برای خارش اگزما چه باید کرد؟

برای خارش اگزما چه باید کرد؟

جایگزین های مطمئن

جایگزین های مطمئن

خارش ناشی از اگزما می تواند بسیار آزار دهنده باشد، اما وقتی پوستتان را می خارانید یا حتی آن را مالش می دهید، وضعیت اگزما و خارش ناشی از آن بدتر می شود.

برخی افراد، در این شرایط پوست خود را چنان می خارانند که پوست دچار خونریزی می شود. این کار ممکن است زمینه بروز عفونت را هم فراهم کند.

از آنجا که عملا نمی توان برای بهبود این وضعیت هیچ کاری انجام نداد، توصیه می شود که برای تسکین خارش ناشی از اگزما و آرام کردن پوست، روش‌های زیر را امتحان کنید.

خنک کردن محل خارش

خنک کردن پوست

برای تهیه یک کمپرس خنک کننده فوری، گاز استریل یا حوله کوچکی را در آب سرد فرو برده و آن را بر روی پوستتان قرار دهید تا خارش آن تسکین یابد.

برای تسکین بیشتر ، می توانید تکه های یخ را داخل یک کیسه پلاستیکی ریخته و یا یک کیسه سبزیجات منجمد مثل نخودفرنگی یا دانه‌های ذرت بردارید و روی محل خارش بگذارید.

سرما به بی‌حس شدن پوست کمک می‌کند، اما این روش معمولا ۱۰ دقیقه طول می کشد تا تاثیر گذار واقع شود و خارش پوست را برطرف کند.

خاراندن پوست جلوی آینه

خاراندن جلوی آینه

اگر فقط یک طرف بدنتان دچار خارش است، می توانید این روش را امتحان کنید. ممکن است این کار فقط یک ترفند روانی به ‌نظر برسد، اما در حقیقت چیزی فراتر از یک خطای دید ساده است.

مثلا اگر بازوی چپ شما می‌خارد، در آینه نگاه کنید و روی تصویر بازوی چپتان که درواقع بازوی راست شما است، تمرکز کنید. همانطور که به تصویر بازو در آینه نگاه می‌کنید، این ناحیه را بخارانید.

با این اقدام، مغز شما گمان می کند که دارید محل خارش را ماساژ می دهید.

طب فشاری

طب فشاری

مطالعه ای که در دانشگاه نورث ‌وسترن (Northwestern) شیکاگو صورت گرفته است، نشان می دهد که با فشار دادن یک نقطه خاص بر روی بازو، می توانید خارش ناشی از اگزما را در هر نقطه از بدن‌ که باشد، بهبود بخشید.

برای پیدا کردن این نقطه باید بازوی چپ‌تان را خم کنید، دست راست‌تان را روی سمت بیرونی فرورفتگی آرنج خود قرار دهید و بالای عضله ساعد را پیدا کنید. در حالی که نفس عمیق می‌کشید، این محل را به‌ مدت ۳ دقیقه با نوک انگشت‌تان محکم ماساژ و فشار دهید.

استفاده از مرطوب کننده های غلیظ

مرطوب کننده های غلیظ

از لوسیون‌های رقیق صرف نظر کرده و یک کرم یا پماد اگزما انتخاب کنید.

به هنگام خرید این محصول، بر روی برچسب آن به ‌دنبال کلماتی مثل «کرم محافظ» یا «ترمیم پوست» باشید.

برخی از محصولات و پمادهایی که بر روی خارش ناشی از اگزما تاثیر زیادی دارند، دارای ماده‌ای به‌ نام سرامید (ceramides) هستند.

اگر بودجه تان برای تهیه این محصولات محدود است، ژل وازلین معمولی هم می‌تواند به ‌اندازه محصولات گران قیمت مراقبت از پوست، موثر باشد.

استفاده از روغن‌های بکر

روغن های بکر

تحقیقات و مطالعاتی که در این زمینه صورت گرفته است، نشان می دهد که روغن دانه آفتابگردان، برای نرم کردن پوست، تاثیری خیلی بیشتر از برخی کرم های شناخته شده دارد و البته ارزان تر نیز می باشد.

روغن نارگیل نیز می تواند پوست‌ شما را تغذیه کرده و به کاهش التهاب کمک کند. روی برچسب روغن‌ها به‌دنبال واژه «بِکر» باشید: به این معنی که این روغن بدون ازدست دادن خواص التیام‌دهنده و طبیعی‌ خود، تهیه و فرآوری شده است.

روغن زیتون هم به همان اندازه که برای آشپزی مناسب است، می تواند خارش پوست را نیز التیام بخشد.

پماد های هیدروکورتیزون

هیدروکورتیزون

اگر به‌محض احساس خارش پوست از کرم هیدروکورتیزون استفاده کنید، می‌توانید از بیشتر شدن خارش و سوزش آن جلوگیری کنید.

البته نباید در استفاده از این پماد زیاده ‌روی کنید، چرا که هیدروکورتیزون نیز مانند سایر استروئیدها، دارای عوارض جانبی است.

اگر برای درمان اگزما از داروهای بدون نسخه استفاده می کنید، دستورالعمل‌های روی جعبه محصول را دنبال کنید و اگر دارو را پزشک برایتان تجویز کرده است، آن را طبق دستور پزشک مصرف کنید.

دیگر داروهای موضعی

داروهای موضعی

داروی گیاهی منتول مایع (Menthol)، دارای اثر خنک‌کنندگی می باشد که خارش را ازبین می‌برد، اما این دارو با غلظت‌ بالاتر از ۱ تا ۳ درصد، ممکن است باعث تحریک و سوزش پوست‌ شود.

