آلمان ( مهاجرت + تحصیل + کاریابی + پناهندگی و …. )

http://www.hekmat20.com/wp-content/uploads/2020/07/آلمان-مهاجرت-تحصیل-کاریابی-پناهندگی-و-….jpg

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق شیوه های مختلف مهاجرتی و روشهای دستیابی به اخذ اقامت و تابعیت آلمان موضوع بحث و بررسی تخصصی و علمی در این مقاله است. هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟ شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تخصص چگونه است؟ شرط سنی مهاجرت به آلمان چند سال است؟ آیا هزینه مهاجرت به آلمان از سایر کشورهای اروپایی پایین تر است؟ مشکلات مهاجرت به آلمان کدامند؟ آیا گرفتن مشاوره از وکیل مهاجرت به آلمان در امر مهاجرت ضروری و لازم است؟ آیا هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار پایین تر از سایر روشهاست؟ آیا اخذ اقامت و تابعیت آلمان هزینه های بالایی به دنبال دارد؟

طبیعی است که چنین پرسش هایی ذهن متقاضیان مهاجرت به آلمان را به خود مشغول می نماید. از همین رو، پاسخ به چنین سوالاتی هدف بررسی علمی در این مقاله است. آلمان همواره به سبب دانشگاه های رایگان، کیفیت آموزشی بالا و تنوع فرهنگی مورد توجه مهاجران فراوانی بوده است.

در این مقاله کارشناسان مجرب موسسه حقوقی به جزئیات هزینه مهاجرت به کشور آلمان از طریق شیوه های گوناگون پرداخته اند و از طریق تماس رایگان تلفنی با آنها می توانید اطلاعات جامع و مفیدی را در زمینه هزینه مهاجرت به کشور صنعتی آلمان کسب کنید.

شرایط مهاجرت به آلمان

آلمان کشوری با حدود ۸۱ میلیون جمعیت است که یک سوم مساحت آن را جنگل و بیشه زار تشکیل داده است. آلمان عضو اتحادیه اروپاست و جالب است بدانید که ۶۵% بزرگراه ها در این کشور محدودیت سرعت ندارند. کشور آلمان هفتمین کشور اروپا از نظر وسعت است که مساحت آن در حدود ۱۳۷٫۸۴۷ کیلومتر مربع است. به علاوه، شاید آنچه بیش از همه مورد توجه علاقه مندان به کسب اطلاعات در زمینه هزینه مهاجرت به آلمان قرار می گیرد، تحصیل رایگان حتی برای افراد غیر آلمانی در این کشور است. با این حال، اطلاع دقیق در مورد جزئیات هزینه های زندگی در شهرهای مختلف آلمان و هزینه مهاجرت به آلمان نیازمند بررسی دقیق تر است که در ادامه به آن پرداخته می شود. در میان شهرهای اروپایی، بزرگترین ایستگاه قطار در اروپا در برلین قرار گرفته است و برلین وسعتی ۹ برابر پاریس دارد و حتی از نظر تعداد پل ها بر ونیز پیشی می گیرد. جالب است بدانید سنت درخت کریسمس از فرهنگ آلمانی نشأت می گیرد و در کشور آلمان هیچ مجازاتی را برای افرادی که قصد فرار از زندان را دارند در نظر نمی گیرند؛ چرا که آزاد بودن یک غریزه طبیعی تلقی می شود. نمودار زیر اطلاعاتی را درباره کشور آلمان به تصویر می کشد.

برای اینکه شخص برای مهاجرت به آلمان واجد شرایط باشد می بایست معیارهای زیر را داشته باشد .

 • اثبات توانایی پوشش هزینه های مهاجرت به آلمان
 • برای مهاجرت به آلمان با هر هدفی متقاضی می بایست شرایط مالی خود را ثابت نماید و باید ثابت نمایند که می توانند هزینه های خود در آلمان را تامین نمایند ، حتی اگر شخص با ویزای کاری به آلمان ورود می کند یا با ویزای جستجوی کار به آلمان ورود می کند می بایست هزینه های ابتدایی زندگی خود را پوشش دهد تا حقوق و دستمزد در آلمان دریافت کنند ، اصولا شخص می بایست برای مهاجرت به آلمان مبلغی در حدود ۸ تا ۱۰ هزار یورو برای مدت یک الی سه ماه با توجه به روش مهاجرت در حساب خود داشته باشد ، این حساب می بایست در یک بانک معتبر و نوع حساب کوتاه مدت باشد .
 • ارائه بیمه درمانی یا سلامت برای مهاجرت به آلمان

متقاضی نمی تواند بدون پوشش بیمه بهداشتی و درمانی معتبر به آلمان مهاجرت کنند و حتما باید بیمه نامه معتبر برای مهاجرت به آلمان تهیه نماید .

 • تسلط کافی به زبان آلمانی

که شخص می بایست با توجه به روش مهاجرت خود به سطحی از زبان آلمانی برسد و مدرک معتبر که به زبان آلمانی مسلط است را ارائه نماید .

