از کتاب معروف لویس کارول یعنی «آلیس در سرزمین عجایب» اقتباس شده بودند.

نقش اصلی این فیلم را ویرجینیا دیویس بر عهده داشت و باقی شخصیت‌های آن هم شخصیت‌های کارتونی بودند. فیلم سرزمین عجایب آلیس عاقبت در سال ۱۹۲۳ میلادی با مدت زمان دوازده و نیم دقیقه آماده شد. اما پیش از آن که اقدامی برای بازاریابی و فروش این فیلم انجام گیرد، والت دیزنی به دلیل مشکلات مالی و ورشکستگی ناچار به تعطیلی استودیوی یک گرم خنده شد.

در همان سال دیزنی تصمیم گرفت برای ادامه‌ی کار انیمیشن به هالیوود نقل مکان کند. البته از آن‌جایی که او یک کارتونیست کارکشته بود می‌توانست با نقل مکان به نیویورک شغل خوبی برای خود دست و پا نماید.

زندگینامه والت دیزنی در سن نوجوانی

با این حال به دلیل حضور برادرش روی در کالیفرنیا تصمیم گرفت به لس انجلس برود و بخت خود را در هالیوود بیازماید. سفر والت به شهر فرشتگان با قطار انجام شد. در طول این سفر یک شخصیت کارتونی جدید در ذهن والتر جوان شکل گرفت. خرگوش کوچک و گوش درازی که شیطنت بسیاری داشت و دست به انجام کارهای خنده‌دار می‌زد.

هدف اصلی والت دیزنی در هالیوود فروش فیلم سرزمین عجایب آلیس بود. پس از مدتی تلاش برای این کار او موفق به بستن قراردادی با مارگارت وینکلر شد. خانم وینکلر اندکی پیش از آن حق امتیاز دو انیمیشن «بیرون از دنیای جوهری» و «فلیکس گربه» را از دست داده بود و به دنبال ساخت یک مجموعه‌ی جدید می‌گشت. با توافق او و دیزنی قرار شد تا یک مجموعه‌ی سریالی با نام کمدی‌های آلیس ساخته شود.

به این ترتیب والت به همراه برادرش روی استودیوی جدیدی به نام برادران دیزنی تاسیس کردند. چندی بعد آنها توانستند دوست قدیمی والت یعنی ایورکز را هم از شهر کانزاس به لس انجلس بیاورند و به همکاری با او بپردازند. فعالیت‌های استودیوی دیزنی بعدها گسترش بیشتری یافت و در نهایت به تاسیس شرکت بزرگ والت دیزنی انجامید. در واقع با ورود زندگی والت دیزنی به دوران جوانی موفقیت‌های او نیز سیر صعودی به خود می‌گیرد.

زندگینامه والت دیزنی در دوران جوانی

زندگینامه والت دیزنی در دوران جوانی

زندگی والت دیزنی در دوران جوانی با ازدواج او با یکی از انیماتورهای خود به نام لیلیان باندز در سال ۱۹۲۶ میلادی آغاز می‌شود. یک سال پس از آن و در زمانی که والت دیزنی ۲۶ سال داشت، تولید یک سریال انیمیشن جدید به نام «ماجراهای اسوالد خرگوش خوش شانس» را آغاز کرد. شخصیت اصلی این انیمیشن همان خرگوشی بود که دیزنی آن را در طول مسافرت خود با قطار خلق کرد. دیزنی با ساخت این سریال کار بر روی مجموعه‌های ترکیبی نیمه انیمیشن و نیمه واقعی نظیر کمدی آلیس را برای مدتی کنار گذاشت و به تولید کارهای تمام انیمیشن روی آورد.

البته هنرنمایی اسوالد با وجود نمایش موفقیت آمیزی که داشت چندان طولانی نشد. تقریبا هم زمان با ساخت سریال انیمیشنی اسوالد، مارگارت وینکلر به عنوان تهیه کننده‌ی آثار دیزنی از فعالیت حرفه‌ای کنار کشید و زمام امور را به همسر خود یعنی چارلز میتز سپرد. چارلز روابط چندان دوستانه‌ای با والت دیزنی نداشت. به همین دلیل آنها بر سر مسایل مالی به توافق نرسیدند و میتز نیز حق امتیاز تمام سریال‌های ساخته شده توسط شرکت دیزنی را از آن خود کرد. پس از پایان همکاری دیزنی و متیز، والتر جوان تصمیم گرفت تا شخصیت تازه‌ای را جایگزین اسوالد خرگوش کند. در همین بزنگاه تاریخی بود که شخصیت مشهور میکی موشه یا میکی ماوس خلق شد. البته این موش دوست داشتنی ابتدا مورتیمر نام داشت. اما همسر والت دیزنی یعنی لیلیان معتقد بود که این نام برای یک موش بازیگوش زیادی ثقیل و پرطمطراق است. به همین دلیل لیلیان نام میکی را برای موش خلق شده توسط همسر خود انتخاب کرد.

