بیوگرافی تیری آنری ، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه

بیوگرافی تیری آنری ، بازیکن سابق تیم ملی فرانسه

تیری دانیل آنری بازیکن بازنشسته فوتبال اهل فرانسه است که در تاریخ ۱۷ آگوست ۱۹۷۷ (۲۶ مرداد ۱۳۵۶) در لزولی فرانسه متولد شد.
تیری هانری - بیوگرافی تیری هانری

بیوگرافی تیری آنری

تیری دانیل آنری بازیکن بازنشسته فوتبال اهل فرانسه است که در تاریخ ۱۷ آگوست ۱۹۷۷ (۲۶ مرداد ۱۳۵۶) در لزولی فرانسه متولد شد. او در طول دوران بازیگری خود در آرسنال ۴ بار آقای گل لیگ جزیره شد و ١٧۵گل در این لیگ به ثمر رساند و دوبار جایزه پی اف ای را از ان خود کرد. پدر او اصالتا اهل گوادولوپ و مادرش اهل مارتینیکه هستند. او در Les Ulis بزرگ شده است، جایی که برای بسیاری از جوانان و نوجوانان خوشایند نیست. با این وجود شهر دارای محیط‌های مناسبی برای فوتبالیست‌ها بوده است. در سال ۱۹۸۳ تیری ۸ ساله با نشان دادن پتانسیل بسیار بالا از خود Claude Chezelle را وادار به استخدامش در تیم CO Les Ulis نمود.

پنج سال بعد،تیری برای اولین بار برای این تیم بازی کرد. پدرش به او برای تمرین بسیار فشار می‌آورد در حالی که او علاقه‌ای به فوتبال نداشت. هانری در سال ۱۹۸۹ به US Palaiseau پیوست ولی به علت عدم توافق پدرش با این تیم تنها یک سال در این تیم ماند و از آنجا راهی Viry-Châtillon شد و دو سال نیز در آنجا ماند، در حالی که در هر دو تیم مربی او Jean-Marie Panza بود، هانری خود را بسیار مدیون او می‌داند.

در سال ۱۹۹۰ آرنولد کاتالانو از سوی موناکو مامور تماشای بازی‌های تیری ۱۳ ساله شد و پس از به ثمر رساندن شش گل در پیروزی ۰-۶ تیمش، کاتالانو از او خواست که به موناکو بپیوندد. بدون حتی گذراندن یک آزمون، کاتالانو به تیری پیشنهاد گذراندن دوره‌ای در آکادمی ممتاز Clairefontaine را به تیری داد اما مدیر این آکادمی به دلیل نمرات پایین او در مدرسه حاضر به پذیرفتن او نمیشد. با اعمال نفوذ کاتالانو تیری در این آکادمی حضور یافت و دوره‌اش را با موفقیت به پایان رساند و به ارسن ونگر در موناکو پیوست. پس از ان تیری با تیم بزرگسالان موناکو قرارداد امضا کرد و برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ با این تیم به میدان رفت. ونگر او را به عنوان بال چپ قرار می‌داد چون سرعت، توانایی او در کنترل توپ و مهارت ذاتی او، او را در این پست موثرتر می‌کرد.

او اولین بار برای تیم بزرگسالان موناکو در سال ۱۹۹۵ به میدان رفت. وی در سال ۱۹۹۸ در پاسخ به بازی‌های موثرش در موناکو به تیم ملی راه یافت.

زندگینامه تیری آنری - عکس تیری هانری

یوونتوس

در روز باستیل در ۱۹۹۸ او عنوان Légion d”Honneur را که برترین نشان فرانسه به شمار می‌رود را از آن خود کرد. وضع مناسب او، پس از جام جهانی او را راهی تورین کرد تا یک سال زودتر از ترزگه به بیانکونری‌ها بپیوندد. هانری در ژانویه ۱۹۹۹ با قراردادی بالغ بر ۱۰٫۵ میلیون یورو به جمع یوونتوسی‌ها پیوست. هانری در این تیم در پست بال تهاجمی بازی می‌کرد و به همین علت نتوانست در امر گلزنی موفق باشد. حضور او در ۱۶ بازی برای یوونتوس تنها ۳ گل در برداشت. آماری که مورد دلخواه هانری نبود .هانری به علت عدم همخوانی‌اش با فوتبال تدافعی ایتالیا دوران خوشی را در یووه نگذراند و با زدن سه گل در ۱۶ بازی از تورین به لندن رفت.