شرایط سنی مهاجرت به آلمان

شرایط سنی مهاجرت به آلمان نیز یکی از مسائلی است که ممکن است ذهن متقاضیان مهاجرت به این کشور را به خود مشغول کرده باشد. طبیعتا شرایط سنی در هر روش مهاجرت به آلمان متفاوت است. برای مثال شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل حداکثر به اندازه ۴ الی ۵ سال پس از فارغ التحصیلی در مقطع قبلی است. بعنوان مثال شما اگر دیپلم دارید، حداکثر تا سن ۲۲ تا ۲۳ سالگی می توانید جهت تحصیل در آلمان در مقطع کارشناسی اقدام کنید. یا اگر مدرک کارشناسی خود را از ایران گرفته اید، تا ۲۸ الی ۲۹ سالگی حداکثر می توانید بمنظور اخذ ویزای تحصیلی آلمان در مقطع کارشناسی ارشد اقدام نمایید.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار هم ۴۱ تا ۴۲ سالگی است. به این معنی که اگر زیر ۴۰ سال باشید شانس شما جهت اخذ ویزای کار آلمان بیشتر است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری نیز محدودیتی ندارد. بعنوان مثال متقاضی تا ۶۰ سال هم که باشد، هیچ منعی برای وی در خصوص سرمایه گذاری در آلمان وجود ندارد.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نیز حداقل ۱۸ سال است. یعنی متقاضی ازدواج با یک شهروند آلمانی حداقل باید ۱۸ سال داشته باشد تا با درخواست وی مبنی بر اخذ اقامت آلمان از طریق ازدواج موافقت شود.

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار

به طور کلی اخذ ویزای کار آلمان و  مهاجرت کاری به آلمان از دو طریق امکان پذیر است. در شیوه نخست فرد لازم است پیشنهاد شغلی را از یک کارفرمای معتبر در آلمان دریافت نماید. در این روش اثبات کمبود نیرو در موقعیت شغلی مورد نظر در آلمان بسیار ضروری است و لازم است کارفرما ثابت کند نیروی کاری مشابه آن فرد در آلمان و یا اتحادیه اروپا وجود ندارد و حداقل حقوق و دستمزد کارکنان آلمانی برای فرد در نظر گرفته شده است. به علاوه، استخدام فرد لازم است طبق الزامات کشور آلمان از نظر ثبت اسناد و صدور گواهینامه انجام شود. یکی دیگر از شیوه های مهاجرت کاری به آلمان اقدام از طریق ویزای job seeker (جستجوی کار) آلمان است. فرد در صورت دارا بودن شرایط لازم و اخذ این ویزا می تواند به مدت ۶ ماه در کشور آلمان به جستجوی کار مشغول شود و در صورت یافتن شغل نوع ویزای خود را به ویزای کاری تغییر دهد. از الزامات اخذ این ویزا داشتن مدرک حداقل لیسانس، سه سال سابقه کاری و مدرک زبان آلمانی حداقل تا سطح B1 است و البته فرد نباید بالای ۴۰ سال سن داشته باشد. به علاوه، باید توجه داشت که بازار کار رشته های فنی همچون مکانیک، IT، برق، و کامپیوتر برای اقدام از طریق این روش مناسب تر است.

در این روش لازم است فرد تمکن مالی معادل ۹ هزار یورو در حساب خود به سفارت نشان دهد و به طور کلی هزینه مهاجرت به آلمان از طریق کار زیاد نیست.

نمودار زیر نرخ بیکاری آلمان را نشان می دهد. بر اساس این نمودار، نرخ بیکاری آلمان در بازه زمانی سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۹ برابر با ۵٫۸۶ بوده است. این نمودار نشان میدهد که بعلت تعداد کم افراد بیکار در کشور آلمان می توان با احتمال بیشتری کار پیدا کرد:

نمودار نرخ بیکاری کشور آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل

تحصیل در آلمان از سه سالگی آغاز می شود. دوره آموزش ابتدایی از ۶ سالگی آغاز شده و ۴ ساله است. طبق سیستم آموزشی آلمان پس از سال دهم تحصیلی دانش آموزان می توانند دوره های فنی را گذرانده و وارد بازار کار شوند و یا با تحصیل به مدت ۳ سال دیگر وارد دانشگاه شوند. البته باید توجه داشت که برای تحصیل دانش آموزان خارجی در آلمان نیاز به قیم قانونی وجود دارد. افرادی که قصد تحصیل در مقطع لیسانس در دانشگاه های آلمان را دارند لازم است دیپلم ۱۲ ساله داشته باشند. اغلب پس از این دوره ۱۲ ساله دانش آموزان وارد کالج و سپس وارد دانشگاه می شوند. تحصیل در برخی رشته ها نظیر رشته های مربوط به پزشکی در آلمان آزمون ورودی دارد اما در برخی رشته ها امکان ورود مستقیم به دانشگاه نیز وجود دارد. اغلب دوره تحصیلی لیسانس در آلمان ۴ ساله است. در صورت تحصیل به زبان آلمانی در این مقطع حداقل مدرک B1 و در صورت تحصیل به زبان انگلیسی ارائه حداقل مدرک آیلتس ۶ ضروری است.