ژل، لوسیون یا اسپری حاوی ۵ درصد لیدوکائین یا ۱ درصد پراموکسین، می‌تواند ناحیه خارش‌دار را بی‌حس کند.

برای تسکین خارش اگزما از کپسایسین (capsaicin) هم می‌توانید استفاده کنید، یعنی همان ماده‌ای که باعث تندی و حرارت فلفل‌ قرمز می‌شود.

ابتدا با غلظت ۰٫۰۲۵% شروع کنید. برای خارش‌های شدیدتر، ابتدا مقداری لیدوکائین را روی محل خارش بمالید، سپس ۲۰ دقیقه صبر کنید و بعد روی آن کپسایسین بمالید.

توصیه می‌شود که این قبیل محصولات موضعی را در یخچال نگهداری کنید.

فرو بردن بدن در وان

خوابیدن در وان

برای هیدراته شدن مجدد پوست‌، ابتدا به‌مدت ۱۵ دقیقه در وان آب گرم دراز بکشید. (می توانید به آب وان، مقداری آرد جو دوسر اضافه کنید تا تسکین دهنده تر باشد). سپس پوست تان را خیلی آرام خشک کنید و تمام قسمت های بدن را با یک مرطوب‌کننده قوی ماساژ دهید.

می توانید ابتدا کرم کورتیزون و سپس مرطوب‌کننده بر روی پوست بمالید.

پوشش‌های مرطوب

پوشش های مرطوب

برای اگزمای شدید و یا به طور کل برای هر گونه خارش شدید، می توانید بعد از حمام‌ یک گاز استریل یا یک لایه پارچه مرطوب روی پوست خود قرار دهید و روی آن را با یک لایه خشک، مثل دستکش‌ها و جوراب‌های نخی، بپوشانید. اجازه دهید این لایه‌ها به‌مدت چند ساعت یا در طول شب روی پوست‌ باقی بمانند تا به آن کمک کنند رطوبت را نگه دارد، کرم را جذب کند و خنک بماند.

بهتر است در مورد نحوه درست انجام این کار با پزشک خود مشورت کنید.

آنتی‌هیستامین‌ها

آنتی هیستامین

پزشکان اغلب به این دلیل آنتی هیستامین تجویز می‌کنند که یکی از اثرات جانبی این دارو، ایجاد حس خواب‌آلودگی است؛ بنابراین فرد کمتر پوست خود را می خاراند. اما همین خواب آلودگی باعث می شود که این داروها برای استفاده در طول روز مناسب نباشند، به‌خصوص اگر بخواهید رانندگی کنید.

همچنین مصرف آنتی هیستامین برای کودکان نیز توصیه نمی‌شود.

ملاتونین

ملاتونین

اقدام دیگری که می‌توانید به هنگام خارش شدید پوست در شب انجام دهید، مصرف یک مکمل ملاتونین است. ملاتونین هورمونی است که توسط بدن برای القای خواب تولید می‌شود.

اگر در خواب نیز همچنان پوستتان را می خارانید، برای محافظت از پوست بهتر است که ناخن‌های خود را کوتاه نگه دارید یا قبل از خواب دستکش‌ نخی بپوشید.

تکنیک‌های ریلکسیشن و تن آرامی

ریلکسیشن

می توانید برای از بین بردن استرس که خود باعث ایجاد خارش بیشتر می شود،تکنیک های مدیتیشن و تن آرامی را امتحان کنید.

در حالی که تنفس عمیق را تمرین می‌کنید، روی یک کلمه یا صدا تمرکز کنید.

تن آرامی پیشرونده عضلانی نیز کار ساده‌ای است: گروهی از عضلات تان را منقبض و سپس رها کنید؛ آنگاه به‌سراغ گروه عضلانی بعدی بروید. این کار را از پاها شروع کرده و به‌سمت گردن ادامه دهید.

همچنین می توانید از سایر تکنیک های مدیتیشن برای کنترل استرس استفاده کنید.

با انجام کارهای دستی، خود را مشغول سازید

خود را مشغول سارید

در این شرایط خارش می تواند به یک عادت تبدیل شود و حتی زمانی که پوستتان نمی خارد نیز ممکن است که گاهی عمل خاراندن را به طور ناخوداگاه انجام دهید.

برای این که این عادت را از بین ببرید، می توانید هر زمان که وسوسه شُدید پوستتان را بخارانید، دستتان را به کار دیگری مشغول سازید تا زمانی که وسوسه خاراندن از بین برود.

مرجع

https://www.webmd.com/skin-problems-and-treatments/eczema/ss/slideshow-eczema-itch-dont-scratch?ecd=wnl_wmh_041517&ctr=wnl-wmh-041517_nsl-ld-stry_1&mb=uIH8KU3duqpX95gBCmansSpiMzVEF17PNKyGtFBhdlc%3d

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

پست بعدی

بیماری گال: علائم، علت و درمان

د جولای 13 , 2020
گال چیست؟ بیماری گال یا جَرَب، نوعی بیماری پوستی است که توسط مایت ها یا حشرات بسیار ریزی به نام سارکوپتس اسکابیه (Sarcoptes scabiei) ایجاد می شود. گال در واقع یک عفونت نیست، بلکه هجوم و حمله این موجودات به بدن انسان است. این حشرات میکروسکوپی عنکبوتی، در لایه های […]