آرسنال
هانری که در ژانویه ۱۹۹۹ به تورین رفته بود، در اگست همان سال با مبلغ ۱۲٫۵ میلیون پاوند به مربی سابقش ونگر، در جمع توپچی‌ها پیوست. او که جای آنلکا را در آرسنال گرفته بود فورا به قالب یک مهاجم کلاسیک در آمد. تاکتیکی که در ابتدا او را زیر فشار سنگین انتقادها قرار می‌داد. او در ده بازی اولش هیچ گلی نزد اما به سرعت توانایی گلزنی‌اش را به دست آورد و در اولین فصل با زدن ۲۶ گل تاکتیک ونگر را به تاکیتیکی مناسب و مثمر ثمر در دراز مدت تبدیل نمود. در تابستان پس از آن، هانری جزو فاتحان هلند و بلژیک در مسابقات یورو بود و باز هم با زدن سه گل، برترین گلزن فرانسوی‌ها در این مسابقات شناخته شد. شاید مهمترین این گل‌ها، گل تساوی بخش در برابر پرتقال در مرحله نیمه نهایی بود. فرانسوی‌ها سپس با زدن گل طلایی از روی نقطه پنالتی توسط زیدان به فینال راه یافتند و در آنجا ایتالیا را نیز شکست دادند تا هانری دومین مدال مهم ملی‌اش را به دست آورد.

در فصل دوم حضورش در لندن، او با پیشرفتی چشمگیر با ۳۲ گل، گلزن ترین توپچی شناخته شد و آنها را به دو قهرمانی در لیگ برتر و جام حذفی انگلیس رهنمون ساخت.در سال ۲۰۰۲ هانری و تیم ملی فرانسه برای دفاع از عنوان قهرمانی جهان به خاور دور رفتند ولی در حضوری تحقیرآمیز در همان دور ابتدایی بدون زدن حتی یک گل از جام جهانی خداحافظی تلخی کردند.

در فصل بعد،هانری با به ثمر رساندن ۴۲ گل و دادن ۲۳ پاس گل، برترین گلزن توپچی‌ها و موثرترین بازیکن آنها نیزشناخته شد. در سال ۲۰۰۳ در جام کنفدراسیون‌ها، در نبود زیدان و ویرا او نقش عمده‌ای در قهرمانی تیمش داشت. او در سه بازی از پنج بازی عنوان برترین گلزن را از ان خود کرد و در دیدار نهایی با گل طلایی تیمش را در برابر کامرون پیروز میدان گردانید و توپ و کفش طلای آدیداس را در این مسابقات از آن خود کرد. در فصل ۰۴-۰۳ هانری همراه با برگ کمپ و پیرس، آرسنال را بدون حتی یک شکست قهرمان لیگ برتر انگلیس کردند. رکوردی که بیش از یک قرن بود که کسی به آن دست نیافته بود. آنها اما در سال ۰۵-۰۴ موفق به دفاع از این عنوان نشدند و آن را به همشهریان آبی‌پوش خود واگذار کردند. اما FA Cup را فتح کردند و هانری در ۴۲ بازی ۳۱ گل زد.

در ۱۷ اکتبر ۲۰۰۵ او با به ثمر رساندن دوگل در برابر اسپارتاپراگ ،رکورد یان رایت،برترین گلزن تاریخ آرسنال را از آن خود کرد و در اول فوریه ۲۰۰۶ با زدن گل در مقابل وستهم ۱۵۱ گل در لیگ برتر به ثمر رساند تا عنوان کلیف باستین،برترین گلزن آرسنال در لیگ برتر نیز به او سپرده شود.

در تابستان ۲۰۰۶ هانری جزو ستون‌های تیم ملی فرانسه بود و بعلت حضور در پست غیر تخصصی شروع خوبی نداشت،اما به تدریج به یکی از بهترین‌های جام بدل شد و با به ثمر رساندن سه گل که مهم‌ترینشان همان تک گل پیروزی بخش در مقابل فاتحان ابدی جام ژول ریمه بود در رساندن تیمش به فینال بسیار موثر بود. در فینال در ضربات پنالتی قهرمانی را به ایتالیا واگذار کردند و با مدال نقره به فرانسه بازگشتند. او یکی از ۱۰ نامزد کسب توپ طلای مسابقات بود که البته به دیگر هم تیمی او زیدان رسید. هانری در تیم ۱۱ نفره فدراسیون تاریخ و آمار فوتبال نیز قرار گرفت.