مهاجرت از طریق تحصیل - تحصیل در خارج از کشور

ارائه مدرک لیسانس یکی از الزامات تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاههای آلمان است که عموماً در آلمان دو سال به طول می انجامد. برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز ارائه مدرک زبان آلمانی B2 و یا آیلتس ۶٫۵ ضروری است.

یکی از موارد تأثیرگذار برای تحصیل در مقطع دکتری داشتن رزومه علمی قوی، مقالات علمی و نمرات بالاست و فرد متقاضی باید استاد راهنما یا Super Visor ی را در کشور آلمان پیدا کند و وی را متقاعد سازد. در این مقطع نیز دانشجو موظف است آیلتس حداقل ۶٫۵ را ارائه دهد. در هنگام بررسی هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تحصیلی باید توجه داشت که با وجود مقرون به صرفه و گاهاً رایگان بودن هزینه تحصیل در آلمان بورسیه هایی نیز از سوی بخش دولتی و خصوصی ارائه می شوند که گاهی تنها هزینه تحصیل و در برخی موارد دیگر هم هزینه تحصیل و هم هزینه اقامت و زندگی دانشجویی را پوشش می دهند. دانشجویان با اخذ ویزای تحصیلی آلمان تا ۱۲۰ ساعت در سال هم اجازه کار دارند. شرایط سنی و گپ تحصیلی نیز از موارد بسیار تأثیرگذار بر اخذ ویزای تحصیلی آلمان است و لازم است فرد پیش از فرارسیدن وقت سفارت تمکن مالی لازم برای یک سال زندگی در آلمان (حدود ۱۲ هزار یورو) را به سفارت نشان دهد. اصولاً دانشجویان طی مدت اقامت تحصیلی خود در آلمان ملزم به پرداخت هزینه های زیر هستند:

 • شهریه هر ترم تحصیلی
 • مخارج زندگی شامل اجاره بها، خوراک، پوشاک، کتب درسی، قبض تلفن، …
 • بیمه درمانی
 • هزینه های تحصیلی جانبی
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی معادل ۷۵ یورو

شهریه چند مدرسه بین المللی در آلمان

نام مدرسه شهریه در سال (بر حسب یورو)
مدرسه بین المللی برلین ۱۱۶۷۰
مدرسه بریتانیایی برلین ۱۴۴۸۴
Berlin Cosmopolition School ۱۲۲۱۶
مدرسه دو زبانه برلین ۵۷۶۰

شهریه برخی رشته ها در دانشگاه های آلمان

رشته/دانشگاه/مقطع شهریه (یورو)
مدیریت کسب و کار بین المللی/دانشگاه Kingston/فوق لیسانس ۱۶٫۵۰۰
توریسم بین المللی/مدرسه کسب و کار برلین/فوق لیسانس ۷٫۸۶۷
بازاریابی دیجیتال/دانشگاه حقوق برلین/فوق لیسانس ۱۹٫۲۵۰
مدیریت سلامت/دانشگاه Arden/لیسانس ۸٫۰۰۰
طراحی داخلی/دانشگاه بین المللی علوم کاربردی برلین/لیسانس ۷٫۹۲۰

 

چند نوع بورسیه تحصیلی در آلمان

بورسیه دولتی Erasmus
بورسیه دولتی DAAD
بورسیه تحصیلی انیشتین
بورسیه تحصیلی ماری کوری

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری

برخلاف بسیاری از کشورهای اروپایی دیگر آلمان برای سرمایه گذاری از برنامه گلدن ویزا برخوردار نیست. با این حال، مانند بریتانیا، فرانسه، بلژیک و آلمان نوعی ویزای کارآفرینی را به منظور ترغیب افراد به سرمایه گذاری در صنعت این کشور ارائه می دهد. در واقع، در این نوع سرمایه گذاری هیچ حداقلی برای سرمایه گذاری وجود ندارد اما متقاضی می بایست پشتوانه مالی کافی برای راه اندازی یک بیزینس و ایجاد فرصت های شغلی در آلمان و در واقع، تأمین هزینه مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری داشته باشد. در چنین شرایطی در ابتدا ویزای موقت به اعضای خانواده اعطا می شود که می تواند برای متقاضی اصلی بعد از ۳ سال و برای سایر اعضای خانواده پس از ۵ سال منجر به اقامت دائم (PR) آلمان شود. می توان گفت بهترین نوع سرمایه گذاری در آلمان از طریق راه اندازی کسب و کار در قالب یک شرکت است. از آنجائیکه آلمان دارای اقتصادی بسیار قوی است روی بیزینس پلن های ارائه شده سخت گیری فراوانی وجود دارد و لازم است تأثیر مثبت این طرح ها بر اقتصاد آلمان به اثبات برسد، علاقه مندان به کسب آگاهی درباره هزینه مهاجرت به آلمان باید توجه داشته باشند که عموماً برای ثبت شرکت در آلمان ۳ تا ۴ هزار یورو سرمایه نیاز است و لازم است سرمایه ۳۵۰۰۰ یورویی به عنوان سرمایه اولیه شرکت نشان داده شود. خرید سهام و اوراق قرضه نیز از شیوه های دیگر سرمایه گذاری در آلمان محسوب می شود که البته برای فرد آثار اقامتی به دنبال ندارد.