زندگینامه والت دیزنی در جوانی

هنرنمایی میکی ماوس در سال ۱۹۲۸ میلادی آغازگر موفقیت‌های رو به رشد شرکت والت دیزنی بود. رشدی که پس از آن هیچ ترمزی نتوانست روندش را کند یا متوقف کند. پس از این تاریخ والت دیزنی توانست ابداعات فراوانی را در صنعت ساخت انیمیشن پایه‌ریزی نماید. به عنوان مثال در فیلم «قایق بخاری ویلی» از موسیقی برای همراهی صحنه‌های فیلم استفاده کرد. همچنین با گذر از سینمای صامت به سینمای ناطق، این خود والت دیزنی بود که وظیفه‌ی صداگذاری شخصیت میکی ماوس را بر عهده گرفت. در واقع او را می‌توان به نوعی پایه‌گذار صداپردازی و صداپیشگی شخصیت‌های انیمیشن لقب داد. جالب است بدانید که به مدت بیست سال خود والت دیزنی وظیفه‌ی صداپیشگی شخصیت میکی ماوس را بر عهده داشت.

از آن زمان فاصله‌ی گمنام بودن تا رسیدن به شهرت و محبوبیت برای والت دیزنی تنها در طول سه تا چهار سال سال رقم خورد. در سال ۱۹۳۲ میلادی و پس از ساخته شدن انیمیشن‌هایی نظیر رقص اسکلت‌ها، گل‌ها و درخت‌ها، سه بچه خوک و مجموعه‌ی سمفونی‌های احمقانه دیگر کمتر کسی در چهار گوشه‌ی جهان بود که والت دیزنی را نشناسد. البته بیش از خود والت دیزنی این مخلوق او یعنی میکی ماوس بود که در میان مردم جهان به عنوان شخصیتی محبوب و مشهور شناخته می‌شد.

زندگینامه والت دیزنی پس از تولد میکی ماوس

زندگی والت دیزنی پس از تولد میکی ماوس

پس از آن فعالیت‌های شرکت دیزنی گسترش بیشتری یافت و به همان نسبت بر تعداد شخصیت‌های محبوب ساخته شده توسط طراحان انیمیشن این شرکت نیز افزوده شد. به تدریج در کنار خلق شخصیت‌هایی نظیر گوفی، دانلد داک و پلوتو، تولید کتاب‌های مصور، اسباب بازی، لوازم التحریر، آلبوم‌های موسیقی، لباس و سایر موارد مشابه که بر اساس شخصیت‌های مشهور شرکت دیزنی طراحی شده بودند نیز رونق دو چندانی گرفت.

بعد از پشت سر نهادن تمام این موفقیت‌ها نوبت به گام بزرگ بعدی شرکت دیزنی رسیده بود. در سال ۱۹۳۷ میلادی شرکت دیزنی نخستین انیمیشن بلند تاریخ سینما را روانه‌ی پرده‌ی نقره‌ای کرد. این انیمیشن «سفید برفی و هفت کوتوله» نام داشت و توانست موفقیت خیره کننده‌ای را برای والت دیزنی و همکارانش رقم بزند. این فیلم پیشتاز انیمیشن در طول چهار ماه اکران بر پرده‌ی سینما درآمدی در حدود ۶٫۵ میلیون دلار را عاید شرکت دیزنی کرد. در واقع فیلم انیمیشن سفیدبرفی و هفت کوتوله نخستین فیلم ناطقی بود که تا آن زمان به چنین رقم فروشی دست می‌یافت.

زندگینامه والت دیزنی پس از میکی ماوس

با سود به دست آمده از درآمد اکران فیلم سفیدبرفی و هفت کوتوله شرکت دیزنی استودیوی جدیدی را برای تولید فیلم‌های انیمیشن بلند احداث کرد. پس از آن روند توسعه‌ی این استودیو و استودیوهای مشابه ادامه یافت و به تولید فیلم‌های ماندگاری نظیر فانتازیا، پینوکیو، دامبو، بامبی، علاالدین، سیندرلا، دیو و دلبر، شیر شاه و سایر آثار شاخص و مشابه رسید.

در سال‌های پایانی قرن بیستم میلادی انیمیشن‌های سه بعدی و سی‌جی اندک اندک از راه رسیدند و انیمیشن‌های دو بعدی و کلاسیک را به حاشیه راندند. در آن زمان بسیاری از ناظران احتمال زوال شرکت دیزنی را پیش‌بینی می‌کردند. با این حال شرکت دیزنی توانست خود را با شرایط روز وفق داده و در کنار ساختن انیمیشن‌های دو بعدی، تولید انیمیشن‌های سه بعدی را نیز در دستور کار قرار دهد. تلاش‌های شرکت دیزنی در این زمینه در نهایت به خریداری یکی از استودیوهای پیش‌رو و صاحب‌نام در زمینه‌ی تولید انیمیشن‌های سه بعدی یعنی شرکت پیکسار انجامید.