بیوگرافی هانری - بازیکن فرانسوی

هانری در جون ۲۰۰۷ به کاتالان‌ها پیوست و پیراهن مقدس بلائوگرانا را بر تن کرد. مبلغ این قرارداد ۱۶٫۵ میلیون یورو و هزینه فسخ قرارداد او با آرسنال است. تی تی در نامه‌ای سرگشاده به روزنامه سان علت رفتن از آرسنال را نامعین بودن وضعیت ونگر در این تیم بیان کرد. او در بارسا شماره ۱۴ را بر برتن می‌کرد ،شماره‌ای که به اسطوره همواره جاوید بارسا یوهان کریف کبیر تعلق داشت.

در تاریخ ۱۹ سپتامبر ۲۰۰۷ هانری اولین گل خودش را با پیراهن بارسلونا در مسابقات لیگ قهرمانان اروپا و در مقابل تیم المپیک لیون به ثمر رساند. هانری ۱۰ روز بعد در بازی مقابل تیم گتافه اولین هتریک خود را در بارسلونا ثبت کرد و خیلی زود نزد هواداران تیم به محبوبیت رسید. هانری با گلزنی در دیدار رویایی بارسلونا در مقابل رئال مادرید که با پیروزی ۶ بر ۲ بارسلونایی‌ها به پایان رسید محبوبیتش را بیش از پیش کرد. او در سنتیاگو برنابئو توپ را به زیبایی از روی سر ایکر کاسیاس به دروازه رئال مادرید فرستاد.

هانری در سال ۲۰۰۹ روزهایی رویایی را پشت سر می‌گذاشت. او در کنار لیونل مسی و ساموئل اتوو در مجموع بیش از ۱۰۰ گل در مسابقات مختلف به ثمر رساندند و موفق شدند لیگ قهرمانان اروپا و لالیگا را هم پس از جام حذفی به دست بیاورند. هانری در سال ۲۰۰۹ قهرمانی جام باشگاه‌های جهان ، سوپر جام اروپا و سوپر جام اسانیا هم تجربه کرد تا رویایی ترین فصل خود را از نظر گرفتن جام پشت سر بگذارد.

در جولای ۲۰۱۰ هانری به لیگ MLS رفت و با تیم نیویورک رد بولز قرارداد امضا کرد. او در اولین حضورش به صورت ثابت روی هر ۲ گل تیمش در مقابل تیم دینامو هوستون موثر بود و در تساوی ۲ بر ۲ تیمش نقش اساسی داشت. هانری اولین گلش را در ۲۸ آگوست ۲۰۱۰ و در دیدار مقابل تیم سنت خوزه به ثمر رساند.

خطای هند هانری در پلی آف جام جهانی ۲۰۱۰ باعث صعود فرانسه به جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ شد. وی بعد از جام جهانی فوتبال ۲۰۱۰ در یک کنفرانس خبری خبر از کناره‌گیری خود از تیم ملی فوتبال فرانسه و همچنین پیوستن به تیم نیویورک رد بولز داد و تا سال ۲۰۱۴ نیز در این تیم بازی کرد. وی در سال ۲۰۱۵ بعد از ۲۰ سال حضور در دنیای فوتبال، تصمیم گرفت تا از فوتبال حرفه‌ای کناره‌گیری کند.

عکس های هانری - بیوگرافی تیری هانری

سبک بازی

بازیکنی با سرعت بسیار بالا پا به توپ و دریبل عالی و همچنین دارای ضربه آزاد بسیار خوب. کسی که به عنوان یکی از دریبلزن ترین مهاجمان تاریخ شناخته می‌شود.

مجله ستاره

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

بیوگرافی مجید جلالی، آقا معلم فوتبال ایران

ج جولای 31 , 2020
بیوگرافی مجید جلالی، آقا معلم فوتبال ایران مجید جلالی از جمله مربیان موفق فوتبال ایران است. مجید جلالی را با ارائه فوتبال پاکش می شناسند. به او لقب آقا معلم و پل تاپ هم داده اند. مجید جلالی (Majid Jalali) از مربیان باتجربه ایرانی است که به او آقا معلم، […]