سرمایه گذاری در خارج از کشور ـ مهاجرت به خارج از کشور از طریق سرمایه گذاری

شاید بتوان گفت سرمایه گذاری از نظر هزینه مهاجرت به آلمان از پر هزینه ترین شیوه های مهاجرت به این کشور است.

از استانداردهای تأثیرگذار بر سرمایه گذاری در کشورهای خارجی نرخ مصادره اموال است که بر اساس آن امنیت سرمایه و اموال افراد بیگانه در کشور مورد نظر به اثبات می رسد. بر اساس نمودار زیر نرخ مصادره اموال در آلمان در بازه زمانی سال های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ برابر با ۱ است که رقم بسیار قابل قبولی محسوب می شود. ( این نمودار نشان میدهد که ریسک سرمایه گذاری در آلمان بسیار پایین و امنیت آن بسیار بالاست )

راه های مختلف سرمایه گذاری در آلمان به شرح زیر است

 1. فعالیت حرفه‌ای فردی (نظیر رستوران یا مغازه فرش فروشی)
 2. تاسیس شرکت مدنی (۲ نفر یا بیشتر)
 3. تاسیس شرکتهای شخصی (تضامنی)
 4. تاسیس شرکت با مسئولیت محدود
 5. تاسیس شرکت سهامی
 6. تاسیس شعبه
 7. دفتر نمایندگی
 • شعبه مستقل
 • شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

روش های دیگر که برای فعالیت اقتصادی در آلمان وجود دارد به شرح زیر است.

 1. فعالیت حرفه‌ای فردی (مانند رستوران یا مغازه فرش فروشی)
 2. تاسیس شرکت با مسئولیت محدود (Gesellschaft mit beschränkter Haftung (GmbH
 3. تاسیس شعبه
 4. دفتر نمایندگی
 5.  شعبه مستقل برای سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان
 6.  شعبه وابسته (مانند دفتر کارخانه، انبار پخش کالا و یا کارگاه)

مهمترین نکته ای که در مورد سرمایه گذاری در آلمان باید در نظر داشته باشید این است که طرح تجاری شما از قدرت کافی برخوردار باشد تا بتوان از آن تاییدیه گرفت. همچنین مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری اگر با مشورت وکیل مجرب انجام شود به نتایج خوبی منجر خواهد شد.

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج

حداقل سن ازدواج در کشور آلمان ۱۸ سال است، اما افراد از سن ۱۶ تا ۱۸ سالگی با اجازه والدین نیز قادر به ازدواج هستند. در صورتیکه فرد قبلاً ازدواج کرده باشد و تمایل به ازدواج مجدد داشته باشد باید مدارکی را دال بر اتمام و انحلال ازدواج قبلی و یا گواهی فوت همسر یا حکم طلاق را ارائه دهد. در صورت تمایل به برگزاری مراسم ازدواج در کشور آلمان، فرد غیر آلمانی می تواند با دریافت ویزای توریستی برای بازه زمانی ۶-۳ ماهه وارد آلمان شود تا مراسم ازدواج برگزار شود. در این شرایط ازدواج با فردی آلمانی می تواند منجر به اقامت شود که البته این مسئله دارای پیش شرط هایی همچون داشتن سطح درآمد مناسب برای تأمین هزینه های زندگی خود فرد و همسرش، داشتن مدرک و دانش زبان آلمانی است. در واقع، هزینه مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج خیلی زیاد نیست و تنها کافی است فرد تمکن مالی لازم از نظر تأمین هزینه های زندگی را نشان دهد. کپی برداری از مطالب این مقاله در هیچ شرایط و به هیچ نحوی پذیرفته شده نیست و موسسه حقوقی ملک پور (MIE اتریش) آن را خلاف قانون و شرع می داند.

اخذ اقامت و تابعیت از طریق ازدواج - ازدواج در خارج از کشور

اخذ تابعیت آلمان از طریق ازدواج
اقامت و ازدواج در آلمان

هزینه مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت از طریق تولد

تولد یکی دیگر از شیوه های اخذ اقامت آلمان است. با این حال با توجه به اینکه کشور آلمان در مسئله تولد از قانون خون پیروی می کند، صرف تولد در این کشور منجر به اخذ اقامت نمی شود و تنها تحت شرایطی فرد می تواند اقامت آلمان را از طریق تولد اخذ نماید. در واقع، اشخاص متولد ۱ ژانویه ۲۰۰۰ و بعد از آن از والدین غیر آلمانی می توانند در صورت دارا بودن شرایط زیر توسط یکی از والدین تابعیت آلمان را کسب نمایند:

 • والدین مجوز اقامت دائم در آلمان را داشته باشند.
 • به مدت ۸ سال در آلمان سکونت داشته باشند.

