بزرگترین اشتباه والدین در تربیت فرزندان

همه والدین فرزندان خود را دوست دارند و تمام آنچه دارند و ندارند را برای فرزند خود طالب هستند، که به هر حال هزینه بر است.

۱) لوس کردن فرزند

همه والدین فرزندان خود را دوست دارند و تمام آنچه دارند و ندارند را برای فرزند خود طالب هستند، که به هر حال هزینه بر است. پدر و مادر‌های زیادی هستند که با این محبت افراطی باعث لوس شدن فرزند شده و تازه بچه‌ها با داشتن این همه چیز خوشحال به نظر نمی‌رسند. این باعث می‌شود که بچه‌ها هرگز راضی به نظر نرسند و مرتبا تقاضای بیشتری کنند.

بزرگترین اشتباه والدین در تربیت فرزندان

  , تربیت فرزندان , تربیت فرزندان در خانواده , تربیت فرزندان دکتر هلاکویی , تربیت فرزندان در اسلام , تربیت فرزندان از دیدگاه اسلام , تربیت فرزندان طلاق , تربیت فرزندان از دیدگاه قرآن , تربیت فرزندان پسر , تربیت فرزندان در قران , تربیت فرزندان در اسلام , 
۲) تربیت نامناسب

زمانی که شما اینقدر تنبلی به خرج می‌دهید که فرزندان خود را به طور صحیح تربیت کنید، در نتیجه این وظیفه خطیر را به عهده اطرافیان فرزندتان قرار می‌دهید. هرگز به فرزند خود اجازه ندهید که در خانه طوری رفتار کند که انگار به سیاره شیطنت و بازیگوشی پا گذاشته است. زیرا همین رفتار را در خانه دیگر هم خواهد داشت و این اصلا خوشایند نیست. در حالیکه باید در خانه دیگران مو دب‌تر و بهتر از منزل باشند. اگر شما نتوانید آن‌ها را به طور صحیح تربیت کنید دیگران اقدام می‌کنند.

۳) عدم مشارکت در مدرسه فرزندان

بعد از خانه، مدرسه محلی است که بچه‌ها در آن بیشترین ساعت را حضور دارند و بنابر این معلمان و همسن و سالان نقش مهمی در زندگی آن‌ها دارند. بنابراین تعجب انگیز است که شما رغبت به این محل ندارید و سعی می‌کنید از مدرسه فرزندتان فاصله بگیرید و خود را درگیر مسائل مربوط به آن‌ها نکنید. مهم نیست که کدامیک از – پدر یا مادر- در مدرسه حضور داشته باشند، مهم حضور یکی از شماست. شما حتی باید از طریق ایمیل با معلم فرزندتان د رتماس باشید. این نشان دهنده حساسیت شما روی تربیت و رشد فرزندتان است و معلم را ملزم به دقت و هوشیاری بیشتری نسبت به تربیت فرزندتان می‌کند.

۴) عدم اعتدال در تشویق فرزندان

زمانیکه فرزند خود را تشویق می‌کنیم، باعث افزایش عزت نفس آن‌ها می‌شویم، اما باید مراقب بود که در این مورد حد اعتدال را رعایت کنیم. اجازه بدهید که تشویق در وقت مناسب و تنها زمانی که کار فرزندتان واقعا لایق تشویق است این کار انجام شود. اگر به طور غلوناکی آن‌ها را به خاطر کار معمولی که انجام داده‌اند تشویق و قدردانی کنید باعث می‌شود که آن‌ها نسبت به ارزش واقعی دست آورد خود دچار انحراف فکری شوند.

۵) عدم اعطای مسئولیت به فرزندان

فرزند شما نباید به خاطر انجام کارهای عادی و روتین چیزی دریافت کنند. چون آن‌ها عضوی از خانه هستند، نه مه‌مان حاضر در هتل. هرکس که در خانه زندگی می‌کند موظف به انجام امور مربوط به خانه است، از شستن ظرف‌ها گرفته تا گردگیری و …… دادن پول اضافی روش فوق العاده‌ای برای تشویق است اما در عوض انجام کارهای فوق العاده نه کارهایی که وظیفه روتین هر عضو خانواده است. بچه باید بخشی از مسئولیت زندگی مشترک با خانواده را به دوش بگیرند. آن‌ها برده شما نیستند اما مطمئنا در تعطیلات و مرخصی دائم هم نیستند.

۶) عدم رفتار صحیح با همسر

هر طور که با همسر خود رفتار کنید، به عنوان الگو برای آینده آن‌ها خواهید بود. یعنی آن‌ها نیز دقیقا همین طور به همسر خود رفتار خواهند کرد. اگر به صورت غیر صحیح با همسر خود رفتار کنید و مرتبا در حال مشاجره باشید آن‌ها نیز به همین سبک رفتار می‌کنند. بچه‌ها بیشتر از آنچه شما به عنوان نصحیت به آن‌ها گوشزد می‌کنید، از رفتار شما پیروی می‌کنند. اگر با همسر خود به احترام و توام با عشق رفتار کنید، ارزش خانواده را به فرزند خود نشان می‌دهید و بعلاوه آن‌ها از داشتن یک پناهگاه امن در این دنیای وحشی بیشتر احساس امنیت خواهند کرد.
جام نیوز

گالری عکس حکمت 20

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

آزاده نامداری : بعد از ۷سال به هم رسیدیم

ج اسفند ۷ , ۱۳۹۴
«درهای رحمت آسمانی در چهار وقت گشوده می‌شود: ۱. موقع بارش باران ۲. زمانی که فرزند به چهره پدر و مادرش می‌نگرد ۳. هنگام گشوده شدن در کعبه ۴. هنگام برپایی مراسم عقد و ازدواج.» این سخن پیامبر«ص» است؛ کسی که خودش رحمتی برای عالم و عالمیان بود. در پایان […]