البته بنیان‌گذار شرکت دیزنی خود موفق به ملاقات با انیمیشن‌های سه بعدی نشد و مدت‌ها پیش از ساخته شدن این قبیل انیمیشن‌ها چشم از جهان فرو بست. در بخش پایانی این مطلب زندگینامه والت دیزنی در دوران کهنسالی را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

زندگینامه والت دیزنی و فراز و نشیب آن در یک نگاه

زندگینامه والت دیزنی در دوران کهنسالی

از آنجا که خالق میکی ماوس توانست در مدت زمانی نه چندان طولانی تمام قله‌های شهرت و موفقیت را فتح کند، زندگینامه والت دیزنی در دوران کهنسالی بیشتر به کسب تجربیات جدید او اختصاص یافته است. یکی از تجربیات موفقی که والت دیزنی در طول دهه‌ی ۵۰ میلادی پشت سر نهاد احداث پارک‌های تفریحی دیزنی‌لند بود. ایده‌ی انجام این کار در سال ۱۹۵۰ میلادی به ذهن والت دیزنی رسید. پس از آن او تعدادی از طراحان کارکشته را مامور کرد تا به نقاط مختلف دنیا سفر کرده و با سر زدن به پارک‌های تفریحی گوناگون ایده‌های بکر مربوط به احداث آنها را جمع‌آوری کنند. این ایده‌ها در سال ۱۹۵۵ میلادی منجر به افتتاح نخستین پارک تفریحی اختصاصی دیزنی یا همان دیزنی‌لند در ایالت کالیفرنیا و منطقه‌ی آناهیم واقع در جنوب شهر لس انجلس شد.

مراسم افتتاح نخستین دیزنی‌لند به صورت مستقیم از شبکه‌ی ABC آمریکا پخش گردید و حدود ۷۰ میلیون نفر به تماشای زنده‌ی آن نشستند. پس از آن به مدت یک سال میزان بازدید روزانه از دیزنی‌لند به طور متوسط به حدود بیست هزار نفر رسید. رقمی که به تدریج و در طول سال‌های پس از آن افزایش یافت. با موفقیت نخستین دیزنی‌لند، روند طراحی و ساخت پارک‌های تفریحی اختصاصی دیزنی‌ در نقاط مختلف جهان به تدریج ادامه یافت و حتی برخی کشورهای آسیایی نظیر تایلند نیز میزبان دیزنی‌لند شدند.

زندگینامه والت دیزنی و فراز و نشیب آن در یک نگاه

در نیمه‌ی دوم سال ۱۹۶۶ میلادی والت دیزنی دریافت که به سرطان پیشرفته‌ی ریه مبتلا شده است. در آن زمان او مشغول نظارت بر ساخت فیلم انیمیشن کتاب جنگل بود. با وجود آن که برای جلوگیری از پیشرفت سرطان یکی از ریه‌های دیزنی به کمک عمل جراحی از بدن او خارج شد، خالق میکی ماوس نتوانست در مبارزه با این بیماری سخت پیروز شود و در روز ۱۵ دسامبر سال ۱۹۶۶ میلادی دار فانی را وداع گفت. اندکی پس از آن فیلم انیمیشن کتاب جنگل به روی پرده نقره‌ای آمد.

پایه‌های مجموعه‌ای که والت دیزنی بنیان نهاد به قدری قدرتمند بود که درگذشت او نتوانست خلل چندانی به آن وارد کند. با این حال دوران طلایی انیمیشن دو بعدی غربی با مرگ این مرد خلاق پایان یافت. والت دیزنی در طول حیات خود موفق به دریافت ۲۲ جایزه‌ی اسکار شد. در حالی که در طول آن مدت برای دریافت حدود ۵۹ جایزه‌ی اسکار کاندیدا شده بود. علاوه بر آن او دو جایزه‌ی ویژه‌ی گولدن گلوب و امی را نیز به دلیل فعالیت‌های مستمر در زمینه‌ی انیمیشن از آن خود کرد. بدون تردید استانداردهای اصلی و بنیادین فیلم‌های انیمیشن بلند و دو بعدی غربی توسط دیزنی تعیین گردید و این میراث تا ابد جاودانه خواهد ماند.

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا

د آگوست 24 , 2020
زنان موفق دنیا؛ مختصری از زندگی روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکا زنان موفق دنیا کم نیستند اما کم به چشم می‌آیند. یکی از آنان روث بیدرگینزبرگ، قاضی دیوان عالی آمریکاست که زندگی او را به طور مختصر مرور خواهیم کرد. ستاره | سرویس چهره‌ها – زندگی افراد موفق می‌تواند […]