در ادامه، فرد برای حفظ شهروندی آلمان لازم است تا ۲۳ سالگی اقدامات مثبتی را از خود نشان دهد و در غیر این صورت شهروندی وی لغو می شود. این اقدامات مثبت در قالب ارتباط مطابق بخش زیر با آلمان به اثبات می رسد:

 • اقامت حداقل ۸ ساله در آلمان قبل از رسیدن به ۲۱ سالگی
 • ثبت نام در مدرسه های آلمان به مدت حداقل ۶ سال
 • فارغ التحصیلی از آلمان
 • اتمام دوره های کاری و آموزشی در آلمان به شکل موفقیت آمیز

در صورت عدم امکان انجام موارد مذکور شخص می تواند اثبات نماید که شهروندی کشورهای غیر از اتحادیه اروپا و یا کشورهایی مثل ایران، نیجریه و مراکش که در قانون داخلی آنها امکان ترک تابعیت نیست را ندارد. والدین شهروند منطقه اقتصادی اروپا و سوئیس می توانند بعد از ۵ سال برای اقامت دائم اقدام کنند. افرادی که در پی کسب آگاهی از هزینه مهاجرت به آلمان از طریق تولد هستند می توانند اطمینان داشته باشند که این روش هزینه چندانی به دنبال ندارد.

اخذ تابعیت و پاسپورت از طریق تولد ـ تولد در خارج از کشور ـ اصل خاک در اعطای تابعیت

اخذ تابعیت آلمان از طریق تولد

هزینه مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی

مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی نیز امکان پذیر است. طبق کنوانسیون ژنو، پناهنده فردی است که به واسطه عقاید سیاسی، ملیت، دین، نژاد و یا عضویت در گروه های اجتماعی بیم و هراس قرار گرفتن تحت شکنجه و آزار و اذیت وجود داشته باشد. بر این اساس، کشورهای متعهد به کنوانسیون ژنو موظفند از افرادی که در چنین شرایطی هستند حمایت به عمل آورند. آلمان نیز به این کنوانسیون پیوسته است و از همین رو موظف است از پناهندگان در صورتیکه واقعاً اثبات نمایند تحت خطر هستند حمایت نماید. افرادی که قصد دارند درخواست پناهندگی خود را به آلمان ارائه دهند، لازم است در آلمان حضور داشته باشند و شخصاً درخواست خود را ارائه دهند. در واقع، فرد در ابتدا لازم است اطلاعات خود را به عنوان یک پناهجو در اداره امور پناهندگان به ثبت برساند. این پرسه دو روز به طول می انجامد. این ثبت نام شامل ارائه اطلاعات شخصی همچون نام، تاریخ تولد، عکس و غیره و همچنین انجام تست پزشکی است. پس از انجام این مرحله فرد حداقل شش هفته و حداکثر شش ماه در یک مرکز پناهجویان سکونت می گزیند. در صورتیکه درخواست فرد رد شود در همان مرکز می ماند تا به کشور خود بازگردانده شود. در صورت پذیرش درخواست فرد، وی مجوز اقامت ۳ ساله را دریافت می کند و دسترسی نا محدودی به بازار کار دارد. با گذشت ۵-۳ سال فرد در صورت رعایت برخی الزامات همچون پوشش مخارج زندگی و فراگیری مهارت های زبان آلمانی می تواند پاسپورت آلمان را نیز دریافت کند. با این حال، پناهندگی شیوه ای پر خطر و غیر قانونی است که به هیج وجه مورد تأیید موسسه ملک پور نیست و این موسسه در زمینه آن هیچ اقدامی ندارد و این بخش از مقاله تنها به جهت ارائه اطلاعات برای شما عزیزان تهیه و نگارش شده است. در واقع، در مورد هزینه مهاجرت به آلمان از طریق پناهندگی باید توجه داشت که اگرچه فرد در این پروسه هزینه ای را به دولت آلمان پرداخت نمی نماید، هزینه روحی ( معنوی ) و فیزیکی که متحمل می شود جبران ناپذیر است.

پناهندگی به خارج از کشور - اخذ اقامت از طریق پناهندگی

هزینه مهاجرت به آلمان برای هنرمندان و افراد فوق موفق

بسیاری از کشورها بستری را برای مهاجرت افراد نخبه و موفق به قلمرو خود فراهم می آورند تا از این طریق به جامعه خود کمک کنند و بتوانند از مهارت­ها و تخصص این افراد در جهت رشد کشور خود بهره جویند. کشور آلمان برنامه ویژه ای برای چنین افرادی ندارد و اگر افراد قصد دارند از این شیوه به آلمان مهاجرت کنند بهتر است شیوه های دیگری را جایگزین نمایند. به عنوان مثال، بسته به شرایط خود می توانند شیوه تحصیلی، کاری و سرمایه گذاری را مد نظر قرار دهند و در محیط از مهارت ها و تخصص خود بهره بجویند. بنابراین، هزینه مهاجرت به آلمان از این طریق بسته به شیوه انتخابی توسط فرد می تواند متغیر باشد. به عنوان مثال، یکی از شیوه های مناسب برای افراد موفق آن است که اگر در حوزه خاصی تخصص دارند از طریق شیوه ثبت شرکت اقدام کنند و مهارت های خود را به کار گیرند. شما سروران گرامی می توانید برای کسب اطلاعات دقیق در زمینه هزینه مهاجرت به آلمان و تمامی شیوه های مهاجرتی راهنمای گام به گام مسیر مهاجرت را تهیه نمایید.

راهنمای گام به گام انتخاب مسیر مهاجرت

هزینه مهاجرت به آلمان و هزینه های زندگی در آلمان

در مقایسه با دیگر کشورهای اروپایی، آلمان کشور خیلی گرانی محسوب نمی شود. در حقیقت، بهای غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت های فرهنگی نسبت به میانگین اتحادیه اروپا کمی بالاتر است. به طور میانگین، دانشجویان در آلمان حدود ۸۵۰ یورو در ماه را صرف هزینه های زندگی می کنند. علاقه مندان به کسب آگاهی درباره هزینه مهاجرت به آلمان و زندگی در این کشور باید توجه داشته باشند که بیشترین هزینه در این میان مربوط به اجاره ملک است. به طور کلی، هزینه زندگی در شهرهای بزرگ آلمان تفاوت زیادی دارد. به عنوان مثال، هزینه های زندگی و تحصیل در مونیخ نسبت به لایپزیگ بالاتر است. در واقع، به عنوان یک قانون کلی هزینه زندگی در شهرهای کوچک تر نسبت به شهرهای بزرگ کمتر است. البته باید توجه داشت که میزان صرفه جو بودن و سبک زندگی شخصی افراد نیز در هزینه های زندگی آنان تأثیرگذار است. همانطور که اشاره شد، بالاترین هزینه زندگی ماهیانه در راستای تأمین هزینه مهاجرت به آلمان به اجاره خانه مربوط می شود. بسته به محل زندگی، افراد عموماً ماهیانه ۲۹۰ تا ۵۶۰ یورو را صرف اجاره ماهیانه می کنند. در برخی شهرهای بزرگ همچون کلن، مونیخ، هامبورگ و فرانکفورت هزینه زندگی نسبت به میانگین هزینه زندگی در آلمان بالاتر است. در جدول زیر به هزینه برقی اقلام ضروری زندگی و جزئیات هزینه مهاجرت به آلمان اشاره شده است:

اقلام زندگی

هزینه آیتم زندگی در آلمان بر حسب یورو

یک وعده غذا در رستوران ارزان قیمت ۱۰٫۰۰
غذا در مک دونالد ۸٫۰۰
یک لیتر شیر ۰٫۷۳
یک عدد نان ۵۰۰ گرمی ۱٫۴۴
یک کیلوگرم برنج سفید ۲٫۱۴
۱۲ عدد تخم مرغ ۱٫۹۷
یک کیلوگرم پنیر محلی ۸٫۹۷
یک کیلوگرم سیب ۲٫۲۹
یک کیلوگرم گوجه ۲٫۳۰
یک کیلوگرم پیاز ۱٫۲۶
بلیط یک طرفه (حمل و نقل محلی) ۲٫۷۰
اجاره آپارتمان ۱ خوابه در مرکز شهر ۷۲۰٫۶۵
اجاره آپارتمان ۳ خوابه در خارج از مرکز شهر ۱٫۰۱۳٫۵۴

هزینه مهاجرت به آلمان و هزینه های اخذ ویزا برای مهاجرت به آلمان از مهمترین مسائلی است که باید در هنگام برنامه ریزی برای مهاجرت به آلمان در نظر گرفته شود.  همانطور که به تفصیل توضیح داده شد، مهاجرت به آلمان روش های متعددی دارد که با توجه به روش های گوناگون مهاجرت هزینه مهاجرت به آلمان متفاوت است. بنابراین این هزینه ها بستگی به روش مهاجرت دارد.

هزینه ویزای برای مهاجرت به آلمان

ویزای حمل و نقل هوایی : ۶۰ یورو

ویزای شنگن کوتاه مدت کمتر از ۹۰ روز : ۶۰ یورو

ویزای بلند مدت بیش از ۹۰ روز : ۹۹ یورو

هزینه ویزا ۳۵ یورو برای کودکان بین ۶ تا ۱۲ سال

ملیتهای گرجستان، کوزوو، روسیه و اوکراین

برای ویزای شنگن افراد زیر صرف نظر از ملیت خود معاف از پرداخت هزینه ویزا هستند :

کودکان زیر شش سال که به عنوان همراه دانشجویان ، کارمندان برای اهداف تحصیلی و آموزشی به آلمان سفر می کنند .

نمایندگان سازمان های غیر انتفاعی در سن ۲۵ سال یا کمتر که در سمینارها ، کنفرانس ها یا سایر رویدادهای ورزشی ، رویدادهای فرهنگی یا آموزشی که توسط سازمان های غیر انتفاعی برگزار می شود شرکت می کنند .

محققان کشورهای جهان سوم که به منظور انجام تحقیقات علمی به آلمان مهاجرت می کنند .

هزینه مهاجرت به آلمان و اخذ تابعیت آلمان

همانطور که در بخش های قبل اشاره شد، اخذ تابعیت آلمان به شش طریق امکان پذیر است. هریک از این شیوه ها ویژگی های خاص خود را دارا می باشد و به همین دلیل هزینه مهاجرت به آلمان از طریق شیوه های مختلف متفاوت است. به علاوه، باید توجه داشت که برخی از شیوه های مهاجرتی منجر به اخذ اقامت آلمان می شوند و برخی شیوه های دیگر مستقیماً اخذ تابعیت آلمان را به دنبال ندارند. به عنوان مثال، ازدواج، اقامت کاری و سرمایه گذاری شیوه های سریع تری برای دستیابی به اقامت دائم سپس تابعیت یا پاسپورت آلمان هستند. در اکثر این شیوه ها فرد در ابتدا اقامت دائم و سپس تابعیت آلمان را اخذ می نماید. تحصیل نیز شیوه ی غیر مستقیمی برای اخذ اقامت دائم و تابعیت آلمان محسوب می شود و فرد زمانی می تواند اقامت دائم آلمان را کسب کند که پس از تحصیل موفق به کاریابی در کشور آلمان شود. بنابراین بسیار مهم است که فرد شیوه مناسبی را از نظر هزینه مهاجرت به آلمان و سایر جوانب برگزیند. ویزای تحصیلی آلمان برای مدت تحصیل صادر می شود و تنها زمانی تمدید و به ویزای کاری تبدیل می شود که فرد در آلمان موفق به کاریابی شود و یا به شیوه های دیگری همچون سرمایه گذاری برای اخذ اقامت آلمان اقدام کند. اصولاً در شیوه کاری مدت اقامت کاملاً وابسته به شرایط قرارداد کاری است و به اندازه مدت قرارداد است و می توان آن را بسته به تمدید قرارداد تمدید نمود. افرادی که بتوانند بلوکارت را دریافت نمایند مجور اقامت ۴ ساله صادر می شود و پس از ۳۳ ماه می توان اقامت دائم و سپس با گذشت ۲۱ ماه و یادگیری کامل زبان آلمانی می توانند تابعیت آلمان را اخذ نمایند. در شیوه سرمایه گذاری نیز اغلب پس از سه سال می توان درخواست اقامت دائم و پس از ۵ سال درخواست تابعیت نمود.

هزینه مهاجرت به آلمان و تابعیت دوگانه در آلمان و شرایط از دست دادن تابعیت

قانون شهروندی آلمان ترکیبی از قانون خاک و قانون خون می باشد. قانون شهروندی در ۱ ژانویه ۲۰۰۰ میلادی با تغییراتی همراه بود. به طور کلی شخص متولد شده از والدین آلمانی صرف نظر از محل تولد می تواند تابعیت آلمان را کسب کند. همچنین اگر شرایط کامل باشد شخصی که از والدینی خارجی در آلمان متولد می شوند می تواند تابعیت این کشور را به دست بیاورد.

خوگیری:

معمولا بعد از ۶ تا ۸ سال سکونت در آلمان می توان برای تابعیت آلمان از طریق خوگیری اقدام کرد. همچنین متقاضیان خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس قبل از اقدام برای تابعیت از طریق خوگیری باید تابیعت قبلی خود را رد کنند. شهروندان اتحادیه اروپا و سوئیس می تواند تابعیت قبلی خود را نیز حفظ کنند.

تابعیت دوگانه :

در عمل شناخته شده نیست اما اگر شهروند آلمانی تابیعت کشور دیگری را بدست بیاورد می تواند تحت شرایط تابعیت آلمان را داشته باشد. تابعیت دوگانه تا سن ۲۳ سال مجاز است.

از دست دادن تابعیت:

دواطلبانه: این امکان برای شهروندان آلمان وجود دارد و باید مراتب به اطلاع دولت فدرال یا سفارت آلمان برسد.

اجباری: بدون اجازه مقامات آلمانی شهروندی کشور دیگه ای را کسب کند و در شهروندی آلمان را نیز حفظ کند.

پرسش و پاسخ متداول در خصوص مهاجرت به آلمان

✅ با چه روشهایی می توانم به آلمان مهاجرت کنم؟

شما به ۶ روش می توانید به آلمان مهاجرت کنید : مهاجرت کاری، مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق سرمایه گذاری ، مهاجرت از طریق تولد ، ازدواج و پناهندگی.

✅ کدام روش مهاجرت به آلمان برای من بهتر است؟

این سوالی است که پاسخ قطعی و یکسان ندارد و بنا بر شرایط و پیش زمینه های تحصیلی ، کاری، تمکن مالی، سن و سال و … بهترین روش برای مهاجرت به آلمان برای هر شخص می تواند متفاوت باشد.

✅ هزینه مهاجرت به آلمان چقدر است؟

هزینه های مهاجرت به آلمان بسته به روش مهاجرتی متفاوت است. اما شاید به جرئت بتوان گفت که کم هزینه ترین راه مهاجرت به آلمان، مهاجرت کاری است. تحصیل که شامل هزینه شهریه و تمکن مالی است و همچنین سرمایه گذاری که دارای هزینه بیشتری نسبت به دو روش قبلی است.

✅ بهترین روش مهاجرت به آلمان چیست؟

شرایط و انتخاب روش مهاجرت برای هر فردی همانند اثر انگشت منحصر به فرد است. یعنی هر متقاضی بنا به شرایط و پارمترهایی نظیر سن، تحصیلات، سوابق کاری، سطح زبان و تمکن مالی دارای روش مستقلی به جهت مهاجرت می باشد. لذا برای اینکه از بهترین روش مهاجرت به آلمان متناسب با شرایط خودتان مطلع شوید، پیشنهاد می شود با یک مشاور مهاجرت صحبت نمایید.

✅ آیا کمک گرفتن از وکیل مهاجرت به آلمان الزامی است؟

شما می توانید بدون نیاز به کمک گرفتن از یک وکیل مهاجرتی اقدام به مهاجرت به آلمان نمایید، اما  یک وکیل خبره در امر مهاجرت و مسلط به قوانین بین المللی دقیقاً از نوع مدارک، چگونگی چینش مدارک، چگونگی برخورد با افسر ویزا و بیان چه پاسخهایی به وی و…. به متقاضی کمک می کند تا ریسک پرونده را کاهش و شانس اخذ ویزا را افزایش دهد.

✅ آیا برای مهاجرت به آلمان محدودیت سنی وجود دارد؟

بله. در پروسه های تحصیلی و کاری سن متقاضیان از جمله پارامترهای مهم جهت اخذ ویزا می باشد.

✅ شرایط مهاجرت به آلمان از طریق تخصص چیست؟

در بحث مهاجرت کاری متقاضیانی که دارای تحصیلات مهندسی در رشته های برق، مکانیک، شیمی، صنایع، متالوژی ،کامپیوتر و زیر شاخه های آن هستند و دارای سوابق مرتبط می باشند از طریق تخصص خود می توانند موفق به اخذ ویزای جستجوی کار آلمان شده و در این کشور به دنبال کار بگردند.

✅ مزایا و معایب مهاجرت به آلمان کدامند؟

کشور آلمان قطب اقتصادی اتحادیه اروپا محسوب می شود و نرخ بیکاری این کشور بسیار پایین و شهروندان آن از شرایط بسیار مطلوب زندگی برخوردارند که از مزایا مهاجرت به آلمان محسوب می شود. از معایب مهاجرت به آلمان نیز می توان به طولانی بودن وقت سفارت که بین ١٢ الی ٢١ می باشد اشاره نمود.

✅ هزینه مهاجرت به آلمان و اخذ اقامت این کشور چقدر است؟

بسته به روش مهاجرتی شما هزینه ها و مخارج اخذ ویزا، درخواست سفارت و … می تواند متفاوت باشد.

✅ شرایط سنی مهاجرت به آلمان چگونه است؟

طبیعتا شرایط سنی در هر روش مهاجرت به آلمان متفاوت است. برای مثال شرایط سنی برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل حداکثر به اندازه ۴ الی ۵ سال پس از فارغ التحصیلی در مقطع قبلی است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق کار هم ۴۱ تا ۴۲ سالگی است. به این معنی که اگر زیر ۴۰ سال باشید شانس شما جهت اخذ ویزای کار آلمان بیشتر است.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری نیز محدودیتی ندارد. بعنوان مثال متقاضی تا ۶۰ سال هم که باشد، هیچ منعی برای وی در خصوص سرمایه گذاری در آلمان وجود ندارد.

شرایط سنی مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج نیز حداقل ۱۸ سال است.

گالری عکس حکمت 20

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

مقاله کامل درباره نماز ( آموزش + متن فارسی + فواید و … )

س جولای 21 , 2020
فواید نماز برای سلامتی جسم و روح و افزایش طول عمر خواص بی نظیر و خارق العاده توصیه های دینی بارها و بارها ثابت شده است که تاثیر بسزایی در سلامت جسم و روان دارد در این میان فواید نماز نیز با آثار بسیار منحصر به فرد جای گرفته است. […]